Аморальна влада

 

Майдан має високий моральний дух і апелює до честі та достоїнства кожного. Влада аморальна, чинить провокації та здійснює силовий тиск на Майдан. Такий Майдан за умов його мирного зібрання не здолає таку владу.

Аморальна влада це влада, яка питання моралі не має за будь-яку цінність. Влада не завжди буває аморальною, бо повсякчас не завжди займається політикою. Влада у питаннях загальної орієнтації, геополітичного вибору країни, ставлення до подій чи вчинків під час вирішальних процесів (війна, революція і т.д.) завжди враховує чи принаймні позірно проголошує врахування цінностей. Влада у публічних зверненнях до народу у оцінках контраверсійних дій прибічників та опонентів завжди зобов'язана демонструвати ціннісні аспекти аргументації.

Коли влада перестає навіть демонструвати моральні аспекти аргументації, настає те, що у злочинному світі називається "беспредєл". "Беспредєл" це діяння, яке не ґрунтується на жодній етиці, зокрема навіть на етиці "злодіїв у законі", тобто на так званих "поняттях". Коли влада, позірно засуджуючи дії по кривавому розгону Майдану з 29 на 30 листопада, знову влаштувала силове протистояння 11 грудня, стало зрозуміло, що ця влада аморальна.

Аморальним є продаж частин суверенітету країни за тактичну вигоду поточного моменту, бо це діяння супроти загального блага. Тобто суверенітетом не можна торгувати, бо він належить всьому народу, а не владі та близьким до неї бізнес-кланам. Перспективою не можна торгувати, бо вона належить наступним поколінням. Незалежність не можна продавати, бо рабство створює ситуацію суцільної аморальності.

Аморальну владу немає сенсу совістити, як це робить група "1 грудня". Аморальна влада не піддається закликам до совісті. В фільмі "17 миттєвостей весни" Ростислав Плятт словами героя Пастора Шлаг говорить, що не можна проекціювати притчу про совість ("Хто вдарить тебе по правій щоці, підстав йому й ліву" (Матвія 5:39)) на ситуацію, де совість не є мірилом.

Аморальна влада не підлягає деморалізації. Будь-який торгаш деморалізований в самій основі – єдине, що управляє його мотивацією це можлива вигода чи втрачена вигода. Це іноді важко зрозуміти людям, які звикли до того, що якась мораль у людини має бути. Їм важко уявити, як це так, нема жодної моралі, а є тільки поточна вигода. Сподіватися на деморалізацію групи можна тільки тоді, коли у групи цієї є мораль, тобто є уява про загальне благо, про стратегічну перспективу, про цінності. Коли така уява відсутня, коли люди керуються торгашеськими підходами, їх деморалізація в принципі не можлива.

Аморальність є засадничою ознакою нинішніх силових органів української влади. Коли після 30 листопада почалася дискусія про те чи варто розпустити "Беркут", хтось з представників влади сказав, що такі підрозділи є в будь-якій країні і розпустивши їх, потім знову доведеться створювати. Так от – це не тільки не вся правда, це зовсім не контраргумент. Силові підрозділи повинні мати сильний моральний дух. Якщо такі підрозділи посилають на придушення власного народу, моральний дух або падає, або відсутній ще до цього.

Моральний дух таких підрозділів може падати чи підніматися, якщо він в принципі є. Спостерігаючи за діями "Беркуту" (особливо за тим, як вони всі скопом б'ють одного лежачого) і аналізуючи їх, можна дійти висновку, що аморальна влада підбирала специфічно аморальних людей для виконання дій зокрема по придушенню свого народу. Тому розпуск "Беркуту" повинен статися не з причини якихось протиправних дій – зрештою вони виконували наказ, і за це можна покарати тільки їх начальників.

Розпуск "Беркуту" має статися через аморальність його складу. Новий склад потрібно набирати за принципово новими критеріям, де б серед професійних вимог була також вимога дотримуватися людської моралі, а в професійних контрактах передбачалась заборона на застосування сили проти мирних масових зібрань громадян.

Аморальність це річ, яка так само заразна, як і будь-яка доволі сильна мораль. Для моральних людей деморалізація відбувається поступово. Яскраві ознаки деморалізації проявляються, коли люди починають виправдовувати свою аморальність аморальністю інших чи обставинами, що склалися. Моральна відповідальність всіх учасників влади чи тих, хто на неї сьогодні працює, однакова.

Водночас відчуття цієї моральної відповідальності може бути різним – сильним у моральних людей (вони готові на достойні вчинки) і слабким в уже деморалізованих людей (вони тільки пливуть за течією). Важко пояснити людині, чому аморально працювати на аморальну владу – у неї сім'я, діти, кар'єрні плани. Водночас рано чи пізно моральний вибір доведеться робити, навіть в ситуації моральної дезорієнтації. Таким людям можна порадити просте правило – коли не знаєш, як діяти, дій по совісті.

Аморальним для кожного є не тільки вибір проти тієї моралі, яку вважаєш позитивною та перспективною, аморальною є також відмова від вибору чи зволікання з вибором у вирішальний момент.

 

Сергій Дацюк, УП


20.12.2013 Сергій Дацюк 846 6
Коментарі (6)

Гость 2013.12.20, 09:43
Нашi СМI аморальнi.
Пётр 2013.12.20, 09:44
Полностью согласен с Вами!Против лома, только один прием доступен - такой же лом!
Igor 2013.12.20, 10:52
От все впираєтся в подї з 30 на 1 ви хоч подумали кому це було вигідно ? Коли майдан уже розходився який сенс було розганяти їх провокуючи на нові майдани ?
Саша 2013.12.20, 11:01
Нажаль люди досі не зрозуміли де правда, а де популізм і піар !
Автору 2013.12.20, 12:15
маєш абсолютну рацію. "Веселі, брате, часи настали" - дуже актуальна пісня. Не знаю, як хто , не бачу виходу , а той, що бачу, не хотів би щоб він здійснився.
Я 2013.12.23, 10:42
На Євромайдані створили народне об'єднання "Майдан" http://www.pravda.com.ua/news/2013/12/22/7007993/
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

620
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1084
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2168
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2026
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1968
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5979

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1182

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1912

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2674

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2608
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи надають поради про особливості харчування після операції

116
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

362
20.09.2024

У серпні приріст споживчих цін до попереднього місяця на 0,2–1,2% зафіксували у всіх регіонах України.  

807
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15056
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2531
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

827
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2775
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26265 1
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

388
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

841
19.09.2024

Верховна Рада 19 вересня ухвалила постанову про перейменування понад 300 населених пунктів та районів.  

923
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

1145