Автоекзамени по-новому: що пропонують змінити

В Україні пропонують змінити систему водійських іспитів. Зараз вона у нас корупційна і складна, а нова концепція базується на використанні сучасних технологій. Щоб зміни запрацювали, потрібно, щоб їх ухвалив уряд, і на їхнє впровадження знадобиться кілька років.

Концепцію нового формату водійських іспитів розробили антикорупціонери, експерти з IT-сфери та фахівці Головного сервісного центру МВС на основі світового досвіду, пише Фіртка з посиланням на сайт 24.

За її допомогою не лише планують спростити доступ до отримання водійських посвідчень, але й мінімізувати корупцію у цій сфері.

Нову модель автоіспитів презентували урядово-громадська ініціатива "Разом проти корупції" спільно із ГО "Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів".

Проблема

Щорічно в Україні отримують посвідчення водія близько 350 тисяч українців та іноземних громадян. При цьому на дорогах гине близько 3,5 тисяч осіб. Серед причин ДТП здебільшого – невиконання водіями правил дорожнього руху. А все тому, запідозрили експерти, що водійські посвідчення в Україні часто просто купуються.

Під час розробки моделі також проводили експрес-опитування серед водіїв, які отримали права у 2016-2018 роках. За його результатами:

  • 20% водіїв отримали пропозиції можливості отримати посвідчення, не складаючи іспит.
  • 40% були свідками купівлі прав.
  • 90% зазначили, що такі питання вирішувалися на рівні автошколи.

Мінімальна вартість "підстраховки" на іспиті – 100 доларів.

Аналітики "Разом проти корупції" підрахували, що ринок послуг зі "спрощення процедур" для майбутніх водіїв може сягати 17,5 мільйонів доларів.

Як пропонують вирішити

Щоб мінімізувати корупційні ризики при видачі таких посвідчень та покращити ситуацію в цілому – розробили нову модель іспитів. Головне у ній – впровадження низки технологічних новацій.

Нові автоекзамени
Пропозиції змін процесу складання іспитів на отримання водійського посвідчення

Що пропонують змінити:

Запровадити електронний кабінет водія. І електронну систему запису потенційного водія на екзамен – їх вже запустили у грудні 2018 року.

Запустити технологію ідентифікації за обличчям. Це гарантуватиме, що на екзамен прийде саме та особа, яка хоче отримати водійське посвідчення.

Як це працюватиме: у смартфоні запускається програма, яка ідентифікує, хто прийшов, визначає маршрут, на якому складається іспит, і визначає правила та критерії для складання. Так само для теоретичного іспиту – система ідентифікуватиме обличчя людини, яка сіла за комп'ютер складати іспит.

Запровадити відеофіксацію процесу здачі екзамену. Як це працюватиме: авто, на якому складатиметься іспит, буде обладнано відео- та аудіозаписувальною технікою. У випадку претензій до рішення інструктора-екзаменатора можна буде довести наявність створення перешкод чи, навпаки, зайвої лояльності до того, хто складає іспит.

ІТ-фахівець урядово-громадської ініціативи "Разом проти корупції" Ігор Єфремов уточнив, що ця розробка вже готова і її можна запускати. У майбутньому вона може бути розширена, щоб контролювати трасу, усі параметри при практичній здачі – прискорення, жовте-червоне-зелене світло і все інше – та автоматично додавати інформацію до карти іспиту. Він запевнив, що у цьому випадку махінації практично неможливі.

Коли і за скільки

Ініціатори обіцяють, що ці зміни чекатимуть потенційних водіїв під час впровадження пілотного проекту Головного сервісного центру МВС уже цього року.

На думку Ігоря Єфремова, повний запуск моделі на рівні країни можливо здійснити за 4-5 років. І для цього не потрібні значні витрати з бюджету – за підрахунками експертів досить буде 10-30 мільйонів гривень.

Щоб запровадити ці нововведення – потрібні точкові зміни до законодавства. Зокрема, прийняття урядом змін до відповідних постанов.


23.01.2019 1233
Коментарі ()

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1178
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6825
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14896 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1821
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1065
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6541

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

872

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1662

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1466

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1334
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

434
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

696
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

856
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

665
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1759
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

783
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1084
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34912 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

261
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

437
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

748
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

661