Акредитація у вишах. Усе, що слід знати абітурієнтам

Зі стартом вступної кампанії абітурієнтів, ще недавно школярів, цікавить одне: куди подати документи на вступ, який виш та яку спеціальність краще обрати?

Інколи вибір університету дається вкрай важко. Адже абітурієнт перш за все хоче бути впевненим у якості послуг, які пропонує заклад вищої освіти.

Саме тому, обираючи приватний виш, абітурієнти побоюються, що освіта, здобута в такому університеті, не настільки якісна, як у державному.

Через суспільні стереотипи про недостатню акредитацію і відсутність гарантій високого рівня освіти виникає спотворене уявлення про приватні заклади. Крім цього, багато людей вважають, що акредитація та ліцензування стосуються лише державних університетів, а приватні – працюють без неї.

Для того, щоб розібратися, що ж таке акредитація освітніх програм насправді та чому університет не може працювати без неї, ми поспілкувалися з проректором із міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Університету Короля Данила Максимом Карпашем.

Університет Короля Данила – це один із найкращих високоякісних приватних закладів освіти Західного регіону. Тут представлено понад 20 акредитованих сучасних освітніх програм, які охоплюють різні галузі: від юриспруденції, журналістики до ІТ та бізнес-аналітики.

Що таке акредитація освітніх програм?

Говоритиму коротко. Акредитація – це процедура визначення рівня відповідності освітньої програми вимогам, встановленим освітнім стандартом, ліцензійними умовами та законодавством у сфері вищої освіти. Наявність сертифіката про акредитацію є підставою для реєстрації диплома про вищу освіту в ЄДЕБО – без такої реєстрації диплом вважається просто сертифікатом.

Як відбувається акредитаційний процес, і загалом навіщо він?

Процес акредитації є одним із найскладніших етапів реалізації освітньої програми. Додам, що зазначений процес є максимально прозорим, відкритим та таким, що викликає довіру, адже здійснюється відповідно до європейських вимог (ESG 2015). Власне, запровадження нової процедури акредитації є частиною виконання угоди про асоціацію України з ЄС.

Чому університет не може працювати без акредитованих освітніх програм?

Університет без акредитації не може видавати дипломи, зареєстровані в ЄДЕБО. Тобто в разі видачі диплома не можна буде підтвердити факт здобуття вищої освіти того чи іншого освітнього рівня.

Акредитація є важливою?

Деякі студенти та їхні батьки часто запитують: «Чи справді важлива акредитація?» Відповідь очевидна, оскільки наявність акредитації свідчить про те, що університет відповідає визначеним стандартам і надає високий рівень освітніх послуг.

Що дає акредитація абітурієнтові/студентові?

Акредитація для студента – це впевненість у тому, що він у майбутньому одержить диплом, зареєстрований у ЄДЕБО. Виданий без акредитації диплом буде вважатися недійсним, а власник такого документа про освіту не матиме пріоритету, працевлаштовуючись.

Для абітурієнта – та ж упевненість. Разом із тим, прочитавши звіт про акредитаційну експертизу (у відкритому доступі в системі НА), вступник, по суті, може переглянути експертний глибинний звіт про обрану ОП та прочитати відгуки про неї.

Яким чином впливає акредитація на якість навчання?

Акредитація зобов’язує університети дотримуватися високих стандартів навчання. Вона включає ретельний аналіз навчальних програм, якість викладання, наявність матеріально-технічної бази, відповідної соціальної інфраструктури, дотримання етичних норм.

Окрім цього, акредитовані університети періодично змушені рецензувати та оновлювати власні програми задля забезпечення компетентних знань та навичок здобувачами й адаптації до вимог ринку праці.

Чи правда, що в приватних університетах якість освіти нижча і саме тому вони не можуть пройти акредитацію?

Це твердження, швидше, є поширеним міфом, ніж реальністю. На жаль, у своїй професійній діяльності часто чую, що якість навчання у приватних вишах не на тому рівні, що в державних. Однак це просто стереотип, який не має жодного обґрунтування і зазвичай заснований на поодиноких випадках.

Я працюю у приватному університеті, в Університеті Короля Данила. І так, це приватний виш, і так, тут акредитовані всі освітні програми. Тут надаються якісні освітні послуги. Тут працюють компетентні викладачі-практики.

Тут швидко реагують на виклики й запити ринку та постійно покращують якість навчання, впроваджуючи інноваційні методики викладання.

Тому, обираючи виш, не замислюйтеся про якісь вигадки щодо акредитації, проте аналізуйте можливості, які пропонує заклад: гранти, стипендії, міжнародне стажування, спільні наукові та творчі проєкти і, звичайно, студентське дозвілля.

Партнерський матеріал


24.07.2023 11808
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1422 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1720 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2523
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2331 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7572
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15288 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

350

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1063

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1132

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1923
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

305
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

686
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

925
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3138
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

950
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1976
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1030
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35178 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

296
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

510
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

653
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

969