Активісти заявляють про зловживання у Карпатському природному парку та Національному парку «Гуцульщина» і вимагають люстрації їхнього керівництва (фото+відео)

 

 

Збережемо Карпати для нащадків… Втім, схоже, це не про нас. На Прикарпатті назріває скандал у природних заповідниках. А вся проблема у тому, що за багато років люди так і не навчилися цінувати те, що дає природа і розпоряджатися ним совісно, а не з особистою вигодою.

 

Нещодавно громадські активісти, представники «Правого сектора», Самооборони, та громадської організації «Коломия-центр» навідались до Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина».

 

Відтак, зібрали в Івано-Франківську прес-конференцію, щоб пояснити мету свого візиту.

 

 

Активісти вимагають люстрації керівників даних природних парків і розповідають про факти численних зловживань і махінацій з їхньої сторони.

 

Кажуть, що коли приходили самі, то говорити з ними посадовці від парків відмовлялися. Мовляв, хто ви такі, прийдіть з громадою і тоді поговоримо. Однак, коли до директорів парків прийшли сотні людей, то тих не виявилося на робочому місці.

 

"Ми вирушили на розмову до директора національного парку "Гуцульщина" Василя Пророчука та директора Карпатського національного парку Володимира Слободяна. Перше поїхали у Косів. З нами було понад 200 представників громади, але керівника на місці не було. Потім вирушили у Яремче. Там директора теж не застали, хоча бачили його автомобіль. Спілкувалися із заступниками", - розповів представник громадської організації «Коломия-центр» Роман Кутейніков і додав, що зустрічали їх ніби рейдерів, які їдуть "віджимати парк".

 

Вже опісля, як розповідає інший активіст Михайло Бойчук, більш відомий як «Хімік» директор НПП «Гуцульщина» на контакт таки вийшов, після чого активісти дізналися. що на них написано заяви про все теж рейдерське захоплення.

 

До відвідин парків активістів змусили численні питання, які назбиралися у мешканців гірських регіонів Прикарпаття до їхнього керівництва. Зокрема, щодо незаконного відчуження і продажу земель, незаконної вирубки лісу, корупційних діянь.

 

«Знаю точно, що з 2000 по 2015 рік там (землі Карпатського НПП – авт.) є безліч рішень про повернення відчужених земель. Це найбільша проблема, коли нормальні землі з парку передають у село, а звідти інші землі передають у парк. Тобто, нормальні землі відчужуть, передають у село і вже на підставних осіб дерибанять їх. Ви ж прекрасно розумієте, що Яремче – це ласий шмат. По цих землях є рішення про повернення їх, але нічого не зроблено», - зауважив Роман Кутейніков.

 

Кажуть, що назріває у Яремче і ще одна оборудка на мільйони. Наче б то є інформація, поки що правда не до кінця перевірена, що готується відчуження близько 1000 га земель, щоб потім її продати «своїм».

 

Аналогічна ситуація і природному парку «Гуцульщина». Активісти стверджують, що згідно із законодавством природні парки не визначені як землекористувачі, але це не перешкоджає їхньому керівництву почувати себе «царьками у своїх володіннях».

 

"Згідно із указом Президента, яким створювалися парки, від 2002 року керівництво парків повинно було виготовити документи на право користування ділянками, які увійшли до парку. Але цього не зроблено і до сьогодні. Тому, де-юре такого землекористувача як національний природний парк немає. Але це вигідно дирекції національно парку у плані дерибану землі. Йому передали ліс в охорону, але землі він немає. І юридично це доказати не можна. Громадськості стали відомі кричущі факти. Замість того, щоб дирекція парку займалася охороною, відтворенням і збереженням, вони почали відчужувати землю. Скажімо, у 2007 році Шешорській сільській раді парк передав 4,2 га землі. Пізніше на ці ділянки на підставних осіб були виготовлені земельні акти. Про це стало відомо прокуратурі, яка звернулася до суду із вимогою визнати ці акти незаконними і скасувати реєстрацію. У 2012 році реєстрацію таки скасували, але до покарання керівництва парку не дійшло. Постраждав землеупорядник сільської ради", - наводить приклад по парку "Гуцульщина" депутат Пістинської сільської ради, помічник депутата Івано-Франківської облради Петро Пліхтяк.

 

У 2013 році керівництво парку вирішило заробити ще й на дітях. Розпорядженням КМУ НПП «Гуцульщина» було виділено 116 га. землі на території Косівського району начебто для забезпечення потребі функціонування природного парку. Згодом громада дізналася, що ці землі знаходяться на території Пістинської сільської ради.

 

«Уся мова йшла ніби то про те, що ці землі підуть під розбудову комплексу Містечка Святого Миколая. Коли ми побачили документацію, то там жодного слова про маєток Святого Миколая немає. Так само як немає межівника сільської ради», - зазначають активісти.

 

Про незаконну вирубку лісу вже навіть і не згадують. Величезні площі за власним бажанням «перепрофільовують» на санітарні рубки, а на тих, хто пробує чинити якийсь спротив – жителів, активістів, депутатський корпус, - чиниться тиск.

 

А згідно чергового Проекту організації території національного природного парку «Гуцульщина», в якому зазначили новий розподіл територій, у парку недорахували ще й 25 га. землі. Куди вона поділася активісти поки що не знають.

 

За їхніми словами, громада знає далеко не усі факти зловживань у парках. Відтак, є у людей і інша – більш банальна проблема – при визначенні території парків не було враховано думки громади. Відтак, заповідна зона парків проходить через населені пункти, що обмежує життєдіяльність людей, які фактично живуть із того, що дає природа.

 

Коли створювали національний парк йшла мова про 3,5 тис. га. У процесі виготовлення документації площа, за словами активістів, збільшилася до 32 тис. га. фактично заповідник тепер займає 73% усього лісового фонду території Косівського району.

 

«Ідея створення природних парків дуже хороша, адже ми рухаємося до Європи, де один із критеріїв - це збільшення природозаповідного фонду, для того щоб зберігати унікальні місця і прмножувати їх. Такою була і ідея створення Національного природного парку "Гуцульщина". Але від самого початку почали виникати конфліктні ситуації, бо не була врахована думка громадськості, - розповідає Петро Пліхтяк - Це резервація місцевого населення. Косівський район – це унікальний район. Тут споконвіків розвивалися народні промисли. Якраз жителі виживають за рахунок обробки деревини, шкіри. Тут традиції передаються з покоління у покоління. Але це не було враховано і згідно указу Президента від 2002 року у площу заповідника ввійшли землі колишніх колгоспних лісів – фактично людські землі, де люди здійснюють господарську діяльність, розводять худобу. А тепер тут є обмеження. Зони визначили там. Де люди мають свої угіддя. А згідно закону взагалі прохід і проїзд заборонено».

 

Громади масово почали звертатися, щоб упорядкувати межі парку, але усе безрезультатно. Натомість були випадки, коли людей штрафували за те, що переганяли овець через ліс, що належить до території парку.

 

Відтак, коли вже остаточно накипіло, представники громадських організацій пішли із зверненням до голови Івано-Франківської облдержадміністрації Олега Гончарука. У нього просять допомогти вирішити дані питання і змінити керівництво парків, яке є представниками колишнього режиму. Люди переконані, що потрібно реально міняти владу на компетентних людей, а не на пристосуванців, які прикриваються Майданом і подіями на сході. На разі ж змін в жодних сферах люди не бачать.

 

Також обіцяють передати усі задокументовані факти порушень у прокуратуру та СБУ для вивчення. Попередня розмова із керівництвом профільних служб Косівського району у активістів уже відбулася.

 

 "Про мольфарське керівництво Карпатським НПП вказаного чиновника ходять цілі легенди, починаючи з організації та приховування незаконних рубок дерев на території парку, закінчуючи дерибаном та незаконними передачами земель природно заповідного фонду Карпатського НПП... Громадські організації прийшли до висновку, що на сьогоднішній день виникла необхідність негайно вжити заходів щодо збереження та відновлення природи Карпатського краю в особі Карпатського НПП та просимо вас вжити заходів до негайної зміни директора Слободяна В. Я. на спеціаліста, патріота, який буде берегти зі всіх сил природу та традиції нашого краю, а не сприяти її знищенню", - йдеться у одному із звернень.

 

 

 

"Це люди, які працювали за попередніх режимів. Ось у Косові Василь Пророчук вже 13 років обіймає посаду, хоча кожного року вона повинна переобиратися. У Яремче Володимир Слободян керує 1,5 року, але до того він був замішаний у багатьох оборудках", - зазначають представники громадськості.

 

Активісти також просять усіх не бути байдужими і, якщо комусь відомі подібні випадки або загалом є інформація про зловживання зі сторони і інших чиновників звертатися до них. Обіцяють допомогти.

 

 Відео: 3 студія

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Активісти хочуть люструвати керівників Карпатського природного парку та Національного парку «Гуцульщина» (фото)


23.01.2015 1516 0
Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

456
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

574
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2348
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1738
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2031
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5635 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

141

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1146

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1164

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1671
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

908
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

754
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14576
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

591
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10412
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6103
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

638
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7577
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2824
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

560
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

647
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

481