Amnesty International: в Україні панує міліцейське свавілля

 

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International констатує безкарність міліцейської сваволі й використання судів у політичних цілях в Україні в 2011 році.

 

Про це йдеться у 50-й щорічній доповіді організації "Про стан прав людини у світі".

Правозахисники вказують, що в 2011 році з'являлися повідомлення про застосування тортур та інших видів насильства з боку української міліції.

 

"Такій безвідповідальності сприяли структурні недоліки правоохоронних органів, корупція, порушення при розслідуванні злочинів, скоєних співробітниками міліції або повна відмова від розгляду, утиски і залякування позивачів, а також той факт, що кримінальні справи порушувалися лише проти нижніх чинів", - йдеться у звіті.

 

За повідомленням організації, величезна кількість скарг на дії міліції відхилялися ще на рівні першої інстанції. А Європейський суд з прав людини у дев'яти випадках ухвалив рішення проти України, вказавши на порушення статті 3 Європейської конвенції з прав людини, яка забороняє тортури.

 

Правосуддя і політика

У доповіді Amnesty International наголошується, що судова реформа в Україні не привела до зростання незалежності суддів.

 

Використовуючи систему кримінального правосуддя в політичних цілях, влада тим самим зневажали принцип верховенства права.

 

"Незалежним суддям погрожували з Генеральної прокуратури, яка зберігає свій вплив на суддів", - йдеться у звіті.

 

Правозахисники вказують на справу екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, яку засудили до семи років ув’язнення за підписання газових контрактів з Росією.

"У звинувачення проти неї відсутні ознаки кримінального злочину і мають політичний контекст. Справу Тимошенко розглядав "тимчасовий" суддя", - йдеться у доповіді організації.

 

Amnesty International відзначає, що Україна прийняла закон "Про біженців", який покращує їх статус в Україні та спрощує оформлення документів для осіб, які шукають притулку. Однак Агенція ООН з питань біженців розкритикувала новий закон за те, що він не дає їй доступу до людей, які цього потребують.

 

У звіті правозахисної організації також вказується, що на правозахисників, які викривають випадки корупції та порушення прав людини з боку місцевої влади та поліції, чиниться фізичний тиск, а також судове переслідування, аби змусити їх мовчати.

 

Критика ситуації з правами людини в Україні лунає не вперше, так само часто останнім часом Україну звинувачують у застосування вибіркового правосуддя. Влада України відкидає звинувачення у переслідуванні політичних опонентів, наполягаючи на тому, що закон є одним для всіх і йдеться про повномасштабну боротьбу з корупцією.

 

Про те, що ситуація з правами людини в Україні значно ускладнилася у 2011 році, під час  підсумкового звіту в парламенті в останній день своєї каденції заявила вже екс-омбудсмен Ніна Карпачова.

 

Згідно з доповіддю уповноваженої з прав людини, найбільше права українців порушують судді, прокурори та міліціонери.

 

Загалом, за даними пані Карпачової, в 2011 році по захист своїх прав та свобод звернулися вдвічі більше людей, ніж за попередній рік. Загальна кількість скарг від громадян України, іноземців, осіб без громадянства та біженців перевищила 160 тисяч.

 

Невиправдані надії

Джон Дальхизен, директор програми Amnesty International у Європі та центральній Азії, каже, що права людини порушуються у всіх країнах колишнього СРСР.

 

"Якщо подивитися на усі ці країни, ми побачимо сумну картину неповаги до права на свободу слова, придушення усіх незгідних голосів та відсутність реальної представницької влади", - сказав пан Дальхизен, презентуючи доповідь Amnesty International за 2011 рік, повідомляє РИА "Новости".

 

За його словами, важко назвати хоча б одну країну СНД, яка б не обдурила очікувань своїх громадян.

 

У щорічній доповіді Amnesty International наголошує, що ситуація з правами людини в Росії за останній рік не покращилася, продовжується наступ на свободу зібрань і свободу слова. Також відзначається переслідування російських опозиціонерів.

Жодних змін не відбулося в таких країнах як Туркменістан та Узбекистан, там і далі обмежується право на свободу слова та зібрань.

 

У Казахстані та Киргизстані організація вказує на несправедливі судові процеси і випадки тиску на критиків влади.

 

Азербайджан, який приймає пісенний конкурс "Євробачення-2012", придушує свободу слова, а 16 в'язнів сумління рік залишаються за ґратами.

 

У Вірменії, на думку авторів доповіді, окреслилися певні зрушення щодо свободи зібрань, однак правозахисники стурбовані повідомленнями про застосування тортур.

 

У Грузії правозахисники звернули увагу на застосування поліцією сили для розгону демонстрацій у 2011 році.

 

Надходять повідомлення про нелюдськи умови і застосування тортур в тюрмах Молдови. Правозахисники звернули увагу на дискримінацію релігійних та інших меншин в країні.

 

Обмеження щодо свободи слова та мирних зібрань стали ще жорсткішими в Білорусі. Усі демонстрації незгідних розігнали, їх учасників оштрафували або арештували, посилився тиск на громадські організації, констатує Amnesty.

 

bbc-Україна


24.05.2012 702 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

337
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13820 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1578
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

872
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6140
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1724

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

640

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1468

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1279

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1168
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

522
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

661
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1581
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

603
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

882
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5926
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13657
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

251
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

550
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

487
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

794 2