Аскольд Лозинський: Михайло Вишиванюк - Гуцул з великої букви

 

Михайло Вишиванюк

 

18 червня ц.р. відійшов у вічність довголітній губернатор Івано-Франківщини Михайло Вишиванюк.

 

Нашу українську громаду обгорнув глибокий смуток, тобто не тільки родину і близьких друзів, але Франківщину і цілу Україну. До речі смуток відчутний також у діаспорі.

 

Михайло та я дружили. Ми запізналися через спільного друга, не потребували один одного для будь якої справи і ніколи не просили один одного ласки. Одначе, ми завжди відчували, що коли була би потреба, то один другому напевне допоможе. Це було внутрішнє відчуття бо не було конкретної потреби. Нас єднали також спільні батьківщини, Україна і Івано-Франківщина, хоч Михайло був гуцул, а я бойко з Ню Йорку по батьковій лінії. Правду кажучи, ми далеко більше не годилися ніж годилися, але все ж таки ми взаємно дружили, ми гостили один другого, ми дискутували, ми інколи сварилися, але ми завжди один одного взаємно поважали та відкрито кажучи любили.

 

Михайло був кремезний, усміхнений, увічливий, завжди готовий стати у прислузі, знайомим і незнайомим. Це був Гуцул дійсно з великої букви не тільки за походженням, але і по натурі! Це була людина повна життя, задумів і планування як ці задуми впровадити в життя. У наших розмовах ніколи не бракувало слів, емоцій, натхнення, відчаю. Нам взаємно підходило наше товариство і дружба. Мали ми також і спільних друзів.

 

Чи був він на даний час губернатором чи ні, усі вважали його вічним і незмінним губернатором Франківщини. У нього не було других претензій. Він був господарем своєї землі, де він родився, виростав, працював. Він служив народові, тобто допомагав своїм людям. Інколи ми дискутували по різних сторонах політики. Я йому говорив, що його зверхники далеко менш шляхетні ніж він. Він казав, що то нічого, для нього не справа у позиції, що його моральний обов’язок допомагати своїм людям і це він робив, маючи посаду чи ні.

 

Як українець він любив безмежно – не тільки свої Карпати, але цілу Україну. Ніколи не говорив про себе який він великий патріот. Його патріотизм визначався у його ділах, а не словах. Михайла знали і шанували всі: його друзі, приятелі, однодумці, навіть ті котрі з ним не годилися, може і не любили, але шанували бо знали, що він чоловік діловий, відданий, що з ним можна домовитися. Він був доступним не тільки для друзів, але навіть противників, якщо цього вимагала справа.

 

Як людина він був щирим, відкритим, з серцем великим як його обійми. З ним не можна було просто поговорити, треба було запізнатися при столі по-нашому. Він був господарем кожного заходу де б він не був. Він людей зближував, включався у справи які були далекими для нього, тільки тому, що він бачив важливість справи і хотів допомогти. Допомагав в політиці, в мистецтві навіть у релігії. Влаштовував політичні зустрічі між людьми далекими один від другого для зближення та співпраці, допомагав робити кіно, ставити музеї, влаштовувати церкви в Україні та навіть у діаспорі. Його усмішка вдоволення від того, що робиться справа, була для нього насолодою. Та усмішка була така широка і здорова як, здавалося, його фізична особа.

 

Різні бувають люди. По-різному людей оцінюється, але найголовніше, щоби вони старалися робити добро. Це було кредо Михайлового життя. Він завжди мусів бути зайнятим, і в більшості випадках зайнятим роблячи загальне добро. Не забував також про свою родину.

 

Правда, впертий як гуцул, Михайлові ніколи не бракувало власної думки, але він завжди вислуховував та цінив думку іншого. Йому не залежало на тому, щоби його думка переважала. Йому було важливим, щоби його батьківщина процвітала і щоби люди жили добре.

 

Губернатором він був не тільки по призначенню, більше по натурі. Як до своєї родини, своїх друзів він був вірним своїм зверхникам, коли займав відповідальний пост. Але більш відданим він був своєму власному сумлінню, а воно не могло його змилити бо у тому сумлінні був голос його народу. Був голос бо Михайло постійно з народом зустрічався. Він не сидів в кабінеті. Михайло не перечив дорученням які йому давали на формальному пості, але робив просто так як говорив йому народ. І тому його праця завжди виходила на добро народу.

 

Відхід на другу, мабуть, поважнішу господарку поза цим світом Михайла Вишиванюка це дійсно велика і болюча втрата для його родини, дружини, дітей, внуків, для всіх гуцулів, для області Франківської, для українського народу, для України. Для його друзів мабуть не менше.

 

Прощавай Михайле! Побачимось знову напевне! Мабуть Господеві потрібно було господаря для якогось важливого діла вгорі. Тому Він покликав так передчасно тебе.

 

Напевне на Франківщині ще буде багато губернаторів. Ніхто не є не замінимим. Але для мене залишиться в пам’яті один найголовніший губернатор. Це Гуцул з великої букви — правдивий господар Франківщини.

 

Вічна тобі пам’ять, Михайле!

20 червня 2016р.

Аскольд Лозинський

Михайлів друг з Америки

 http://z-gazette.com


21.06.2016 1530 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2573
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19979
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1771
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1254 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2283
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3910

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

362

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2033

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

713

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1328
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

400
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

925
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24422
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

659
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

622
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

767
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1655
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8082
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

535
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

794
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2083 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

755