Архікатедральний собор в Івано-Франківську матиме мідний дах (фото)

 
 
 
На початку серпня в Івано-Франківську почали замінювати старий дах на пам’ятці архітектури національного значення Архікатедральному соборі святого Воскресіння.
 

Замість старої бляхи, яка уже протікала, майстри встановлюють мідне покриття. Це викликало обговорення у соцмережах, адже франківці хвилюються чи не пошкодить така заміна зовнішньому вигляду історичної споруди,пише Бліц-інфо.

 

Настоятель собору о. Юрій розповів, останній ремонт у катедрі проводили у 2003 році. Тоді чи через брак коштів, чи з інших причин майстри покрили міддю тільки куполи над входом, а решту будівлі накрили бляхою.

 

«Тепер коли перекриваємо дах, ми вибрали саме мідь, щоб вся церква була покрита одним матеріалом. Не варто переживати, що зараз покриття на вежах відрізняється від того, яке встановлюють, адже після першого дощу мідь почне темніти і з часом весь дах стане однаковий», - пояснює настоятель.

 

Проте, після старту робіт виникла невелика правова колізія. Виявилось, що роботи розпочали без дозволу від управління охорони культурної спадщини.

 

Начальник управління культури, національностей та релігій Володимир Федорак, у розмові з кореспондентом пояснив, що оскільки пам’ятка має статус об’єкту національної спадщини, вона особливо захищається законом. Це означає, що перш ніж проводити роботи, власник споруди повинен звернутися у відповідні служби охорони культурної спадщини, щоб отримати дозвіл. Тільки після цього можна приступати до роботи.

 

«Часто так буває, що спочатку розпочинають роботи, а тоді пишуть листи. Проте, це не найгірший варіант. Гірше, коли почнуть роботу і ні з ким не хочуть радитись чи говорити на цю тему», - говорить чиновник.

 

Що ж стосується Катедрального собору, то Володимир Федорак підтвердив, що заява на проведення робіт надійшла пізніше, ніж розпочалися роботи. Проте профільні фахівці міністерства культури її вже розглянули.

 

«Гадаю, що за 10 днів це питання вирішиться, хоча за законом термін видачі дозволу може бути до 30 днів. Та ми не хочемо бути формалістами, адже розуміємо, що це необхідно якнайшвидше зробити, бо осінь надворі і скоро розпочнуться дощі»,- каже начальник управління.

 

Володимир Федорак запевняє, що вже багато років тісно співпрацює з керівництвом Катедрального собору у питаннях, які стосуються збереження пам’ятки.

 

«Вони завжди були прикладом у дотриманні законодавства і якості виконання робіт. Звичайно оскільки державного фінансування практично немає і всі роботи проводяться за благодійні кошти, громада має право вирішувати, які роботи проводити. Проте закон є закон і спочатку потрібно все ж було подати заявку», - констатує чиновник.

 

Начальник управління культури запевняє, що настоятель о. Юрій старається працювати на випередження негативних моментів в утриманні собору. Зокрема екпертизу даху проводили львівські спеціалісти, які традиційно вважаються найкращими в Україні.

 

«Два роки тому ми запросили фахівців, які перевірили стан даху. Вони пояснили, що там є кілька дір через які затікає вода. Їх звісно можна залатати різними спецзасобами проте через 1,5-2 роки потрібно буде в аварійному порядку міняти дах. У нас просто не було виходу, адже конструкції прогнили від води і дах міг завалитися. Тому вирішили, поки суха і тепла погода поміняти. Бригада, яка виконує заміну, має великий досвід у проведенні такого роду робіт. Ми нічого не міняємо у зовнішньому вигляді, а тільки ремонтуємо», - розповідає настоятель собору.

 

В той же час Володимир Федорак запевняє, що законом передбачено випадки коли проведені роботи шкодять вигляду, або власники погано дбають за пам’ятку.  Зокрема при погіршенні умов зберігання споруди в судовому порядку накладаються штрафи і компенсації на балансоутримувачів та зобов’язання за власний рахунок все відновити.

 

 

 


07.09.2016 525 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2473
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1166
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1098
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2277
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3719
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2694 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

955

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

817

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

767

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

731
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10447
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1298
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

322
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5443
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1154
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2947
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

530
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

393 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

833
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

718
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

769