Яремче. Нова курортна столиця. Частина перша (фото)

 

/data/blog/119060/df43a8ced470e7c7fe94f5a16bca81d6.jpg

 

З відходом (і поступовим занепадом) Ялти Україна отримує нову курортну столицю - Яремче. Місто в Прикарппатті, яке намагалися зробити великим центром відпочинку ще у радянський період поступово перетворююється на один із головних центрів рекреації вже у 21 столітті, після російської агресії, яка змінила уподобання українців.

 

Нині замість Кримських гір наші співвітчизники, не лише зимою, а й у інші пори року все більше їдуть в Карпати - а там Яремче (з Татаровом, Микуличином, Ворохтою, і, безперечно, із Поляницею-Буковелем). Просто на очах змінюється інфраструктура - все в стадії ремонту і будівництва, магазинчик "Гуцульського" пива у Микуличині набитий покупцями, як коробка сірниками, до водоспаду Женецький Гук тягнецька нескінченна валка машин і пішоходів, на деяких базах місць немає за півроку, от лише дорогу б полагодити...

 

Краєвиди Яремче та Чудомихайлівська церква

Яремче курортом стало лише наприкінці 19 століття, коли в тодішньому присілку села Дора створили туристичний "Клуб Яремчанський" та звели 50 вілл. Саме це стало поштовхом для відділення Яремче від Дори - у 1909 році воно стало окремим населеним пунктом, а згодом "проковтнуло" і саму Дору.

Роком заснування Яремче вважають 1787 - саме тоді на околиці Дори бідняк на ім'я Ярема збудував собі хату, навколо якої згодом виріс хутір. Тоді це була територія Польщі, а через шість років вже австріяки з угорцями володіли краєм. Із 1939 року, коли Яремче було вже окремим селом, територією володіли росіяни - в радянський період село, а із 1963 року місто, називалося Яремча. Історичну назву відновили у 2006 році.

Чудомихайлівська церква (17 ст.)

Зараз до Яремче приєднані два села - Дора і Ямна, крім того ще купа населених пунктів, розташованих переважно на річці Прут, входять до міської ради курорту. Нове життя Яремче отримало із розбудовою гірськолижного курорту Буковель, який також лежить на землях Яремчанської міськради.

Яремче - це ворота Карпат. Тут розташовано адміністрацію Карпатського національного природного парку, і саме тут починаються найгарніші гірські хребти, тому й не дивно, що саме ця місцевість стала великим курортом. Нині тут повно готелів, пансіонатів, баз відпочинку, та й у приватному секторі - що не хата, то приватна (зелена) садиба. Крім того в місті шість церков, з яких три старовинні, а одна відбудовується після навмисного спалення, і три монастирі.

Найстарішими храмами міста є Чудомихайлівська церква (17 ст.) та церква Івана Милостивого (1663 р.).

Чудомихайлівська церква розташована у передмісті Дора, на пагорбі у підгір'ї, недалеко від залізничної станції Дора, та за 500 метрів від автобусної зупинки. Навіть закута у бляху із чеканкою вона виглядає дуже фактурно. Традиційно на церковному подвір'ї розташований цвинтар.

Петропавлівський монастир

Дорогою, яка тягнеться попід церквою в гори можна дістатись до  нового монастиря - Петра і Павла. Обитель дерев'яна й нічим особливим не вирізналася, якби не колекція бюстів католицьких діячів (включно із Римським Папою).

Пам'ятка архітектури, церква святого Іллі, збудована у 1937 році, була спалена у 2014 році (взимку, під час революційних подій на Майдані). Підпалювачів затримати не вдалося, хоч їх і бачили свідки. Нині прекрасний храм, навколо якого функціонує монастир, відбудовують.

Монастир святого Іллі із церковю, що відбудовується (на задньому плані)

Біля автостації "Яремче", за коліями, заховалася церква Успіння Богородиці.

Церква зведена за сприяння пароха села Дори, радника єпископської консисторії отця Григорія Громадки (1836 – 1912), який отримав священство з рук митрополита Г. Яхимовича і був інституйований на парафії в 1898 році. Будову вели майстри з Космача. Дерево з громадського лісу возили волами місцеві жителі, зокрема Данило Годованець. Невелика двохярусна дзвіниця збудована пізніше, в 1938 році. Вона підкреслено функціональна, але саме своєю простотою підсилює чіткі контури храму. Одним з будівничих дзвіниці був місцевий житель Бабчук. Джерело: http://yaremche.org

Церква Успіння Богородиці (1898 р.)

Є у Яремче кілька нових храмів, серед яких я звернув би увагу на цікаву дзвіницю реколекційного дому (принаймні я так ідентифікував цю будівлю).

Продовження буде...

Текст та фото Романа Маленкова


30.10.2016 1452 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1857
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

897
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

949
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2047
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3541
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2457 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

774

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

679

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

649

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

664
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10316
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1165
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5244
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

979
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2777
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1161
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

374
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

690
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

594
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

644
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

994 2