Андрій Павлів: Інвестувати потрібно в Україну

Питання залучення іноземних інвестицій є надважливим для України. Про те, як  працює з іноземними інвесторами UkraineInvest Фіртка поспілкувалася з Андрієм Павлівим — представником урядового Офісу із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest в Західній Україні.

Він працює над тим, щоб залучати в Україну іноземних інвесторів, що в перспективі створює високооплачувані робочі місця та розвиває економіку високої доданої вартості.

Чим займається державна установа, чому інвестиції — це важливо та про те, чому в процесі залучення грає роль кожен українець читайте в інтерв'ю.


— Андрію, розкажіть про UkraineInvest. Чим займається ваша установа?


UkraineInvest – це урядовий офіс, створений для залучення прямих іноземних інвестицій та допомоги існуючим інвесторам у розширенні свого бізнесу в Україні.

З 2016 року ми пройшли шлях трансформації від консультативно-дорадчого органу, до повноцінної державної установи, яка надає інвесторам комплексну підтримку, зокрема, консультації щодо ведення бізнесу в Україні та інвестиційних можливостей, сприяє комунікації інвесторів із урядовими агенціями усіх рівнів, а також допомагає у вирішенні системних проблем, з якими інвестори можуть зіткнутися.

Наша робота складається з декількох компонентів. Ключовим етапом є залучення інвестора та супровід при реалізації інвестиційного проекту. Але для того, щоб ефективно залучати інвестиції, потрібно зробити хорошу промоцію країни та її потенціалу. Тут, до речі, важливу роль відіграє комунікаційна складова.

Не менш важливою є всебічна підтримка існуючих інвесторів, щоб у них не виникало труднощів у їхній діяльності і вони могли ділитися історіями успіху в Україні. Адже, часто це є визначальним фактором – потенційні інвестори бачать, що всесвітньо відомі компанії ведуть успішну діяльність в країні, і це змушує їх задуматись, чому це вони ще не в Україні.

Крім цього, ми співпрацюємо з органами регіональної та місцевої влади щодо якісної підготовки інвестиційних об'єктів: будівель, земельних ділянок, індустріальних парків.


— Місцева влада — чи задоволені співпрацею з ними?


Місцева влада є одними із основних наших стейкхолдерів (зацікавлених сторін, партнерів — ред.). Коли потенційний інвестор розглядає Україну як інвестиційне середовище, він оцінює регіони країни з точки зору потреб бізнесу. Під час візиту в Україну інвестори зустрічаються з представниками місцевої та обласної влади. На даному етапі важливо якісно презентувати потенціал регіону. Відповідальним завданням є сформувати перше враження про регіон для потенційних інвесторів, адже це безпосередньо впливає на подальше рішення інвестувати у країну. 

Зрозуміло, що всі місцеві органи влади зацікавлені в інвестиціях, і вкрай важливо користуватися механізмами підвищення конкурентоспроможності регіону та формування його позитивного іміджу. Тут відіграє важливу роль як досвід керівників органів влади, так і інвестиційний потенціал регіону. UkraineInvest тривалий час ділиться напрацюваннями у залученні інвестицій та супроводі іноземних інвесторів з представниками місцевої влади.

До факторів, які підвищують конкурентні переваги регіону належать наявність інвестиційних об'єктів, таких як будівлі чи земельні ділянки, інвестиційних ресурсів, тобто кваліфікованого персоналу, сировинних ресурсів, інженерних мереж. Також велике значення має логістичне сполучення даного регіону: наявність міжнародного аеропорту, розвиненої мережі автомагістралей та залізничних колій.

Завдання органів влади, з поміж іншого, полягає у промоції свого регіону, презентації історій успіху місцевого бізнесу, підготовці інвестиційних об'єктів, забезпеченні їх інженерними комунікаціями, під’їзними шляхами, тощо.


— Чому важливо залучати інвестиції?


По-перше, це робочі місця. Коли великий інвестор заходить у регіон та дає роботу тисячам людей, і, зазвичай, з вищою оплатою праці, ніж середньостатистична по Україні.

Окрім того, інвестиції підвищують загальний добробут населення. Працює це так — чим більше підприємств відкривають іноземні компанії, більше людей працевлаштовані, тим менше безробіття, сплачуються податки,  економіка - розвивається. 

По-друге, якщо говорити про глобальну статистику, то одне створене робоче місце має мультиплікаційний ефект: створює 3-4 робочі місця в суміжних галузях. Адже людей, які працюють на підприємстві, треба довозити до роботи, вони мають десь харчуватися та жити. І це теж забезпечують додаткові робітники.

По-третє, покращується імідж країни, адже якщо тут успішно працюють великі іноземні компанії, то йдеться про краще позиціонування України на міжнародній арені. Окрім того, чим більше заходить іноземної валюти в країну, тим нижчий ризик інфляції.

Усі великі іноземні компанії мають високі стандарти корпоративної соціальної відповідальності. Працівники забезпечені пакетом соціальних гарантій. Робітник, який працював навіть рік в іноземній компанії, вже має досвід роботи та підвищену власну кваліфікацію. Дуже часто ці ж компанії проводять навчання для працівників, і це добре тим, що люди отримують якісну освіту.


— Як взагалі відбувається процес залучення інвестицій?


Інвестором може бути інвестиційний фонд, корпорація або компанія. У них є стратегія та напрямки діяльності, вони знають на чому заробляють та як відбувається  виробництво продукції і у них часто уже є налагоджені ринки збуту виробленої продукції.

Компанія може планувати або розширення виробництва, або ж шукати способи оптимізації витрат і максимізації прибутку. В результаті може бути прийняте рішення про переміщення виробництва в іншу країну, де можна оптимізувати складові витрати виробництва, в які може входити заробітна плата, витрати на електроенергію чи оптимальні податки. Тоді, компанія розробляє матрицю критеріїв, які важливі для вибору країни, де компанія планує розмістити виробництво. Ці критерії різні -  як макро-, так і мікропоказники. Наприклад, ставки податків, рівень освіченості населення, рівень безробіття, середня заробітна плата, наявність розвинутих галузевих кластерів, політична та економічна стабільність та багато інших.

Ми іноді чуємо від місцевих органів влади, що їхнім конкурентом є сусіднє місто чи громада. В дійсності ж боротьба за інвесторів точиться між країнами і цілком реальним конкурентом може бути сусідня країна. Іноді у першу матрицю вибору країни для інвестицій, інвестор може включити більше ніж 20-ть країн.

За результатом оцінки матриці країн інвестор звужує кількість до 4-5 країн, до яких і здійснює перші візити для оцінки місцевого інвестиційного потенціалу.

Далі інвестор звертається до UkraineInvest. Надає нам запит стосовно запланованого інвестиційного проекту, який він має намір розвивати в Україні.

Ми готуємо усю необхідну інформацію для інвестора, а також пропозиції інвестиційних об'єктів, якщо є запити по конкретних критеріях. Наприклад, інвестор шукає ділянку певного розміру під будівництво заводу. У такому випадку у даній місцевості повинна проживати достатня кількість потенційних робітників, а також кваліфіковані інженерні та управлінські кадри. Ділянка повинна бути забезпечена відповідними інженерними комунікаціями (електроенергія, вода, газ).  Не менш важливими є критерії щодо вибору місцевості в контексті якості життя, логістичної доступності, наприклад, хороше автомобільне сполучення та близькість до міжнародного аеропорту.

Опрацьовуючи звернення інвестора ми просимо якомога більше деталей запиту, щоб надати максимально повну інформацію і спростити для інвестора процес вибору регіону та об'єкта для інвестування.

Наступним етапом є візит керівництва в певний регіон під час якого обирають місце для побудови виробництва та відбувається безпосередня комунікація з місцевими стейкхолдерами і запускається процес.

Наше завдання полягає у супроводженні інвестора як до, так і після запуску виробництва, консультування, допомога з документацією, налагодження комунікації з владою.


— Через які канали інвестори комунікують із представниками країни? І чи є у цьому ланцюжку місцеві ЗМІ?


Інвестиційні запити до нас надходять через різні канали: Посольства України за кордоном та посольства іноземних держав в Україні, торгово-промислові палати інших країн, консалтингові компанії, а також через безпосереднє звернення інвестора до UkraineInvest.

Важливо побудувати комунікацію з різними групами стейкхолдерів, через яких можна отримувати такі запити. Іноді запит може приходити через інших інвесторів, які вже працюють в Україні. Тому важливо підтримувати хороші стосунки із тими інвесторами, які вже є в Україні - в цьому і полягає робота по aftercare - надання всебічної допомоги та підтримки існуючим інвесторам.

Окрім запитів потенційних інвесторів, до нас також часто надходять звернення компаній, які шукають бізнес-партнерів в Україні.

Певною мірою на прийняття рішення щодо інвестування можуть впливати міжнародні  ЗМІ та провідні бізнес-видання, які висвітлюють ситуацію та інвестиційні можливості в Україні.

Роль місцевих ЗМІ може бути важливою на етапі, коли компанія вже прийняла рішення про реалізацію інвестиційного проекту в Україні.  Так, наприклад, медійна підтримка сприятиме поширенню інформації про створення нових робочих місць і допоможе компанії з пошуком працівників, а також інформуванням щодо умов праці.

Один із нещодавніх прикладів — компанія-інвестор в Тернополі зібрала пресконференцію, щоб розповісти, як вони мінімізували ризики зараження коронавірусом для своїх працівників. Щоб розвиватися та залучати нових співробітників, компанії важливо показати, як вона про них дбає та дотримується високих стандартів.

Загалом, у формуванні інвестиційної привабливості регіону та України в цілому, відіграє роль кожен українець. Адже привітність місцевого населення, відповідальне ставлення до роботи, високий рівень кваліфікації та знання мов мають для інвестора велике значення.


Чи є конкретні пріоритетні галузі для Західного регіону і чому саме вони?


Кожна область і практично кожне місто мають свої стратегії розвитку та залучення інвестицій, в яких і відображено пріоритетні галузі. Для Івано-Франківської області, до прикладу, такими є туризм, агропромисловий комплекс, лісове господарство, харчова та легка промисловості, а також інше промислове виробництво, включаючи навіть гірничо-хімічну та нафтогазову галузі.

До речі, агропромисловий комплекс в Україні має досить високий потенціал для розвитку завдяки створенню доданої вартості у кінцевій продукції. Тобто результатом повинна бути не агросировина, а готовий продукт, який крім вирощування продукції включатиме увесь комплекс переробки. Наприклад, данська компанія Goodvalley, що займається вирощуванням свиней, окрім того, вирощує зернові культури та виробляє комбікорми, а також має біогазові заводи, де використовує відходи для виробництва біогазу та генерації електроенергії.

Щодо автомобільної промисловості, то в Західному регіоні понад 30 заводів, на яких створено близько 60 тисяч робочих місць. Найбільша кількість таких виробництв сконцентрована у Львівській та Закарпатській областях.


Розкажіть більше про те, які компанії знаходяться в Івано-Франківській області та чим вони займаються?


Одними з найбільших підприємств із іноземними інвестиціями в Івано-Франківській області є завод німецької компанії Leoni, що знаходиться в Коломиї. Там працює близько тисячі працівників, виробляють комплектуючі для автомобільної промисловості. В Коломиї також є шведська компанія “TROX”, що виробляє транспортні чохли для автомобілів.

В Івано-Франківську своєю історією успіху може поділитися шведська компанія Electrolux, котра виготовляє серію “вузьких” пральних машин. Це інноваційне і роботизоване виробництво повного циклу. Також у цьому році в місті розпочала роботу компанія PAS (PRETTL Group), котра виготовляє кабельну продукцію для побутової техніки (пральних машин - ред.).

В Калуші є французька компанія Tarkett Vinisin, яка виготовляє підлогові покриття (лінолеум, паркетна дошка - ред.), а також німецька компанія Sintra - виробник шпалер.

Це, наразі, одні з найбільших та найуспішніших компаній. Також в Івано-Франківській області є багато українських компаній, які експортують свою продукцію в різні країни світу.


— Великі промислові об'єкти окрім того, що дають людям роботу, ще й забруднюють навколишнє середовище. Яка ситуація стосовно екологічних програм інвесторів?


Усі без виключення компанії, які ведуть діяльність на території України повинні дотримуватись чинного законодавства в частині екології.

Більшість компаній, які я перерахував, мають мінімальний вплив на навколишнє середовище, тобто не мають небезпечних хімічних викидів. Для порівняння, в центральній Україні набагато більше заводів, які спричиняють негативний вплив на навколишнє середовище.

Усі іноземні компанії дотримуються міжнародних стандартів, включаючи екологічні. Як правило, ці стандарти є вищими за українські. Крім того, міжнародні компанії працюють в різних країнах світу і дбають про власну репутацію та недопущення порушення екологічних вимог.

До прикладу, якщо подивитись на місто Калуш, який був центром нафтохімічної промисловості Прикарпаття, то якщо навіть зараз туди буде заходити іноземна компанія, навряд чи вона спричинятиме більші викиди, ніж були раніше. І зрозуміло, що якщо компанія має певні викиди в навколишнє середовище, то вона також і сплачує додаткові податки. Міжнародні компанії зацікавлені у сталому розвитку свого бізнесу в кожному регіоні присутності, а тому, як правило, мають корпоративні політики щодо екологічної відповідальності та системно працюють над зниженням впливу своєї діяльності на навколишнє середовище. 


— Що може зробити громада і місцева влада, щоб залучити інвестиції?


Перш за все, потрібно мати стратегічне планування розвитку регіону, бачення, яким він має бути через 10-15 років. Серед визначальних складових успіху є не лише вміння підкреслити унікальність та сильні сторони регіону, а й створення сприятливих умов для ведення бізнесу, надання якісного сервісу для інвестора.

В умовах жорсткої конкуренції за інвесторів у світі, щоб залучати інвестиції потрібно бути проактивними, робити потужну промоцію регіону, поширювати інформацію про історії успіху інвесторів та місцевого бізнесу, показувати, що в громаді створені комфортні умови. Важливо, щоб місцева влада була відкрита до нових пропозицій та готова сприяти веденню бізнесу: запускати нові маршрути для працівників, проводити комунікації до ділянки, де потенційно може бути розташоване виробництво, допомагати місцевим закладам освіти відкривати нові спеціальності, щоб готувати майбутніх конкурентоспроможних фахівців.


ДОВІДКА

Офіс із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest створено у 2016 році як консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України, а у 2018 році трансформовано в повноцінну державну установу підзвітну Прем’єр-міністру. UkraineInvest працює з інвесторами, надаючи їм об’єктивні, практичні поради, сприяє в організації зустрічей з представниками державних органів і установ, та допомагає у вирішенні проблемних питань.

Команда тісно співпрацює з державними органами над ідентифікацією, узагальненням та вирішенням системних проблем, які негативно впливають на ведення бізнесу в Україні.

Як результат, з моменту створення команді UkraineInvest вдалося залучити понад 3 млрд доларів інвестицій від існуючих та нових іноземних компаній та заохотити вийти на український ринок такі світові бренди, як HEAD, IKEA, GE, Scatec Solar та багато інших.

6 червня 2017 року UkraineInvest ініціював запровадження програми регіонального залучення для Західної України, відкривши представництво в Івано-Франківську. Офіс в Івано-Франківську надає підтримку інвесторам в семи західних областях: Волинській, Рівненській, Львівській, Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській.

Наприкінці 2018 р відбулось підписання меморандуму про співпрацю між ДУ"UkraineInvest", а також Івано-Франківською Торогово-Промисловою Палатою та Івано-Франківською облдержадміністрацією.


10.07.2020 18050
Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1191
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3334
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5091
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1462
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1727
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1980

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

330

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

662

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1463

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1546
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

558
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2262 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2088
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4694
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

554
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8236
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3534
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

432
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

201
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

544
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

703 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

886