Астрономи виявили планетарну систему, схожу на Сонячну

Астрономам уперше вдалося виявити планетну систему, названу "Кеплер-11", яка містить щонайменше 6 планет, що мають близькі до земних маси і радіуси. Це посилює ймовірність того, що найближчими роками виявлять подібну до Землі планету, придатну для життя. Про це повідомляється у статті дослідників, опублікованій в журналі Nature в середу, передає РИА "Новости".

Планетна система "Кеплер-11" розташована за 2 тисяч світлових років від Землі і містить 6 планет з радіусами від 2 до 4,5 радіуса Землі. При цьому п'ять найближчих до зірки планет мають маси від 2,3 до 13,5 маси Землі і обертаються на дуже короткій відстані від світила - від 0,1 до 0,4 радіуса орбіти обертання Землі навколо Сонця.

Відкриття зробили за допомогою космічного телескопа "Кеплер", спеціально призначеного для пошуку в космосі планет, схожих на Землю. Цей телескоп було запущено на орбіту в березні 2009 року, де він відтоді веде спостереження за ділянкою космосу, де розташовані сузір'я Ліри і Лебедя. На думку астрономів, ця космічна область містить найбільшу кількість зірок, які схожі на Сонце і розташовані порівняно недалеко від Землі.

Спостерігаючи з високою точністю зміни в інтенсивності світла одночасно 150 тисяч зірок, "Кеплер" дозволяє виявити ті з них, де періодичні зміни в світності пов'язані з проходженням на тлі зірок їхніх планет. Подальший аналіз цих даних дозволяє визначити параметри орбіти планети, її радіус і швидкість обертання навколо зірки.

Подібним чином науковці виявили вже чимало планетних систем, проте тільки одна з них містила більше трьох планет, що обертаються на тлі зоряного диска. Унікальність же "Кеплера-11" полягає в тому, що науковцям вдалося не тільки визначити розміри, а й маси 5 із 6 виявлених планет за гравітаційною дією, яку вони чинять одна на одну.

"Отже, у системі "Кеплер-11" ми маємо фантастичну лабораторію, порівняно з усіма планетними системами, відкритими до сьогодні. Ми можемо дивитися на планети, порівнювати їх одна з одною, розуміти, як вони всі утворилися і еволюціонували з часом, і це перша система, яку ми можемо порівнювати з Сонячною системою", - сказав у ході прес-конференції, організованої журналом, один з провідних авторів публікації, Джонатан Фортні з Каліфорнійського університету в Санта-Крусі.

Орбіти всіх виявлених планет лежать в одній площині, а низька щільність указує на те, що 20%-30% їхньої маси становить щільна газова атмосфера гелію і водню. При цьому дві найближчі до зірки планети мають істотно більшу щільність. Це, за словами науковців, означає, що частка щільних мінеральних порід у їхньому складі істотно більша. Найпевніше планети утворилися не на своїх сучасних орбітах, а на віддаленіших від зірки, і з часом зайняли свої позиції поблизу світила. При цьому масивніші планети, за оцінкою науковців, за останніх 5 мільйонів років зуміли "перетягнути" на себе значну частину газоподібної речовини з двох планет системи "Кеплер-11", найближчих до зірки.

Попри це, система планет, що розташовані одна до одної на надзвичайно близьких орбітах, може бути, за оцінкою авторів статті, дуже стабільною протягом мільйонів років.

Відкрита планетна система не тільки показує, якими різноманітними можуть бути подібні космічні об'єкти і планети з параметрами, близькими до земних, а й можливості телескопа "Кеплер", який, як сподіваються науковці, має залишити після завершення своєї роботи не тільки багатий науковий спадок про механізми формування планетних систем, але й дані про місце розташування планети, придатної для життя.

Подібне небесне тіло має бути на орбіті зірки, схожої на сонце, обертатися навколо неї по коловій орбіті на певній відстані, щоб на її поверхні могла існувати рідка вода. Крім того, період обертання такої планети навколо зірки має бути порівнянний із земним, а тому для виявлення такого об'єкту, його періодичних проходжень, хоча б трьох-чотирьох, на тлі зірки буде потрібно багато часу.

"Якщо Кеплер продовжить свою роботу в перебігу хоча б закладеного терміну - 3,5 року на орбіті, то шанс знайти планету, що схожа на Землю і розташована у придатній для життя зоні, становитиме приблизно 20%. Якщо він пропрацює, скажімо, шість років, то така планета буде знайдена з вищою ймовірністю", - сказав під час прес-конференції Джек Ліссауер, провідний автор публікації з Наукового центру НАСА імені Еймса.

Нещодавно астрономи відкрили планету з надзвичайно високою концентрацією вуглецю. Це відкриття підкріплює припущення про те, що у Всесвіті існують планети, тіла яких збагачені вуглецем, а поверхня, отже, є діамантовими або графітовими розсипами.

На сьогодні науці відомо більш як 500 так званих екзопланет, тобто планет, які розташовані за межами нашої Сонячної системи.

 

 

15


04.02.2011 1575 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

383
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

851
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1855
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3377
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2303 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4518

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

673

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

591

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

571

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

605
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10218
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1057
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5086
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

855
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2651
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1080
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34309 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

507
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

568
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

908 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1137