Активісти заявляють про зловживання у Карпатському природному парку та Національному парку «Гуцульщина» і вимагають люстрації їхнього керівництва (фото+відео)

 

 

Збережемо Карпати для нащадків… Втім, схоже, це не про нас. На Прикарпатті назріває скандал у природних заповідниках. А вся проблема у тому, що за багато років люди так і не навчилися цінувати те, що дає природа і розпоряджатися ним совісно, а не з особистою вигодою.

 

Нещодавно громадські активісти, представники «Правого сектора», Самооборони, та громадської організації «Коломия-центр» навідались до Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина».

 

Відтак, зібрали в Івано-Франківську прес-конференцію, щоб пояснити мету свого візиту.

 

 

Активісти вимагають люстрації керівників даних природних парків і розповідають про факти численних зловживань і махінацій з їхньої сторони.

 

Кажуть, що коли приходили самі, то говорити з ними посадовці від парків відмовлялися. Мовляв, хто ви такі, прийдіть з громадою і тоді поговоримо. Однак, коли до директорів парків прийшли сотні людей, то тих не виявилося на робочому місці.

 

"Ми вирушили на розмову до директора національного парку "Гуцульщина" Василя Пророчука та директора Карпатського національного парку Володимира Слободяна. Перше поїхали у Косів. З нами було понад 200 представників громади, але керівника на місці не було. Потім вирушили у Яремче. Там директора теж не застали, хоча бачили його автомобіль. Спілкувалися із заступниками", - розповів представник громадської організації «Коломия-центр» Роман Кутейніков і додав, що зустрічали їх ніби рейдерів, які їдуть "віджимати парк".

 

Вже опісля, як розповідає інший активіст Михайло Бойчук, більш відомий як «Хімік» директор НПП «Гуцульщина» на контакт таки вийшов, після чого активісти дізналися. що на них написано заяви про все теж рейдерське захоплення.

 

До відвідин парків активістів змусили численні питання, які назбиралися у мешканців гірських регіонів Прикарпаття до їхнього керівництва. Зокрема, щодо незаконного відчуження і продажу земель, незаконної вирубки лісу, корупційних діянь.

 

«Знаю точно, що з 2000 по 2015 рік там (землі Карпатського НПП – авт.) є безліч рішень про повернення відчужених земель. Це найбільша проблема, коли нормальні землі з парку передають у село, а звідти інші землі передають у парк. Тобто, нормальні землі відчужуть, передають у село і вже на підставних осіб дерибанять їх. Ви ж прекрасно розумієте, що Яремче – це ласий шмат. По цих землях є рішення про повернення їх, але нічого не зроблено», - зауважив Роман Кутейніков.

 

Кажуть, що назріває у Яремче і ще одна оборудка на мільйони. Наче б то є інформація, поки що правда не до кінця перевірена, що готується відчуження близько 1000 га земель, щоб потім її продати «своїм».

 

Аналогічна ситуація і природному парку «Гуцульщина». Активісти стверджують, що згідно із законодавством природні парки не визначені як землекористувачі, але це не перешкоджає їхньому керівництву почувати себе «царьками у своїх володіннях».

 

"Згідно із указом Президента, яким створювалися парки, від 2002 року керівництво парків повинно було виготовити документи на право користування ділянками, які увійшли до парку. Але цього не зроблено і до сьогодні. Тому, де-юре такого землекористувача як національний природний парк немає. Але це вигідно дирекції національно парку у плані дерибану землі. Йому передали ліс в охорону, але землі він немає. І юридично це доказати не можна. Громадськості стали відомі кричущі факти. Замість того, щоб дирекція парку займалася охороною, відтворенням і збереженням, вони почали відчужувати землю. Скажімо, у 2007 році Шешорській сільській раді парк передав 4,2 га землі. Пізніше на ці ділянки на підставних осіб були виготовлені земельні акти. Про це стало відомо прокуратурі, яка звернулася до суду із вимогою визнати ці акти незаконними і скасувати реєстрацію. У 2012 році реєстрацію таки скасували, але до покарання керівництва парку не дійшло. Постраждав землеупорядник сільської ради", - наводить приклад по парку "Гуцульщина" депутат Пістинської сільської ради, помічник депутата Івано-Франківської облради Петро Пліхтяк.

 

У 2013 році керівництво парку вирішило заробити ще й на дітях. Розпорядженням КМУ НПП «Гуцульщина» було виділено 116 га. землі на території Косівського району начебто для забезпечення потребі функціонування природного парку. Згодом громада дізналася, що ці землі знаходяться на території Пістинської сільської ради.

 

«Уся мова йшла ніби то про те, що ці землі підуть під розбудову комплексу Містечка Святого Миколая. Коли ми побачили документацію, то там жодного слова про маєток Святого Миколая немає. Так само як немає межівника сільської ради», - зазначають активісти.

 

Про незаконну вирубку лісу вже навіть і не згадують. Величезні площі за власним бажанням «перепрофільовують» на санітарні рубки, а на тих, хто пробує чинити якийсь спротив – жителів, активістів, депутатський корпус, - чиниться тиск.

 

А згідно чергового Проекту організації території національного природного парку «Гуцульщина», в якому зазначили новий розподіл територій, у парку недорахували ще й 25 га. землі. Куди вона поділася активісти поки що не знають.

 

За їхніми словами, громада знає далеко не усі факти зловживань у парках. Відтак, є у людей і інша – більш банальна проблема – при визначенні території парків не було враховано думки громади. Відтак, заповідна зона парків проходить через населені пункти, що обмежує життєдіяльність людей, які фактично живуть із того, що дає природа.

 

Коли створювали національний парк йшла мова про 3,5 тис. га. У процесі виготовлення документації площа, за словами активістів, збільшилася до 32 тис. га. фактично заповідник тепер займає 73% усього лісового фонду території Косівського району.

 

«Ідея створення природних парків дуже хороша, адже ми рухаємося до Європи, де один із критеріїв - це збільшення природозаповідного фонду, для того щоб зберігати унікальні місця і прмножувати їх. Такою була і ідея створення Національного природного парку "Гуцульщина". Але від самого початку почали виникати конфліктні ситуації, бо не була врахована думка громадськості, - розповідає Петро Пліхтяк - Це резервація місцевого населення. Косівський район – це унікальний район. Тут споконвіків розвивалися народні промисли. Якраз жителі виживають за рахунок обробки деревини, шкіри. Тут традиції передаються з покоління у покоління. Але це не було враховано і згідно указу Президента від 2002 року у площу заповідника ввійшли землі колишніх колгоспних лісів – фактично людські землі, де люди здійснюють господарську діяльність, розводять худобу. А тепер тут є обмеження. Зони визначили там. Де люди мають свої угіддя. А згідно закону взагалі прохід і проїзд заборонено».

 

Громади масово почали звертатися, щоб упорядкувати межі парку, але усе безрезультатно. Натомість були випадки, коли людей штрафували за те, що переганяли овець через ліс, що належить до території парку.

 

Відтак, коли вже остаточно накипіло, представники громадських організацій пішли із зверненням до голови Івано-Франківської облдержадміністрації Олега Гончарука. У нього просять допомогти вирішити дані питання і змінити керівництво парків, яке є представниками колишнього режиму. Люди переконані, що потрібно реально міняти владу на компетентних людей, а не на пристосуванців, які прикриваються Майданом і подіями на сході. На разі ж змін в жодних сферах люди не бачать.

 

Також обіцяють передати усі задокументовані факти порушень у прокуратуру та СБУ для вивчення. Попередня розмова із керівництвом профільних служб Косівського району у активістів уже відбулася.

 

 "Про мольфарське керівництво Карпатським НПП вказаного чиновника ходять цілі легенди, починаючи з організації та приховування незаконних рубок дерев на території парку, закінчуючи дерибаном та незаконними передачами земель природно заповідного фонду Карпатського НПП... Громадські організації прийшли до висновку, що на сьогоднішній день виникла необхідність негайно вжити заходів щодо збереження та відновлення природи Карпатського краю в особі Карпатського НПП та просимо вас вжити заходів до негайної зміни директора Слободяна В. Я. на спеціаліста, патріота, який буде берегти зі всіх сил природу та традиції нашого краю, а не сприяти її знищенню", - йдеться у одному із звернень.

 

 

 

"Це люди, які працювали за попередніх режимів. Ось у Косові Василь Пророчук вже 13 років обіймає посаду, хоча кожного року вона повинна переобиратися. У Яремче Володимир Слободян керує 1,5 року, але до того він був замішаний у багатьох оборудках", - зазначають представники громадськості.

 

Активісти також просять усіх не бути байдужими і, якщо комусь відомі подібні випадки або загалом є інформація про зловживання зі сторони і інших чиновників звертатися до них. Обіцяють допомогти.

 

 Відео: 3 студія

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Активісти хочуть люструвати керівників Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина» (фото)


23.01.2015 1547 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1626
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1036
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1293 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3768 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33888
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2856

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

368

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

774

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1713

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1082
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1043
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

644
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

523
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2000
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12216
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1508
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1297
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

556
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

264
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

337
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

384
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1275