Астрономи виявили планетарну систему, схожу на Сонячну

Астрономам уперше вдалося виявити планетну систему, названу "Кеплер-11", яка містить щонайменше 6 планет, що мають близькі до земних маси і радіуси. Це посилює ймовірність того, що найближчими роками виявлять подібну до Землі планету, придатну для життя. Про це повідомляється у статті дослідників, опублікованій в журналі Nature в середу, передає РИА "Новости".

Планетна система "Кеплер-11" розташована за 2 тисяч світлових років від Землі і містить 6 планет з радіусами від 2 до 4,5 радіуса Землі. При цьому п'ять найближчих до зірки планет мають маси від 2,3 до 13,5 маси Землі і обертаються на дуже короткій відстані від світила - від 0,1 до 0,4 радіуса орбіти обертання Землі навколо Сонця.

Відкриття зробили за допомогою космічного телескопа "Кеплер", спеціально призначеного для пошуку в космосі планет, схожих на Землю. Цей телескоп було запущено на орбіту в березні 2009 року, де він відтоді веде спостереження за ділянкою космосу, де розташовані сузір'я Ліри і Лебедя. На думку астрономів, ця космічна область містить найбільшу кількість зірок, які схожі на Сонце і розташовані порівняно недалеко від Землі.

Спостерігаючи з високою точністю зміни в інтенсивності світла одночасно 150 тисяч зірок, "Кеплер" дозволяє виявити ті з них, де періодичні зміни в світності пов'язані з проходженням на тлі зірок їхніх планет. Подальший аналіз цих даних дозволяє визначити параметри орбіти планети, її радіус і швидкість обертання навколо зірки.

Подібним чином науковці виявили вже чимало планетних систем, проте тільки одна з них містила більше трьох планет, що обертаються на тлі зоряного диска. Унікальність же "Кеплера-11" полягає в тому, що науковцям вдалося не тільки визначити розміри, а й маси 5 із 6 виявлених планет за гравітаційною дією, яку вони чинять одна на одну.

"Отже, у системі "Кеплер-11" ми маємо фантастичну лабораторію, порівняно з усіма планетними системами, відкритими до сьогодні. Ми можемо дивитися на планети, порівнювати їх одна з одною, розуміти, як вони всі утворилися і еволюціонували з часом, і це перша система, яку ми можемо порівнювати з Сонячною системою", - сказав у ході прес-конференції, організованої журналом, один з провідних авторів публікації, Джонатан Фортні з Каліфорнійського університету в Санта-Крусі.

Орбіти всіх виявлених планет лежать в одній площині, а низька щільність указує на те, що 20%-30% їхньої маси становить щільна газова атмосфера гелію і водню. При цьому дві найближчі до зірки планети мають істотно більшу щільність. Це, за словами науковців, означає, що частка щільних мінеральних порід у їхньому складі істотно більша. Найпевніше планети утворилися не на своїх сучасних орбітах, а на віддаленіших від зірки, і з часом зайняли свої позиції поблизу світила. При цьому масивніші планети, за оцінкою науковців, за останніх 5 мільйонів років зуміли "перетягнути" на себе значну частину газоподібної речовини з двох планет системи "Кеплер-11", найближчих до зірки.

Попри це, система планет, що розташовані одна до одної на надзвичайно близьких орбітах, може бути, за оцінкою авторів статті, дуже стабільною протягом мільйонів років.

Відкрита планетна система не тільки показує, якими різноманітними можуть бути подібні космічні об'єкти і планети з параметрами, близькими до земних, а й можливості телескопа "Кеплер", який, як сподіваються науковці, має залишити після завершення своєї роботи не тільки багатий науковий спадок про механізми формування планетних систем, але й дані про місце розташування планети, придатної для життя.

Подібне небесне тіло має бути на орбіті зірки, схожої на сонце, обертатися навколо неї по коловій орбіті на певній відстані, щоб на її поверхні могла існувати рідка вода. Крім того, період обертання такої планети навколо зірки має бути порівнянний із земним, а тому для виявлення такого об'єкту, його періодичних проходжень, хоча б трьох-чотирьох, на тлі зірки буде потрібно багато часу.

"Якщо Кеплер продовжить свою роботу в перебігу хоча б закладеного терміну - 3,5 року на орбіті, то шанс знайти планету, що схожа на Землю і розташована у придатній для життя зоні, становитиме приблизно 20%. Якщо він пропрацює, скажімо, шість років, то така планета буде знайдена з вищою ймовірністю", - сказав під час прес-конференції Джек Ліссауер, провідний автор публікації з Наукового центру НАСА імені Еймса.

Нещодавно астрономи відкрили планету з надзвичайно високою концентрацією вуглецю. Це відкриття підкріплює припущення про те, що у Всесвіті існують планети, тіла яких збагачені вуглецем, а поверхня, отже, є діамантовими або графітовими розсипами.

На сьогодні науці відомо більш як 500 так званих екзопланет, тобто планет, які розташовані за межами нашої Сонячної системи.

 

 

15


04.02.2011 1617 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

273
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1690
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3147
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1157
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1195 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

235

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1109

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

409
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1307
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7475
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

612 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470