Антибіотик під крильцями

 

Якою курятиною годують українських споживачів?

 

Київ. 57 людей у лікарні з діагнозом - сальмонельоз. Все через несвіжу курку-гриль, яку напередодні купили в супермаркеті «Велика кишеня».

 

Прикарпаття, Тлумаччина. 17 госпіталізованих з сальмонельозом. Головна підозра - на яйця і курятину.

 

Львів. 59 людей одразу з весілля поїхали до лікарні. Діагноз - гостра кишкова інфекція. Головний підозрюваний - курятина.

 

Ніжин. Після вечері в місцевому кафе десятеро людей в інфекційному відділенні. Сальмонельоз підтвердили чотирьом. Решті в діагноз записали гострий гастроентерит та токсикоінфекцію. І знову звинувачувати почали м'ясо курки...

 

Як правило, ми звертаємо увагу на такі повідомлення, коли труяться масово. Натомість Інтернет-форуми щодня поповнюють дописи, як після смачненьких курячих котлеток або стегенець стало зле. Нудота, розлад шлунку, температура.

 

На жаль, державна система перевірки якості їжі фактично не функціонує. Недавно питання якості курятини взявся вивчати приватний дослідницький центр «Інститут споживчих експертиз». За власний кошт Інститут замовив дослідження м'яса птиці Державному науково-дослідному інституту «Ресурс», який спеціалізується на таких перевірках. До «Ресурсу» частини свіжої курятини - тушки, стегенця та філе, які закупили у різних магазинах, принесли під спеціальними кодами.

 

Під приціл потрапили п'ять популярних марок - "Наша ряба", "Гаврилівські курчата", "Курка Чеботурка", "Вільхівська агрофірма" та "Волочиська птахофабрика". Результати аналізів також були зашифровані. «Свідомо» дізналося дані кожного виробника.

 

"З п'яти зразків претензії були до кожного", - тримаючи у руках результати перевірки, зізнається керівник «Інституту споживчих експертиз» Юрій Чорнобривець.

 

Жодне м'ясо не пройшло тест на свіжість. В «Ресурсі» припускають: скоріш за все, це провина не виробників, а магазинів. (Нам з вами від цього не легше).

 

За наступну знахідку можуть бути відповідальні як магазини, так і птахофабрики. У м'ясі курки «Гаврилівські курчата», «Курка Чеботурка», агрофірми «Вільхівська» та «Волочиської птахофабрики» кількість мікробів у кілька разів перевищувала дозволену норму.

 

Правда, яких саме, Інститут не з'ясував, бо висіював лише найбільш небезпечні - лістерії та сальмонели. «Добре, що їх не виявили», - заспокоює Оксана Хоміцька, одна з дослідників, які перевіряли якість курятини. Підвищена концентрація мікробів може бути наслідком того, що або м'ясо неправильно зберігають, або воно пройшло недостатню термічну обробку, або обладнання було погано дезінфіковано.

 

Новина неприємніша - в «Курці Чеботурці» та «Гаврилівських курчатах» знайшли Enterobacter. Це бактерії з родини кишкових паличок. У стандартах до виробництва м'ясної продукції кількість цих бактерій не нормується. Пані Хоміцька пояснює: все через те, що така продукція призначена для приготування - при високій температурі кишкова паличка гине. А от недоварене чи недосмажене м'ясо з такими бактеріями може викликати отруєння або інфікування - в першу чергу, нирок і сечових шляхів.

 

Найбільш серйозна знахідка - антибіотик. Перевірка на його наявність вказала на Володимир-Волинську птахофабрику, яка випускає «Курку Чеботурку». Рівень хлорамфеніколу (більш відомого як левоміцетин), у м'ясі цього виробника перевищував допустиму норму у 139 разів.

 

Чому це небезпечно? «Свідомо» вже описувало, що недорогий антибіотик заробив «чорну славу» через здатність руйнувати червоні тільця крові - еритроцити. Це пригнічує діяльність кісткового мозку і порушує кровотворну функцію. З можливих наслідків цього є хвороба крові - апластична анемія. Коли людина відчуває запаморочення, слабкість, задишку, зниження апетиту та порушення серцебиття. Разом з цими симптомами частішають кровотечі з носа, ясен, на шкірі з'являються крововиливи. А от повністю одужати від анемії - шанси низькі.

 

Сигнал про застосування цього препарату на Володимир-Волинській птахофабриці «Свідомо» отримало і з іншого джерела. Нам прийшов лист від хлопця, який працює на фабриці. Ми перевірили реальність адресанта та встановили з ним зв'язок. Ось запис цієї розмови:

 

- Я сам не їм нічого з нашої продукції. Я взагалі тільки домашню курку купляю.

 

- Чому?

 

- Нашу не хочу, тому що бачу, в яких умовах росте. Ну, наприклад, лимонною кислотою постійно її поять, щоб раніше часу не дохла. Вона до забою має 42 дні прожити. Формалін у воду додають - теж для «здоров'я».

 

Корм дають «Старт», він такий дрібний, а коли курка виростає, переходять на «Фініш». Але там ще щось намішано, що запах такий противний. Та собаки корм також їдять і не здихають.

 

Під виглядом вітамінів все, що завгодно, в неї пхають, головне, щоб виросла до потрібного розміру. Уяви, курча важить 30-40 грамів, а за 42 дні воно має 2 кілограми 700 грамів набрати.

 

- Значить, і антибіотиком годують, щоб швидше росла?

 

- Ні. Це теж, щоб не здихали так часто. Це, знаєш, так, для профілактики від болячок.

 

- А з чого їй так просто хворіти і здихати?

 

- Слабкі курчата. Їх до нас з Польщі везуть. А вже що там з ними роблять - це взагалі нікого не цікавить. Чим їх там годують - невідомо.

 

- А у нас що, курчат немає?

 

- У нас немає інкубаторів.

 

Хлопець радить: «Якщо курку все одно купляєте - будь-яку, не тільки нашу, то хоч готуйте нормально. Пошукайте, що треба, щоб вся «радість» повиздихувала».

 

За порадою, ми відкрили підручник «Основи мікробіології». Там запевняється: мікроби, навіть такі, як сальмонельоз та лістерії, гинуть при 75-ти градусах. Трохи нижчу температуру витримують кишкові палички. Антибіотик температурою з їжі не виводиться.

 

Ми направили запити усім виробникам, згаданим у дослідженні, з проханням прокоментувати результати. Жодної відповіді не отримали...

 

Марія ЗЕМЛЯНСЬКА,
бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,
для «Галицького кореспондента»


25.12.2011 1966 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

459
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

982

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580