Президент Віктор Янукович узяв курс на зближення з НАТО - незважаючи на оголошений ним позаблоковий статус України.
Як пише газета "Комерсант-Україна", про це свідчить закритий документ із графіком українсько-НАТОвських заходів на 2011 рік.
Перша версія графіка заходів щодо співпраці в рамках комісії Україна-НАТО (КУН) на 2011 рік була схвалена країнами альянсу та Києвом 23 лютого 2011 року - за день до того, як Кабінет міністрів Миколи Азарова затвердив "Річну програму співробітництва Україна-НАТО" (її деталі не розголошувалися).
23 травня у графік були внесені зміни. Оновлену версію документа підписав заступник генсека НАТО з політичних питань Джеймс Аппатурай.
Виходячи з цього документа, Янукович нарощує співпрацю з альянсом ще активніше, ніж його попередник Віктор Ющенко.
Так, відповідно до плану, усього на цей рік заплановано 64 заходи в рамках КУН.
З документа випливає, що українська влада й представники альянсу за закритими дверима обговорюють досить чутливі для Москви питання: безпеки в Чорноморському регіоні й майбутнє дислокованого в Криму Чорноморського флоту РФ, ПРО, придністровське врегулювання, енергетичну й економічну безпеку України, реформування її розвідструктур.
У плані значиться також обговорення зовнішньополітичної стратегії України, - цій темі присвячені дві зустрічі в рамках КУН у червні: на першій передбачається обговорити загальні принципи зовнішньої політики України, а на другий - проект стратегії.
За даними газети, у Москві знають про активізацію взаємодії Києва й НАТО.
Голова комітету Держдуми РФ із міжнародних справ Костянтин Косачєв сказав: "Будучи в опозиції до Ющенка, Янукович робив усе, щоб навчання НАТО на Україні не проходили, а тепер вони не просто проходять, а проходять у провокаційному форматі".
"Для нас дії України на натовському напрямку не до кінця прозорі. У кроках Києва ми бачимо непослідовність. Вони нам говорять одне, а роблять інше. Це прикро, і ми будемо на це реагувати", - заявив він.
Інший високопоставлений співрозмовник у російських владних структурах узагалі заявив: "Документ свідчить про повну несамостійність України при формуванні її зовнішньої політики. Все це слабко асоціюється з проголошеним її керівництвом позаблоковим статусом і відмовою від інтеграції в НАТО".
У свою чергу, джерело в штаб-квартирі НАТО вважає: "Росії не варто ображатися на дружбу України з альянсом. Адже ми насильно нікого нікуди не втягуємо".
Як відомо, раніше МЗС Росії вже виступило із жорсткою заявою на адресу України й США через навчання Sea Breeze-2011 і заходження у Чорне море ракетного крейсера ВМФ США Monterey, оснащеного багатоцільовим зенітно-ракетним комплексом Aegis. МЗС РФ назвав "загрозою безпеці" Росії "появу в безпосередній близькості від російських кордонів елементів стратегічної інфраструктури США".