Акредитація у вишах. Усе, що слід знати абітурієнтам

Зі стартом вступної кампанії абітурієнтів, ще недавно школярів, цікавить одне: куди подати документи на вступ, який виш та яку спеціальність краще обрати?

Інколи вибір університету дається вкрай важко. Адже абітурієнт перш за все хоче бути впевненим у якості послуг, які пропонує заклад вищої освіти.

Саме тому, обираючи приватний виш, абітурієнти побоюються, що освіта, здобута в такому університеті, не настільки якісна, як у державному.

Через суспільні стереотипи про недостатню акредитацію і відсутність гарантій високого рівня освіти виникає спотворене уявлення про приватні заклади. Крім цього, багато людей вважають, що акредитація та ліцензування стосуються лише державних університетів, а приватні – працюють без неї.

Для того, щоб розібратися, що ж таке акредитація освітніх програм насправді та чому університет не може працювати без неї, ми поспілкувалися з проректором із міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Університету Короля Данила Максимом Карпашем.

Університет Короля Данила – це один із найкращих високоякісних приватних закладів освіти Західного регіону. Тут представлено понад 20 акредитованих сучасних освітніх програм, які охоплюють різні галузі: від юриспруденції, журналістики до ІТ та бізнес-аналітики.

Що таке акредитація освітніх програм?

Говоритиму коротко. Акредитація – це процедура визначення рівня відповідності освітньої програми вимогам, встановленим освітнім стандартом, ліцензійними умовами та законодавством у сфері вищої освіти. Наявність сертифіката про акредитацію є підставою для реєстрації диплома про вищу освіту в ЄДЕБО – без такої реєстрації диплом вважається просто сертифікатом.

Як відбувається акредитаційний процес, і загалом навіщо він?

Процес акредитації є одним із найскладніших етапів реалізації освітньої програми. Додам, що зазначений процес є максимально прозорим, відкритим та таким, що викликає довіру, адже здійснюється відповідно до європейських вимог (ESG 2015). Власне, запровадження нової процедури акредитації є частиною виконання угоди про асоціацію України з ЄС.

Чому університет не може працювати без акредитованих освітніх програм?

Університет без акредитації не може видавати дипломи, зареєстровані в ЄДЕБО. Тобто в разі видачі диплома не можна буде підтвердити факт здобуття вищої освіти того чи іншого освітнього рівня.

Акредитація є важливою?

Деякі студенти та їхні батьки часто запитують: «Чи справді важлива акредитація?» Відповідь очевидна, оскільки наявність акредитації свідчить про те, що університет відповідає визначеним стандартам і надає високий рівень освітніх послуг.

Що дає акредитація абітурієнтові/студентові?

Акредитація для студента – це впевненість у тому, що він у майбутньому одержить диплом, зареєстрований у ЄДЕБО. Виданий без акредитації диплом буде вважатися недійсним, а власник такого документа про освіту не матиме пріоритету, працевлаштовуючись.

Для абітурієнта – та ж упевненість. Разом із тим, прочитавши звіт про акредитаційну експертизу (у відкритому доступі в системі НА), вступник, по суті, може переглянути експертний глибинний звіт про обрану ОП та прочитати відгуки про неї.

Яким чином впливає акредитація на якість навчання?

Акредитація зобов’язує університети дотримуватися високих стандартів навчання. Вона включає ретельний аналіз навчальних програм, якість викладання, наявність матеріально-технічної бази, відповідної соціальної інфраструктури, дотримання етичних норм.

Окрім цього, акредитовані університети періодично змушені рецензувати та оновлювати власні програми задля забезпечення компетентних знань та навичок здобувачами й адаптації до вимог ринку праці.

Чи правда, що в приватних університетах якість освіти нижча і саме тому вони не можуть пройти акредитацію?

Це твердження, швидше, є поширеним міфом, ніж реальністю. На жаль, у своїй професійній діяльності часто чую, що якість навчання у приватних вишах не на тому рівні, що в державних. Однак це просто стереотип, який не має жодного обґрунтування і зазвичай заснований на поодиноких випадках.

Я працюю у приватному університеті, в Університеті Короля Данила. І так, це приватний виш, і так, тут акредитовані всі освітні програми. Тут надаються якісні освітні послуги. Тут працюють компетентні викладачі-практики.

Тут швидко реагують на виклики й запити ринку та постійно покращують якість навчання, впроваджуючи інноваційні методики викладання.

Тому, обираючи виш, не замислюйтеся про якісь вигадки щодо акредитації, проте аналізуйте можливості, які пропонує заклад: гранти, стипендії, міжнародне стажування, спільні наукові та творчі проєкти і, звичайно, студентське дозвілля.

Партнерський матеріал


24.07.2023 11502
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2413
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1128
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1070
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2250
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3690
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2662 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

932

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

799

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

747

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

714
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10424
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1275
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5410
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1124
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2918
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1270
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

515
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

369 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

807
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

696
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

747