Аскольд Лозинський: Михайло Вишиванюк - Гуцул з великої букви

 

Михайло Вишиванюк

 

18 червня ц.р. відійшов у вічність довголітній губернатор Івано-Франківщини Михайло Вишиванюк.

 

Нашу українську громаду обгорнув глибокий смуток, тобто не тільки родину і близьких друзів, але Франківщину і цілу Україну. До речі смуток відчутний також у діаспорі.

 

Михайло та я дружили. Ми запізналися через спільного друга, не потребували один одного для будь якої справи і ніколи не просили один одного ласки. Одначе, ми завжди відчували, що коли була би потреба, то один другому напевне допоможе. Це було внутрішнє відчуття бо не було конкретної потреби. Нас єднали також спільні батьківщини, Україна і Івано-Франківщина, хоч Михайло був гуцул, а я бойко з Ню Йорку по батьковій лінії. Правду кажучи, ми далеко більше не годилися ніж годилися, але все ж таки ми взаємно дружили, ми гостили один другого, ми дискутували, ми інколи сварилися, але ми завжди один одного взаємно поважали та відкрито кажучи любили.

 

Михайло був кремезний, усміхнений, увічливий, завжди готовий стати у прислузі, знайомим і незнайомим. Це був Гуцул дійсно з великої букви не тільки за походженням, але і по натурі! Це була людина повна життя, задумів і планування як ці задуми впровадити в життя. У наших розмовах ніколи не бракувало слів, емоцій, натхнення, відчаю. Нам взаємно підходило наше товариство і дружба. Мали ми також і спільних друзів.

 

Чи був він на даний час губернатором чи ні, усі вважали його вічним і незмінним губернатором Франківщини. У нього не було других претензій. Він був господарем своєї землі, де він родився, виростав, працював. Він служив народові, тобто допомагав своїм людям. Інколи ми дискутували по різних сторонах політики. Я йому говорив, що його зверхники далеко менш шляхетні ніж він. Він казав, що то нічого, для нього не справа у позиції, що його моральний обов’язок допомагати своїм людям і це він робив, маючи посаду чи ні.

 

Як українець він любив безмежно – не тільки свої Карпати, але цілу Україну. Ніколи не говорив про себе який він великий патріот. Його патріотизм визначався у його ділах, а не словах. Михайла знали і шанували всі: його друзі, приятелі, однодумці, навіть ті котрі з ним не годилися, може і не любили, але шанували бо знали, що він чоловік діловий, відданий, що з ним можна домовитися. Він був доступним не тільки для друзів, але навіть противників, якщо цього вимагала справа.

 

Як людина він був щирим, відкритим, з серцем великим як його обійми. З ним не можна було просто поговорити, треба було запізнатися при столі по-нашому. Він був господарем кожного заходу де б він не був. Він людей зближував, включався у справи які були далекими для нього, тільки тому, що він бачив важливість справи і хотів допомогти. Допомагав в політиці, в мистецтві навіть у релігії. Влаштовував політичні зустрічі між людьми далекими один від другого для зближення та співпраці, допомагав робити кіно, ставити музеї, влаштовувати церкви в Україні та навіть у діаспорі. Його усмішка вдоволення від того, що робиться справа, була для нього насолодою. Та усмішка була така широка і здорова як, здавалося, його фізична особа.

 

Різні бувають люди. По-різному людей оцінюється, але найголовніше, щоби вони старалися робити добро. Це було кредо Михайлового життя. Він завжди мусів бути зайнятим, і в більшості випадках зайнятим роблячи загальне добро. Не забував також про свою родину.

 

Правда, впертий як гуцул, Михайлові ніколи не бракувало власної думки, але він завжди вислуховував та цінив думку іншого. Йому не залежало на тому, щоби його думка переважала. Йому було важливим, щоби його батьківщина процвітала і щоби люди жили добре.

 

Губернатором він був не тільки по призначенню, більше по натурі. Як до своєї родини, своїх друзів він був вірним своїм зверхникам, коли займав відповідальний пост. Але більш відданим він був своєму власному сумлінню, а воно не могло його змилити бо у тому сумлінні був голос його народу. Був голос бо Михайло постійно з народом зустрічався. Він не сидів в кабінеті. Михайло не перечив дорученням які йому давали на формальному пості, але робив просто так як говорив йому народ. І тому його праця завжди виходила на добро народу.

 

Відхід на другу, мабуть, поважнішу господарку поза цим світом Михайла Вишиванюка це дійсно велика і болюча втрата для його родини, дружини, дітей, внуків, для всіх гуцулів, для області Франківської, для українського народу, для України. Для його друзів мабуть не менше.

 

Прощавай Михайле! Побачимось знову напевне! Мабуть Господеві потрібно було господаря для якогось важливого діла вгорі. Тому Він покликав так передчасно тебе.

 

Напевне на Франківщині ще буде багато губернаторів. Ніхто не є не замінимим. Але для мене залишиться в пам’яті один найголовніший губернатор. Це Гуцул з великої букви — правдивий господар Франківщини.

 

Вічна тобі пам’ять, Михайле!

20 червня 2016р.

Аскольд Лозинський

Михайлів друг з Америки

 http://z-gazette.com


21.06.2016 1385 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

259
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

662
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1185
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2517
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1368
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2018 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

701

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

760

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1663

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1648
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

350
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

460
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18369
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7486
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3660
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1048
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10782
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

298
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

295
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

488
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

452
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

687