Антибіотик під крильцями

 

Якою курятиною годують українських споживачів?

 

Київ. 57 людей у лікарні з діагнозом - сальмонельоз. Все через несвіжу курку-гриль, яку напередодні купили в супермаркеті «Велика кишеня».

 

Прикарпаття, Тлумаччина. 17 госпіталізованих з сальмонельозом. Головна підозра - на яйця і курятину.

 

Львів. 59 людей одразу з весілля поїхали до лікарні. Діагноз - гостра кишкова інфекція. Головний підозрюваний - курятина.

 

Ніжин. Після вечері в місцевому кафе десятеро людей в інфекційному відділенні. Сальмонельоз підтвердили чотирьом. Решті в діагноз записали гострий гастроентерит та токсикоінфекцію. І знову звинувачувати почали м'ясо курки...

 

Як правило, ми звертаємо увагу на такі повідомлення, коли труяться масово. Натомість Інтернет-форуми щодня поповнюють дописи, як після смачненьких курячих котлеток або стегенець стало зле. Нудота, розлад шлунку, температура.

 

На жаль, державна система перевірки якості їжі фактично не функціонує. Недавно питання якості курятини взявся вивчати приватний дослідницький центр «Інститут споживчих експертиз». За власний кошт Інститут замовив дослідження м'яса птиці Державному науково-дослідному інституту «Ресурс», який спеціалізується на таких перевірках. До «Ресурсу» частини свіжої курятини - тушки, стегенця та філе, які закупили у різних магазинах, принесли під спеціальними кодами.

 

Під приціл потрапили п'ять популярних марок - "Наша ряба", "Гаврилівські курчата", "Курка Чеботурка", "Вільхівська агрофірма" та "Волочиська птахофабрика". Результати аналізів також були зашифровані. «Свідомо» дізналося дані кожного виробника.

 

"З п'яти зразків претензії були до кожного", - тримаючи у руках результати перевірки, зізнається керівник «Інституту споживчих експертиз» Юрій Чорнобривець.

 

Жодне м'ясо не пройшло тест на свіжість. В «Ресурсі» припускають: скоріш за все, це провина не виробників, а магазинів. (Нам з вами від цього не легше).

 

За наступну знахідку можуть бути відповідальні як магазини, так і птахофабрики. У м'ясі курки «Гаврилівські курчата», «Курка Чеботурка», агрофірми «Вільхівська» та «Волочиської птахофабрики» кількість мікробів у кілька разів перевищувала дозволену норму.

 

Правда, яких саме, Інститут не з'ясував, бо висіював лише найбільш небезпечні - лістерії та сальмонели. «Добре, що їх не виявили», - заспокоює Оксана Хоміцька, одна з дослідників, які перевіряли якість курятини. Підвищена концентрація мікробів може бути наслідком того, що або м'ясо неправильно зберігають, або воно пройшло недостатню термічну обробку, або обладнання було погано дезінфіковано.

 

Новина неприємніша - в «Курці Чеботурці» та «Гаврилівських курчатах» знайшли Enterobacter. Це бактерії з родини кишкових паличок. У стандартах до виробництва м'ясної продукції кількість цих бактерій не нормується. Пані Хоміцька пояснює: все через те, що така продукція призначена для приготування - при високій температурі кишкова паличка гине. А от недоварене чи недосмажене м'ясо з такими бактеріями може викликати отруєння або інфікування - в першу чергу, нирок і сечових шляхів.

 

Найбільш серйозна знахідка - антибіотик. Перевірка на його наявність вказала на Володимир-Волинську птахофабрику, яка випускає «Курку Чеботурку». Рівень хлорамфеніколу (більш відомого як левоміцетин), у м'ясі цього виробника перевищував допустиму норму у 139 разів.

 

Чому це небезпечно? «Свідомо» вже описувало, що недорогий антибіотик заробив «чорну славу» через здатність руйнувати червоні тільця крові - еритроцити. Це пригнічує діяльність кісткового мозку і порушує кровотворну функцію. З можливих наслідків цього є хвороба крові - апластична анемія. Коли людина відчуває запаморочення, слабкість, задишку, зниження апетиту та порушення серцебиття. Разом з цими симптомами частішають кровотечі з носа, ясен, на шкірі з'являються крововиливи. А от повністю одужати від анемії - шанси низькі.

 

Сигнал про застосування цього препарату на Володимир-Волинській птахофабриці «Свідомо» отримало і з іншого джерела. Нам прийшов лист від хлопця, який працює на фабриці. Ми перевірили реальність адресанта та встановили з ним зв'язок. Ось запис цієї розмови:

 

- Я сам не їм нічого з нашої продукції. Я взагалі тільки домашню курку купляю.

 

- Чому?

 

- Нашу не хочу, тому що бачу, в яких умовах росте. Ну, наприклад, лимонною кислотою постійно її поять, щоб раніше часу не дохла. Вона до забою має 42 дні прожити. Формалін у воду додають - теж для «здоров'я».

 

Корм дають «Старт», він такий дрібний, а коли курка виростає, переходять на «Фініш». Але там ще щось намішано, що запах такий противний. Та собаки корм також їдять і не здихають.

 

Під виглядом вітамінів все, що завгодно, в неї пхають, головне, щоб виросла до потрібного розміру. Уяви, курча важить 30-40 грамів, а за 42 дні воно має 2 кілограми 700 грамів набрати.

 

- Значить, і антибіотиком годують, щоб швидше росла?

 

- Ні. Це теж, щоб не здихали так часто. Це, знаєш, так, для профілактики від болячок.

 

- А з чого їй так просто хворіти і здихати?

 

- Слабкі курчата. Їх до нас з Польщі везуть. А вже що там з ними роблять - це взагалі нікого не цікавить. Чим їх там годують - невідомо.

 

- А у нас що, курчат немає?

 

- У нас немає інкубаторів.

 

Хлопець радить: «Якщо курку все одно купляєте - будь-яку, не тільки нашу, то хоч готуйте нормально. Пошукайте, що треба, щоб вся «радість» повиздихувала».

 

За порадою, ми відкрили підручник «Основи мікробіології». Там запевняється: мікроби, навіть такі, як сальмонельоз та лістерії, гинуть при 75-ти градусах. Трохи нижчу температуру витримують кишкові палички. Антибіотик температурою з їжі не виводиться.

 

Ми направили запити усім виробникам, згаданим у дослідженні, з проханням прокоментувати результати. Жодної відповіді не отримали...

 

Марія ЗЕМЛЯНСЬКА,
бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,
для «Галицького кореспондента»


25.12.2011 2005 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

517
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5327
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1432
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1311
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2578
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3968

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

354

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1186

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1030

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

948
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

263
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10637
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

340
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

608
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5656
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1429
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

312
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

220
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

576 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1013
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

879