Аморальна влада

 

Майдан має високий моральний дух і апелює до честі та достоїнства кожного. Влада аморальна, чинить провокації та здійснює силовий тиск на Майдан. Такий Майдан за умов його мирного зібрання не здолає таку владу.

Аморальна влада це влада, яка питання моралі не має за будь-яку цінність. Влада не завжди буває аморальною, бо повсякчас не завжди займається політикою. Влада у питаннях загальної орієнтації, геополітичного вибору країни, ставлення до подій чи вчинків під час вирішальних процесів (війна, революція і т.д.) завжди враховує чи принаймні позірно проголошує врахування цінностей. Влада у публічних зверненнях до народу у оцінках контраверсійних дій прибічників та опонентів завжди зобов'язана демонструвати ціннісні аспекти аргументації.

Коли влада перестає навіть демонструвати моральні аспекти аргументації, настає те, що у злочинному світі називається "беспредєл". "Беспредєл" це діяння, яке не ґрунтується на жодній етиці, зокрема навіть на етиці "злодіїв у законі", тобто на так званих "поняттях". Коли влада, позірно засуджуючи дії по кривавому розгону Майдану з 29 на 30 листопада, знову влаштувала силове протистояння 11 грудня, стало зрозуміло, що ця влада аморальна.

Аморальним є продаж частин суверенітету країни за тактичну вигоду поточного моменту, бо це діяння супроти загального блага. Тобто суверенітетом не можна торгувати, бо він належить всьому народу, а не владі та близьким до неї бізнес-кланам. Перспективою не можна торгувати, бо вона належить наступним поколінням. Незалежність не можна продавати, бо рабство створює ситуацію суцільної аморальності.

Аморальну владу немає сенсу совістити, як це робить група "1 грудня". Аморальна влада не піддається закликам до совісті. В фільмі "17 миттєвостей весни" Ростислав Плятт словами героя Пастора Шлаг говорить, що не можна проекціювати притчу про совість ("Хто вдарить тебе по правій щоці, підстав йому й ліву" (Матвія 5:39)) на ситуацію, де совість не є мірилом.

Аморальна влада не підлягає деморалізації. Будь-який торгаш деморалізований в самій основі – єдине, що управляє його мотивацією це можлива вигода чи втрачена вигода. Це іноді важко зрозуміти людям, які звикли до того, що якась мораль у людини має бути. Їм важко уявити, як це так, нема жодної моралі, а є тільки поточна вигода. Сподіватися на деморалізацію групи можна тільки тоді, коли у групи цієї є мораль, тобто є уява про загальне благо, про стратегічну перспективу, про цінності. Коли така уява відсутня, коли люди керуються торгашеськими підходами, їх деморалізація в принципі не можлива.

Аморальність є засадничою ознакою нинішніх силових органів української влади. Коли після 30 листопада почалася дискусія про те чи варто розпустити "Беркут", хтось з представників влади сказав, що такі підрозділи є в будь-якій країні і розпустивши їх, потім знову доведеться створювати. Так от – це не тільки не вся правда, це зовсім не контраргумент. Силові підрозділи повинні мати сильний моральний дух. Якщо такі підрозділи посилають на придушення власного народу, моральний дух або падає, або відсутній ще до цього.

Моральний дух таких підрозділів може падати чи підніматися, якщо він в принципі є. Спостерігаючи за діями "Беркуту" (особливо за тим, як вони всі скопом б'ють одного лежачого) і аналізуючи їх, можна дійти висновку, що аморальна влада підбирала специфічно аморальних людей для виконання дій зокрема по придушенню свого народу. Тому розпуск "Беркуту" повинен статися не з причини якихось протиправних дій – зрештою вони виконували наказ, і за це можна покарати тільки їх начальників.

Розпуск "Беркуту" має статися через аморальність його складу. Новий склад потрібно набирати за принципово новими критеріям, де б серед професійних вимог була також вимога дотримуватися людської моралі, а в професійних контрактах передбачалась заборона на застосування сили проти мирних масових зібрань громадян.

Аморальність це річ, яка так само заразна, як і будь-яка доволі сильна мораль. Для моральних людей деморалізація відбувається поступово. Яскраві ознаки деморалізації проявляються, коли люди починають виправдовувати свою аморальність аморальністю інших чи обставинами, що склалися. Моральна відповідальність всіх учасників влади чи тих, хто на неї сьогодні працює, однакова.

Водночас відчуття цієї моральної відповідальності може бути різним – сильним у моральних людей (вони готові на достойні вчинки) і слабким в уже деморалізованих людей (вони тільки пливуть за течією). Важко пояснити людині, чому аморально працювати на аморальну владу – у неї сім'я, діти, кар'єрні плани. Водночас рано чи пізно моральний вибір доведеться робити, навіть в ситуації моральної дезорієнтації. Таким людям можна порадити просте правило – коли не знаєш, як діяти, дій по совісті.

Аморальним для кожного є не тільки вибір проти тієї моралі, яку вважаєш позитивною та перспективною, аморальною є також відмова від вибору чи зволікання з вибором у вирішальний момент.

 

Сергій Дацюк, УП


20.12.2013 Сергій Дацюк 1000 6
Коментарі (6)

Гость 2013.12.20, 09:43
Нашi СМI аморальнi.
Пётр 2013.12.20, 09:44
Полностью согласен с Вами!Против лома, только один прием доступен - такой же лом!
Igor 2013.12.20, 10:52
От все впираєтся в подї з 30 на 1 ви хоч подумали кому це було вигідно ? Коли майдан уже розходився який сенс було розганяти їх провокуючи на нові майдани ?
Саша 2013.12.20, 11:01
Нажаль люди досі не зрозуміли де правда, а де популізм і піар !
Автору 2013.12.20, 12:15
маєш абсолютну рацію. "Веселі, брате, часи настали" - дуже актуальна пісня. Не знаю, як хто , не бачу виходу , а той, що бачу, не хотів би щоб він здійснився.
Я 2013.12.23, 10:42
На Євромайдані створили народне об'єднання "Майдан" http://www.pravda.com.ua/news/2013/12/22/7007993/
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2448
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19558
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3877

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2014

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8057
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2059 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740