Антибіотик під крильцями

 

Якою курятиною годують українських споживачів?

 

Київ. 57 людей у лікарні з діагнозом - сальмонельоз. Все через несвіжу курку-гриль, яку напередодні купили в супермаркеті «Велика кишеня».

 

Прикарпаття, Тлумаччина. 17 госпіталізованих з сальмонельозом. Головна підозра - на яйця і курятину.

 

Львів. 59 людей одразу з весілля поїхали до лікарні. Діагноз - гостра кишкова інфекція. Головний підозрюваний - курятина.

 

Ніжин. Після вечері в місцевому кафе десятеро людей в інфекційному відділенні. Сальмонельоз підтвердили чотирьом. Решті в діагноз записали гострий гастроентерит та токсикоінфекцію. І знову звинувачувати почали м'ясо курки...

 

Як правило, ми звертаємо увагу на такі повідомлення, коли труяться масово. Натомість Інтернет-форуми щодня поповнюють дописи, як після смачненьких курячих котлеток або стегенець стало зле. Нудота, розлад шлунку, температура.

 

На жаль, державна система перевірки якості їжі фактично не функціонує. Недавно питання якості курятини взявся вивчати приватний дослідницький центр «Інститут споживчих експертиз». За власний кошт Інститут замовив дослідження м'яса птиці Державному науково-дослідному інституту «Ресурс», який спеціалізується на таких перевірках. До «Ресурсу» частини свіжої курятини - тушки, стегенця та філе, які закупили у різних магазинах, принесли під спеціальними кодами.

 

Під приціл потрапили п'ять популярних марок - "Наша ряба", "Гаврилівські курчата", "Курка Чеботурка", "Вільхівська агрофірма" та "Волочиська птахофабрика". Результати аналізів також були зашифровані. «Свідомо» дізналося дані кожного виробника.

 

"З п'яти зразків претензії були до кожного", - тримаючи у руках результати перевірки, зізнається керівник «Інституту споживчих експертиз» Юрій Чорнобривець.

 

Жодне м'ясо не пройшло тест на свіжість. В «Ресурсі» припускають: скоріш за все, це провина не виробників, а магазинів. (Нам з вами від цього не легше).

 

За наступну знахідку можуть бути відповідальні як магазини, так і птахофабрики. У м'ясі курки «Гаврилівські курчата», «Курка Чеботурка», агрофірми «Вільхівська» та «Волочиської птахофабрики» кількість мікробів у кілька разів перевищувала дозволену норму.

 

Правда, яких саме, Інститут не з'ясував, бо висіював лише найбільш небезпечні - лістерії та сальмонели. «Добре, що їх не виявили», - заспокоює Оксана Хоміцька, одна з дослідників, які перевіряли якість курятини. Підвищена концентрація мікробів може бути наслідком того, що або м'ясо неправильно зберігають, або воно пройшло недостатню термічну обробку, або обладнання було погано дезінфіковано.

 

Новина неприємніша - в «Курці Чеботурці» та «Гаврилівських курчатах» знайшли Enterobacter. Це бактерії з родини кишкових паличок. У стандартах до виробництва м'ясної продукції кількість цих бактерій не нормується. Пані Хоміцька пояснює: все через те, що така продукція призначена для приготування - при високій температурі кишкова паличка гине. А от недоварене чи недосмажене м'ясо з такими бактеріями може викликати отруєння або інфікування - в першу чергу, нирок і сечових шляхів.

 

Найбільш серйозна знахідка - антибіотик. Перевірка на його наявність вказала на Володимир-Волинську птахофабрику, яка випускає «Курку Чеботурку». Рівень хлорамфеніколу (більш відомого як левоміцетин), у м'ясі цього виробника перевищував допустиму норму у 139 разів.

 

Чому це небезпечно? «Свідомо» вже описувало, що недорогий антибіотик заробив «чорну славу» через здатність руйнувати червоні тільця крові - еритроцити. Це пригнічує діяльність кісткового мозку і порушує кровотворну функцію. З можливих наслідків цього є хвороба крові - апластична анемія. Коли людина відчуває запаморочення, слабкість, задишку, зниження апетиту та порушення серцебиття. Разом з цими симптомами частішають кровотечі з носа, ясен, на шкірі з'являються крововиливи. А от повністю одужати від анемії - шанси низькі.

 

Сигнал про застосування цього препарату на Володимир-Волинській птахофабриці «Свідомо» отримало і з іншого джерела. Нам прийшов лист від хлопця, який працює на фабриці. Ми перевірили реальність адресанта та встановили з ним зв'язок. Ось запис цієї розмови:

 

- Я сам не їм нічого з нашої продукції. Я взагалі тільки домашню курку купляю.

 

- Чому?

 

- Нашу не хочу, тому що бачу, в яких умовах росте. Ну, наприклад, лимонною кислотою постійно її поять, щоб раніше часу не дохла. Вона до забою має 42 дні прожити. Формалін у воду додають - теж для «здоров'я».

 

Корм дають «Старт», він такий дрібний, а коли курка виростає, переходять на «Фініш». Але там ще щось намішано, що запах такий противний. Та собаки корм також їдять і не здихають.

 

Під виглядом вітамінів все, що завгодно, в неї пхають, головне, щоб виросла до потрібного розміру. Уяви, курча важить 30-40 грамів, а за 42 дні воно має 2 кілограми 700 грамів набрати.

 

- Значить, і антибіотиком годують, щоб швидше росла?

 

- Ні. Це теж, щоб не здихали так часто. Це, знаєш, так, для профілактики від болячок.

 

- А з чого їй так просто хворіти і здихати?

 

- Слабкі курчата. Їх до нас з Польщі везуть. А вже що там з ними роблять - це взагалі нікого не цікавить. Чим їх там годують - невідомо.

 

- А у нас що, курчат немає?

 

- У нас немає інкубаторів.

 

Хлопець радить: «Якщо курку все одно купляєте - будь-яку, не тільки нашу, то хоч готуйте нормально. Пошукайте, що треба, щоб вся «радість» повиздихувала».

 

За порадою, ми відкрили підручник «Основи мікробіології». Там запевняється: мікроби, навіть такі, як сальмонельоз та лістерії, гинуть при 75-ти градусах. Трохи нижчу температуру витримують кишкові палички. Антибіотик температурою з їжі не виводиться.

 

Ми направили запити усім виробникам, згаданим у дослідженні, з проханням прокоментувати результати. Жодної відповіді не отримали...

 

Марія ЗЕМЛЯНСЬКА,
бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,
для «Галицького кореспондента»


25.12.2011 1919 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717