Андрій РОМАНЧУК: «У нас в компанії важлива не вислуга, а заслуги»

 

Незабаром Івано-Франківськ долучиться до масштабного міжнародного проекту TEDх. Це щорічні конференції, мета яких – розповісти якомога більшій кількості людей про цікаві ідеї, технології, досвіди, здатні змінити світ на краще. Саме тому гасло проекту – «Ідеї, варті поширення».

13 жовтня в Івано-Франківську вперше відбудеться конференція TEDx. Це одна з багатьох локальних конференцій, які відбуваються по всьому світу під егідою TED. Серед спікерів франківської конференції – бізнесмен і політик Петро Порошенко, міський голова Львова Андрій Садовий, дипломат Данило Лубківський, журналіст Наталія Соколенко, юрист, керуючий партнер юридичної компанії «Moris Group» Андрій Романчук та інші. 

 

 

«ГК» продовжує інтерв’ю з топ-спікерами франківського TEDx. Цього разу - Андрій Романчук.

У 2006-2007 роках він працював першим заступником голови ОДА. Андрій Романчук був наймолодшим в Україні на такій посаді. У 2007 році з командою однодумців відкрив юридичну компанію у Києві. Минуло всього шість років, і сьогодні «Moris Group» - це понад сорок працівників і топові місця в національних рейтингах юридичних компаній.

 

- Андрію, пригадуєш, як молоді правники з провінції відважилися рушити на підкорення Києва? Як вас сприймали у столиці?

Почну з того, що зараз я б такого не зробив (сміється).

Ми тоді відчували, що нам потрібно рухатися далі, що в Франківську наша фірма «Lex consulting» дійшла до якогось певного рівня, і вищого вже не досягнемо - ні по клієнтах, ні по запитах самих клієнтів. І це штовхнуло нас на такий досить авантюрний крок. Ми зареєстрували «Moris Group» і відкрили центральний офіс у Києві.

Не можу сказати, що в столиці були якісь особливі труднощі. Ми працювали з клієнтами, користувалися усіма механізмами їх залучення. Буду об’єктивним: до компаній, які заходять з провінції, а особливо з провінції, яка має досить молоду юридичну школу, - складне ставлення. Є стереотипи. Тому коли не тільки керівний склад компанії, але й усі юристи з Франківська переїхали до Києва і почали працювати, мусіли на кожному кроці доводити свою професійність, демпінгувати цінами, щоб залучити клієнта. Було немало справ, за які бралися практично безплатно, аби тільки показати себе. І це окупилося тим, що клієнти залишилися з нами до сьогодні.

- Середовище столичних юристів – сноби?  

На початках це відчувалося: не те, щоб зневажливе, але таке зверхнє ставлення. Але київські юристи часто лише за освітою столичні, а самі є вихідцями з різних регіонів країни. Інколи вони вдають себе більших киян, ніж самі корінні кияни.

- Яким є столичний ринок юрпослуг? Які в цьому середовищі закони і стосунки між учасниками? Скільки в ньому крутиться грошей?

Ринок достатньо багатий, але складний і повільний в тому сенсі, що клієнт вкрай рідко міняє юриста. Тому дуже важко заходити на нього новим компаніям. В принципі, так і має бути. Коли ти довіряєш юристу, ти не відмовляєшся від нього, навіть якщо він інколи  помиляється. Бо довіра тут є дуже важливою.

Коли ми заходили в Київ, ми не прораховували ринок, ми мали певну кількість своїх титульних клієнтів, але розуміли, в які ніші хочемо врости і розвиватися. Нас цікавило міжнародне право, корпоративне право, супровід угод злиття і поглинання, банківський і фінансовий сектор. Такої практики у Франківську майже немає. У Києві ми побачили, що у цих сферах працюють справді дуже талановиті, класні фахівці, але вирішили зробити крок в тому напрямку. Головне – не боятися.

 

 

- Довелося багато вчитися?

Досвіду набиралися в процесі. Так чи інакше, всі партнери розуміли ситуацію. Партнери, які вели корпоративних клієнтів, угоди злиття і поглинання, паралельно вчилися за кордоном. Пам’ятаю, як ми вперше зіткнулися зі швейцарським правом і розглядом спору у віденському арбітражі. Все завершилося успішно. Наш партнер Мар’ян Мартинюк тоді просто брав і читав швейцарське законодавство (він вільно володіє німецькою), а потім каже: та багато що схоже на наше, принципи ті самі, і розібрався.

- Ядро команди – сім партнерів – з Івано-Франківська. А інші? Як ти підбираєш людей? Що таке тім-білдінг від Романчука?

Так, ядро збереглося в повному складі.

У мене в житті якось так завжди виходило, що команда формувалася інтуїтивно, найважливішим є емоційний контакт, сумісність з людьми. Для мене також дуже важливі моральні цінності людини. В компанії ми всі дружимо, навіть сім’ями, часто разом відпочиваємо. Навіть точно не можемо сказати, чи ми друзями стали в компанії, чи компанію збудували з друзів. Тому коли категорично кажуть, що з друзями не можна робити бізнес, що дружба – одне, справи – інше, я цього не розумію. Все це можна успішно поєднувати. Саме на таких речах все і тримається у нас до сьогоднішнього дня. Тепер у нас багато молодих юристів, в тому числі і киян. У нас часто відбуваються ротації: частина колективу підтягується з франківського офісу до Києва, частина повертається до Франківська. Це природний процес.

«Moris Group» сьогодні може вважатися досить крупною компанією – у нас 42 працівники. Найбільша в Україні юридична фірма має 82 юристи. Ми потрапляємо в топ-двадцятку фірм за розміром колективу. Але чисельність не є визначальним фактором для успіху в цьому бізнесі.

- Ви фігуруєте вже в багатьох рейтингах на високих позиціях. Але серед юридичних фірм є немало таких, що тісно пов’язані з високими чиновниками, скажімо, з міністром юстиції чи сином якогось генпрокурора. Взагалі, можна сподіватися обійти таких конкурентів в Україні?

Якщо відкрити топ-20 юридичних компаній, то там багато таких, які пов’язані з якимись високопосадовцями. Але приємно, що все-таки найвищі місця займають компанії, які давно перебувають на ринку, мають заслужений авторитет, здобутий реальною роботою, а не «плечима» у владі. Це, наприклад, люди, які взагалі створювали юридичну систему адвокатури в Україні. Звичайно, компанії з «плечима» також перебувають у рейтингу.

У нас «плечей» у владі немає. Але останні кілька років ми стабільно в топ-5 і топ-10 по судових податкових і господарських справах. В цьому рейтингу враховується кількість виграних спорів і суми спорів.

Ми також перебуваємо в якомусь топі серед компаній, які найбільш транспарентні, прозорі в питаннях обороту. А в цілому, по всіх показниках ми тримаємося в першій півсотні найкращих юридичних компаній України. Є ще куди рости. 

- Як у компанії мотивується персонал? Головне гроші чи є також нематеріальні стимули, щось із своєрідної корпоративної культури?

Зараз, вересень-жовтень, ми працюємо в новому форматі, його ще називають англійською системою, коли кожен напрямок практики, яка вже досягла якогось певного рівня, стає самодостатнім і автономним. Кожен партнер веде свій напрямок і з цього заробляє гроші. Я тепер також веду практику. Саме на якість і відповідну фінансову винагороду і буде тепер робитися більший акцент.

А перші шість років ми власне утверджували команду і фірму на ринку, набиралися досвіду, клієнтури. Ми це пройшли, вийшли на національний рівень і тепер переходимо на фінансову мотивацію.

Загалом, як на мене, щоб виробилася правильна корпоративна культура і дух, потрібно бодай років десять.

- Припустимо, до вас прийшов новачок, щойно з університету. Яка перед ним кар’єрна перспектива вимальовується? Він має шанси стати партнером?

Звичайно! У нас такі випадки є. Наприклад, Мар’ян Мартинюк чи Андрій Савчук. Андрій  давно працює, але прийшов до нас ще студентом. Зараз він партнер, керівник практики, причому у нього найбільша судова практика.

Традиційний підхід до кар’єри в європейських чи американських компаніях приблизно такий: людина починає з посади молодшого юриста, потім стає старшим, потім провідним юристом. Відпрацював три роки, і якщо тебе не звільнили, ти точно стаєш старшим, піднімаєшся на сходинку кар’єрної драбини. Ти знаєш, що років за 15 станеш партнером. У нас такого немає. У нас ще кар’єрний шлях від молодшого юриста до партнера можна пройти значно швидше. А можна не пройти ніколи. Важлива не вислуга, а заслуги. Все залежить від ділових якостей. Так, при цьому ти завжди ризикуєш, даючи шанс молоді після університету. Але в 90% випадків це себе виправдовує. Люди розуміють, що у нас вони отримують шанс, і це працює.  

- Ви серйозно підтримуєте стипендіями найкращих студентів Юридичного інституту ПНУ. Готуєте собі кадри чи це чиста благодійність – данина шани до альма-матері?

Так, це і наша вдячність рідному університету. Крім того, ми його, як можемо, популяризуємо. Насправді, така підтримка – це, може, 10% від того, що хотілося б робити для своїх вузів. Зрештою, нелогічно, якщо я буду підтримувати Одеську юридичну школу, наприклад. Її є кому підтримувати, це по-перше. А по-друге, повинні бути правильні традиції і юридичні школи в країні. Наша підтримка – це формування такої традиції. І якщо дозволить фінансовий стан, ми будемо її лише збільшувати.

Крім того, у молоді, яка, звісно, не має досвіду щоденної юридичної практики, є переваги. У неї око не замилене, мислення свіже, не стереотипне, не шаблонне. Бували випадки, коли досвідчені партнери шукали рішення проблеми за якимсь прецедентом, за попередніми зразками, а молоді хлопці пропонували цікаві нові ідеї.

- Як далі буде розвиватися і рости компанія? Не плануєте розширюватися в регіони?

Свого часу були такі наміри, дійшло практично до відкриття офісів в дев’яти областях. Але зрештою відмовилися від цієї ідеї. В Україні крупні клієнти навіть у регіонах воліють мати справу зі столичними юридичними компаніями. Нема сенсу утримувати офіс, дешевше відрядити фахівця на місце в разі потреби. При цьому в Івано-Франківську наш офіс працює повноцінно, фактично, як окрема компанія.

Ми також визначилися зі стратегією роботи на міжнародному ринку. Ми знайшли подібні до нашої юридичні компанії в Європі і США й уклали з ними партнерські угоди. Тому коли сьогодні в нашого клієнта є потреба в послугах за кордоном, ми можемо їх миттєво надати. У нас є партнери у Швейцарії, в Британії, в Польщі, на Кіпрі, в Нью-Йорку. Цього достатньо, щоб працювати в усьому світі. 

- Наскільки для вас є важливим просування компанії в медіа, робота над публічним іміджем?

Клієнти до юридичних фірм не приходять завдяки гарній вивісці чи піару в медіа. Для клієнта така реклама – це хіба підтвердження ефекту присутності компанії в публічному просторі. Ну от всі знають, що «Мерседес» - гарна машина, але її все-таки рекламують час від часу в дорогих журналах. Нерідко для українських і європейських клієнтів важлива статусність компанії, її публічна репутація. Ми це враховуємо.

- «Moris Group» часто підтримує мистецькі проекти в Івано-Франківську. Які ваші мотиви? За якими критеріями визначаєте, кому допомогти?

Недавно ми підтримали виступ Юрія Андруховича із швейцарськими музикантами. Підтримували фестиваль «ДжазБез» у Франківську, «Старе кіно по-новому», цікаві видавничі проекти, гурт «Перкалаба» тощо. Це не якась примха, ми роками це робимо. Ми завжди підтримуємо проекти з елементом доброї інтелектуальної провокації, проекти, націлені на якусь альтернативу, на створення нових смислів.

- Що надихає Андрія Романчука?

А я, певно, ще просто не видихнувся. Спеціально нічого не вигадую, в Азію за натхненням не їду. Проводжу час із родиною, буваю в горах, мандрую. Просто не втратив смаку до роботи.

 

Розмовляв Сергій БОРИС,

Галицький кореспондент

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Петро Порошенко візьме участь у TEDx-IvanoFrankivsk

Відкрито реєстрацію на TEDxIvanoFrankivsk 2013

Наталя Соколенко: "Нам вдалося зібрати журналістів у міцний кулак, який не дає нас розчавити"

ТЕД у формуванні суспільної активності та громадянського суспільства

Келлі Макгонігал: Як зробити стрес вашим другом? (відео)

Івано-Франківськ отримав ліцензію на проведення конференції формату «TEDxIvanoFrankivsk» (відео)


08.10.2013 Сергій БОРИС 3336 3
Коментарі (3)

Evysxrf 2013.10.08, 11:14
можна тільки порадіти
вася 2013.10.08, 11:56
просто різдвяна казка
до всіх 2013.10.08, 15:05
чим ви хвалитись набрали за хабарі працівників на роботу.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7262
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1103
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

614
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5631
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1518
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1382

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

458

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1277

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1101

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1006
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

344
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

397
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1341
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

419
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

689
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5727
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

435
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

301
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

641 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1086
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

942