Необхідність розв’язання проблем реабілітації учасників АТО нині є одним з найбільш значущих питань, якому приділяється значна увага в засобах масової інформації та яке виноситься на порядок денний засідань урядових комітетів і громадських організацій.
Багатогранність завдань медичної реабілітації постраждалих в АТО потребує ефективного функціонування цієї системи як самостійного напряму клінічної та соціальної медицини.
В Івано-Франківській області дотепер повністю не вирішена проблема з лікуванням та реабілітацією учасників АТО, постраждалих під час антитерористичної операції на Сході України.
Цю проблему мало би вирішити створення госпіталю для ветеранів війни. Проте, чи робити його на базі якось медичного закладу чи будувати «з нуля» дотепер чиновники області та депутати не вирішили.
Поки точаться дискусії навколо реабілітаційного центру для бійців АТО волонтери, атошники та лікарі самотужки вирішують дану проблему.
Головний лікар ДЗ “Вузлова лікарня станції Коломия” Володимир Федоришин має власне бачення щодо розв‘язання проблем реабілітації учасників АТО. Саме на базі цієї лікарні і планується створити КЗ «Івано-Франківський клінічний госпіталь ветеранів війни».
«В Україні ефективно функціонує мережа госпіталів ветеранів війни. В госпіталях створена сучасна та матеріально-технічна база, яка налічує 8,5 тис. ліжок в усіх регіонах України, крім Київської та Івано-Франківської областей. Госпіталі повністю укомплектовані кваліфікованими кадрами, що мають достатній досвід роботи по реабілітації учасників бойових дій» , – каже Володимир Федоришин.
На даний час лікарня вже має певну структуру, це терапевтичне відділення, хірургічне відділення, неврологічне відділення, діагностичний блок, харчовий блок. Тому реорганізувати даний заклад в госпіталь потребує значно менших коштів, а ніж створення нового.
Із нововведень буде стоматологічна служба - зубопротезне відділення, терапевти, хірурги, реабілітаційний блок – фізіотерапія, ЛФК, відділення водолікування, кабінети психолога, психотерапевта та сучасний діагностичний блок.
Попри те, що ДЗ «Вузлова лікарня станції Коломия» остаточно так і не взята на баланс області лікарня оновлюється. Тут встановили понад 30 багатофункціональних ліжок та тумб. В палатах провели кабельне телебачення та Wi-Fi. Також створили і кілька приміщень підвищеного комфорту.
Долучаються і волонтерські організації, як завжди. 17 лютого у Будинку Митрополита Національного заповідника «Софія Київська» відкрилася передаукціонна виставка живопису «Арт-Волонтер». Кошти, отримані з проданих на аукціоні робіт, будуть скеровані на закупівлю медичного обладнання для першого зразкового центру лікування та реабілітації хворих і поранених учасників АТО, який створюється місті Коломия Івано-Франківської області.
Цей проект реалізовується за підтримки Міністерства культури України, Опікунської ради Національного заповідника «Софія Київська» та Івано-Франківського земляцтва в місті Києві. Організаторами заходу виступили Національний заповідник «Софія Київська», Благодійний фонд «Україна Інкогніта», Івано-Франківська ОДА, Гошівський греко-католицький монастир Чину св. Василія Великого та видавництво «Мантикора».
«Те, що лікарня дотепер не взята на баланс обласні спричиняє певні проблеми у фінансуванні. Хоча цього року ми і отримали на харчування лікуючих по 45 грн., що є суттєво, проте, ми не можемо повноцінно розпочати реорганізацію лікувального закладу не отримавши нового юридичного статусу, а це залучення коштів області, заключення контрактів з МВС, Прокуратурою, СБУ, та Міністерством оборони на обслуговування їхніх співробітників», - коментує Володимир Федоришин.
Чи зможуть прийняти позитивне рішення івано-франківські обласні депутати на черговій сесії і цим прискорити створення, поки що єдиного в області і в край необхідного, центру лікування та реабілітації хворих і поранених учасників АТО в м.Коломиї? Подивимося.
Резюмуючи додам: «Якщо не можеш допомогти, то хоча б не заважай».
Євген ГАПИЧ, для Фіrtka.if.ua