Яремче: Мольфари, гори, водоспади

 

Зі стартом сезону літніх відпусток, "Країна" продовжує цикл репортажів з міст України, де побували наші кореспонденти. Щотижня ми публікуємо інструкції з "туристичному застосування" українських міст. Сьогодні на черзі - містечко Яремче Івано-Франківської області. Тут всюди гори, водоспади і всього пара десятків кілометрів до кордону з Європою.



1. Чому варто поїхати влітку

Відпочинок в Яремче в теплу пору року підійде тим, хто втомився від активного міського життя. Тут можна повністю з'єднатися з природою, чути тільки власні думці, розчинятися в красі Карпат, пригощатися смачною місцевою кухнею і відкривати для себе, не побоюся цих слів одні з найкрасивіших місць в Україні.

Яремче: Мольфари, гори, водоспади

2. Як дістатися

1. На машині. Якщо з Києва, то по трасі "Київ-Чоп" до Львова, потім до Франківська, а далі - через населений пункт Долина в Яремче.

2. На поїзді. До Івано-Франківська, а звідти - на автобусі до Яремче. Цей варіант (якщо їхати на плацкарті з Києва) туди-назад коштуватиме близько 550 грн.

3. Автостопом. Це для сміливців. Ціна - безкоштовно за хот-дог за хорошу компанію в дорозі. З особистого досвіду можу сказати, що з Києва до Львова в п'ятницю і на вихідних машину "з руки" можна зловити буквально протягом півгодини. Автостоп зі Львова до Івано-Франківська і далі в м.Яремче - теж не проблема. Однак, цей напрям краще заздалегідь "прошерстить" на тематичних сайтах для українців, які подорожують по країні автостопом.

3. Цікаві Яремче

Головна визначна пам'ятка Яремче - неймовірний природа Карпат. У місті дивним чином поєднуються асфальтовані дороги, мости через гірські струмки, пагорби і водоспади.

В Яремче варто сходити на водоспад Пробій, який знаходиться недалеко від сувенірного ринку (до речі, там можна покататися на тролі, перекусити і випити кави), а ще точно потрібно поганяти на місцевих пагорбах на квадроциклах.

Для любителів "дивних" пам'яток - в Яремче є Готичні складки або Скала Слон. Це гірські складки над річкою Прут, який виникли, за різними даними, від 60 до 75 млн років тому. Виглядають вони, треба сказати, по-справжньому захоплююче.

4. Ціни на відпочинок

В Яремче величезна кількість приватних садиб, невеликих готелів преміум рівня для туристів з будь-яким достатком. Якщо говорити про приватні будинки, то ціна за добу з 2-х місних номерах тут стартує від 200 гривень. Якщо хочете умови кращі - орієнтуйтеся на 300-350 грн за ніч і вище. У готелях вартість номера для двох стартує приблизно з 300 грн і до 7 500 грн на добу. Ціни вказані без врахування харчування.

5. Їжа і місцева кухня

Їжа в Яремче, як і всюди в Карпатах, - в основному, жирна. З обов'язкового для дегустації - місцевий банош (кукурудзяна каша, зварена на вершках або сметані, з додаванням шкварок і бринзи), домашні вино і бринза (про них читайте в розділі про сувеніри), а також пиво "Панське".
v Останнім можна пригоститися в центрі міста або в готелі "Romantik Spa Hotel", що трохи вглиб Яремче. Засновник готелю Іван Гаврон сам варить це дуже смачне пиво. Оскільки в нього не додають нічого, крім хмелю, солоду і води, то "живе" воно не більше тижні, так, і варто зовсім не дешево - за 0,5 літрів доведеться викласти близько 40-50 гривень.

6. Розваги і дозвілля

У самому Яремче рекомендую покататися на квадроциклах. Компаній, що пропонують таку послугу, в містечку з десяток, так що на будь-який вік і гаманець знайде підходящий "квадрік". Середня ціна задоволення - 500 гривень за годину їзди на квадроциклі, тобто, по 250 гривень / година з пасажира і водія.

Недалеко від Яремче (населений пункт Делятин, 3 км від Яремчі) є ще одна обов'язкова розвага для туристів - ловля форелі. Це, звичайно, зовсім не та риболовля, яку ви собі уявляєте, але особисто мені дуже сподобалося. На місці вам видадуть довгі дерев'яні палиці з волосінню і гачком на кінці, а також дадуть наживку (точніше, шматочок батона, але кого цього бентежить?) І почнеться веселощі!

Сама риболовля безкоштовна - якщо в зарибненому струмку нічого не зловили, то Не платите. А, якщо зловили, то знайте: кіло форелі коштує від 150 до 180 грн. Спійману форель випускати назад у водойму не можна. Рибу готують на місці на мангалі, так що можна відразу перекусити.

7. Бродимо по околицях

Взимку в Яремче їдуть, в першу чергу, щоб покататися на лижах (в сусідніх населених пунктах, на кшталт, Буковеля). У теплу пору року сюди приїжджають милуватися природою і відкривати для себе нові пам'ятки.

Виїжджаючи за межі Яремче, обов'язково відвідайте:
1. Манявський скит. Це православний чоловічий монастир в селищі Манява Івано-Франківської області. Про нього ходять легенди - тут зберігаються чудотворні ікони і мощі великих мучеників.
Сам монастир знаходиться на пагорбі, котра нагадує фортецю - внизу тече невелика гірська річка, а по периметру все оточене могутніми стінами.
2. Водоспади. А саме: Водоспад Гук (до речі, дивна назва, тому що гук - це і є водоспад) і Манявський водоспад.
Манявський водоспад знаходиться в гірській ущелині між обривистих скель на річці Манявка. Вода тут падає декількома каскадами з висоти 20 м. Зверху основного водоспаду передують ряд невеликих уступів (1,5-2 м), які утворюють зручні ванни. Біля підніжжя - невелике озерце, вода якого, згідно з переказами, має властивість омолоджувати.

Підібратися до водопаду не так-то просто - під'їхати сюди можна тільки на позашляховику, який, посилаючись на власний досвід, радимо залишити на околиці села Манявка і далі близько 40 хвилин йти до водоспаду пішки.

Втім, є й інший спосіб під'їхати. Місцеві жителі за 500 грн за машину повезуть вас на Урал. Посадочних місць в його кузові набереться добрих два десятка, так що вийде по 25 грн з людини (в один кінець).

Водоспад Гук або Женецький Гук розташований у восьми кілометрах від найдовшого села Карпат - микуличин проживання. Він є одним з найбільших водоспадів в Карпатах - його висотка близько 15 метрів.

8. Подарунки і сувеніри

В Яремче є знаменитий сувенірний ринок. Його легко знайти і неможливо проїхати - рухайтеся на автомобілі по головній вулиці містечка і він буде праворуч (якщо заїжджаєте з боку Львова і Франківська) або зліва (якщо повертаєтеся з глибини міста). Раптом не зрозумієте - запитайте у будь-якого з місцевих і вони обов'язково вам підкажуть.

Яремче: Мольфари, гори, водоспади

Особисто мені здається, що на сувенірний ринок потрібно сходити, щоб купити місцеві трави (божественний карпатський чай, зібраний восени, - це не тільки смачно, але і корисно), придивитися до глини посуді (мами, бабусі, тітки та інші жінки 40+ будуть дуже раді такому подарунку) і вибрати собі вишиванку. Останніх тут по-справжньому великий вибір: є будь-які - від класичних чорно-червоних на білому або чорному тлі до зелених і фіолетових з візерунками в залежності від району, де була проведена вишивка. Ціни на вишиванки, треба сказати, звісно, ​​нижче, ніж на Майдані в Києві, але дорожче, ніж в інтернет-магазинах. Ціна жіночої стартує від 400-500 грн (ручна робота) до ... кількох тисяч гривень. Теж саме з чоловічими вишиванками - вартість залежить від матеріалу, самої вишивки, довжини рукава і т.д.

9. Карпатська бринза і сир

Відразу за головним сувенірним ринком є ​​ринок, де скуповуються місцеві жителі. Він набагато менше, менш доглянутий (ну ладно - взагалі не доглянутий), зате там можна придбати божественного смаку бринзу і вино! При чому, бринзи вибір такий великий, що навіть найбільшим бринзовий гурманам знадобиться як мінімум, півгодини, щоб все спробувати і вибрати. Ціна кілограма сиру стартує від 90 грн за коров'ячу і до 110-120 грн за овечу бринзу. Остання вважається автентичної, але, якщо вам попадеться порядний продавець, то він чесно скаже: "Чистої овечої бринзи в Яремче немає - в основному, це суміш з коров'ячого (від 20 до 50%) і овечого молока".

Яремче: Мольфари, гори, водоспади


Запам'ятати всі види бринзи, які можна придбати на ринку "для місцевих" в Яремче, мені не вдалося, так що привожу лише частина з них: овеча (пам'ятаємо про коров'яче молоко, так?) Чиста, схожа на пармезан за смаком і структурі (ідеальна для салату "Шопський" і запечених овочів), овеча бринза з добавками (наприклад, з базиліком і грузинськими травами), коров'яча бринза чиста, коров'яча бринза з добавками (такі ж, як в овечій, але я ще зустрічала з кропивою і з оливками ) і т.д.

Важливо також пам'ятати, що далеко не всі види бринзи можна довести додому. Справа в тому, що, якщо коров'ячу бринзу можна заморожувати, а потім є, то овеча живе рівно тиждень, а краще за все - постаратися ум'яти її за п'ять днів з моменту виробництва. Уточнюйте та продавців, як давно була приготовлена ​​бринза - в Яремче чесні люди, які особисто мені говорили: "Тільки цю бринзу потрібно з'їсти протягом двох-трьох днів".

Крім сиру, з ринку "для місцевих" дуже рекомендую привезти домашнє вино. 1,5 л коштують близько 100 грн. Вино є ожиновому, малинове, вишневе, суничне, порічкове і майже будь-який, які ви можете собі уявити. Продається в некрасивих пластикових пляшках - знайте, якщо раптом зберетеся везти його на подарунок.

10. Легенди та забобони

Забобонів, прийме, легенд, аромату магії і всякої доброї і не дуже потойбічної сили в Яремче більш, ніж просто достатньо. Інформації, яку розповідають тутешні екскурсоводи, повірте, не знайти ні в одному інтернет-пошуковику. Особисто мені дуже сподобалися екскурсії від компанії "100 стежин". Дещо з того, що тутешні знавці розповіли мені, я передам вам. Але не всі - якщо все розповім, то самим потім буде нецікаво. Итак:

1. Мольфари. Так, вони дійсно є. Це реальні люди, яких не показують по телебаченню і не пишуть про них у газетах. Головне правило мольфара - ніякої публічності. Існує думка, що, якщо про здібності знає занадто багато людей, то їх сила поступово згасає. Тому отримати відповідь в Івано-Франківській області на питання "а де тут у вас мольфари?" точно не вийде. Разом з цим, познайомившись ближче з корінними жителями, все-таки можна дізнатися, де в селі або місті живе мольфар. Як правило, це чоловіки або жінки у віці, які лікують від різного роду хвороб, залучають удачу і відводять біди. За свої послуги жоден справжній мольфар Не бере гроші. Складно в це повірити, але так і є! Можете принести в подарунок м'ясо, сир, вино, ковбасу та інші продукти. Але не здумайте давати гроші!

До речі, на одній з екскурсій ми необачно запитали екскурсовода, чи знають на батьківщині відому мольфарка Магдалену, яку так часто показують по ТБ. У відповідь екскурсовод розсміявся і сказав: "Вона вміє все те ж саме, що і будь-який гуцул - хмари розігнати, дощ викликати, зробити так, щоб у тебе корова доїлася, а у сусіда - ні".

2. Вихід для небіжчиків. У трьох селах Івано-Франківської області є звичай робити в приватних будинках двоє дверей. Одна з них використовується як зазвичай, а друга - не має сходинок і в буквальному сенсі ширяє над землею. Виявляється, ці двері, розташовані ззаду будинків, призначені для небіжчиків - вважається, що, якщо винести труну через двері без сходинок, то душа померлої особи не зможе піднятися в будинок.

3. Піп Іван. У Карпатах, недалеко від кордону з Румунією, є гора, яку називають Піп-Іван. Її висота становить 1936,2 м, і вважається, що назва гори дали тому, що її вона на вигляд нагадує попа в рясі. Тобто, попа в рясі, якого, судячи з усього, звали Іван. Насправді, це серйозна помилка, яку, до речі, зробила навіть Вікіпедія. Гора Піп Іван походить від слова "попіваті", тобто, співати. Пов'язано це назва з тим, що в тому районі часто піднімається вітер, і, коли він проходить крізь гори, то створюється враження, що вони співають - "попівають".

 

Журнал Терпополя


13.07.2016 21176 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

351
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2934
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21092
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1987
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1358 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2372

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

716

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2148

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

830

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1417
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

150
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

470
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1005
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

153
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

773
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

748
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

685
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8222
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

871 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

882
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2180 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

830