Австрійські доти: як в Солотвинській громаді планують відновити історичну пам'ятку (ФОТО)

Сьогодні, 7 вересня, на території Палацу Потоцьких в рамках реалізації проєкту «Австрійські доти в Богрівці – свідки Великої війни (1914 – 1918 рр.)» провели пресконференцію.

Про це повідомляє кореспондентка Фіртки.

Мова йде про відновлення великої оборонної лінії, яка має стати частиною туристичних локацій області.

"Богрівка одне з найперспективніших сіл, в плані історії, в цілій громаді. Зараз ми збираємо по крупинці те, що можна зібрати. Ідея відновлення дотів виникла вже давно, але тільки зараз в нас є змога втілити в її життя. Там прекрасна місцевість, гори. На днях вже мають надійти перші кошти, щоб до початку зими ми змогли зробити перші роботи", - каже голова Солотвинської громади Манолій Піцуряк.

В найближчих планах робота в архівах, робота з обліковими картами померлих, встановлення інформаційних стендів, відтворення бойового середовища. Поламент - найбільший збережений, з усіх дев'яти, дот. Всі доти проведуть до такого стану, якими вони були 100 років тому.

"В 1916 році війна прокотилася селами Богородчанщини. Війська перебували тут два роки. Все село Богрівка було евакуйоване на Рожнятівщину, а війська встановили на території села аптеку, кухню, госпіталь та інші стратегічні об'єкти. Ми знаємо їхнє точне розташування. Завдяки старожилу села Юрціву нам вдалося дізнатися багато історичних пластів і ми змогли це все зібрати. До того ж на території села була церква, яку розібрали, а потім спалили. Я дуже хочу, щоб з часом ці всі об'єкти змогли відновити, - каже Ксенія Данилюк, депутатка селищної ради.

Приблизно 12 років тому в цій місцевості проводили гірськолижні змагання. Тоді цю трасу назвали однією з найкращих. В планах також розробити веломаршрут Івано-Франківськ - Манява.

"Окрім туристичних локацій нашим людям є чим похизуватись. Мешканці громади займаються бджолярством, різьбярством та виготовляють ще багато різної продукції, яка може бути цікава туристам", - додає Ксенія Данилюк.

Громада планує відновити повністю окопи, щоб люди могли побачити, як колись воювали.

"На території області збереглося дуже мало таких дотів. Такі пам'ятки стали жертвами крадіїв металу, які витягали з дотів все по максимуму. Наші одні з останніх. Це наша історія і вони мають пряме відношення до нас. В Богрівці до цієї пам'ятки відносяться як до скарбу. Яскравим прикладом є облаштований цвинтар з похованнями воїнів біля церкви.

В планах відновлення міжповерхового покриття, встановлення макетів зброї, відновлення зигзагоподібних окопів по майже 40 метрів у два боки. Місцеве лісове господарство має допомогти у ремонті дороги, яка веде до цього місця", - директор КП "Пам'ять" Василь Тимків.

Проєкт здійснюється у рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яку реалізує Асоціація “Єврорегіон Карпати - Україна” у рамках проєкту «Карпатська мережа регіонального розвитку», що реалізується спільно Міністерством розвитку громад та територій, Закарпатською, Івано-Франківською, Львівською, Чернівецькою обласними адміністраціями та Асоціацією «Єврорегіон Карпати – Україна» і фінансується коштом державного бюджету, які отримані від Європейського Союзу у рамках виконання Угоди про фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримки регіональної політики України.


Читайте також:

У Ямницькій громаді створюють історико-краєзнавчий музей (ФОТО)

На Прикарпатті створили віртуальну туристичну мапу

Фотогалерея


07.09.2021 2607
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1341
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1025
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2048
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3533
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1326
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1312

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1639

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

475

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1120

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1282
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24238
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

488
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2651
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

597
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1486
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

662
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15358
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

466
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

567
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1426 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

598
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

513