Акредитація у вишах. Усе, що слід знати абітурієнтам

Зі стартом вступної кампанії абітурієнтів, ще недавно школярів, цікавить одне: куди подати документи на вступ, який виш та яку спеціальність краще обрати?

Інколи вибір університету дається вкрай важко. Адже абітурієнт перш за все хоче бути впевненим у якості послуг, які пропонує заклад вищої освіти.

Саме тому, обираючи приватний виш, абітурієнти побоюються, що освіта, здобута в такому університеті, не настільки якісна, як у державному.

Через суспільні стереотипи про недостатню акредитацію і відсутність гарантій високого рівня освіти виникає спотворене уявлення про приватні заклади. Крім цього, багато людей вважають, що акредитація та ліцензування стосуються лише державних університетів, а приватні – працюють без неї.

Для того, щоб розібратися, що ж таке акредитація освітніх програм насправді та чому університет не може працювати без неї, ми поспілкувалися з проректором із міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Університету Короля Данила Максимом Карпашем.

Університет Короля Данила – це один із найкращих високоякісних приватних закладів освіти Західного регіону. Тут представлено понад 20 акредитованих сучасних освітніх програм, які охоплюють різні галузі: від юриспруденції, журналістики до ІТ та бізнес-аналітики.

Що таке акредитація освітніх програм?

Говоритиму коротко. Акредитація – це процедура визначення рівня відповідності освітньої програми вимогам, встановленим освітнім стандартом, ліцензійними умовами та законодавством у сфері вищої освіти. Наявність сертифіката про акредитацію є підставою для реєстрації диплома про вищу освіту в ЄДЕБО – без такої реєстрації диплом вважається просто сертифікатом.

Як відбувається акредитаційний процес, і загалом навіщо він?

Процес акредитації є одним із найскладніших етапів реалізації освітньої програми. Додам, що зазначений процес є максимально прозорим, відкритим та таким, що викликає довіру, адже здійснюється відповідно до європейських вимог (ESG 2015). Власне, запровадження нової процедури акредитації є частиною виконання угоди про асоціацію України з ЄС.

Чому університет не може працювати без акредитованих освітніх програм?

Університет без акредитації не може видавати дипломи, зареєстровані в ЄДЕБО. Тобто в разі видачі диплома не можна буде підтвердити факт здобуття вищої освіти того чи іншого освітнього рівня.

Акредитація є важливою?

Деякі студенти та їхні батьки часто запитують: «Чи справді важлива акредитація?» Відповідь очевидна, оскільки наявність акредитації свідчить про те, що університет відповідає визначеним стандартам і надає високий рівень освітніх послуг.

Що дає акредитація абітурієнтові/студентові?

Акредитація для студента – це впевненість у тому, що він у майбутньому одержить диплом, зареєстрований у ЄДЕБО. Виданий без акредитації диплом буде вважатися недійсним, а власник такого документа про освіту не матиме пріоритету, працевлаштовуючись.

Для абітурієнта – та ж упевненість. Разом із тим, прочитавши звіт про акредитаційну експертизу (у відкритому доступі в системі НА), вступник, по суті, може переглянути експертний глибинний звіт про обрану ОП та прочитати відгуки про неї.

Яким чином впливає акредитація на якість навчання?

Акредитація зобов’язує університети дотримуватися високих стандартів навчання. Вона включає ретельний аналіз навчальних програм, якість викладання, наявність матеріально-технічної бази, відповідної соціальної інфраструктури, дотримання етичних норм.

Окрім цього, акредитовані університети періодично змушені рецензувати та оновлювати власні програми задля забезпечення компетентних знань та навичок здобувачами й адаптації до вимог ринку праці.

Чи правда, що в приватних університетах якість освіти нижча і саме тому вони не можуть пройти акредитацію?

Це твердження, швидше, є поширеним міфом, ніж реальністю. На жаль, у своїй професійній діяльності часто чую, що якість навчання у приватних вишах не на тому рівні, що в державних. Однак це просто стереотип, який не має жодного обґрунтування і зазвичай заснований на поодиноких випадках.

Я працюю у приватному університеті, в Університеті Короля Данила. І так, це приватний виш, і так, тут акредитовані всі освітні програми. Тут надаються якісні освітні послуги. Тут працюють компетентні викладачі-практики.

Тут швидко реагують на виклики й запити ринку та постійно покращують якість навчання, впроваджуючи інноваційні методики викладання.

Тому, обираючи виш, не замислюйтеся про якісь вигадки щодо акредитації, проте аналізуйте можливості, які пропонує заклад: гранти, стипендії, міжнародне стажування, спільні наукові та творчі проєкти і, звичайно, студентське дозвілля.

Партнерський матеріал


24.07.2023 9607
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1644
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1048
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1298 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3787 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33893
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2863

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

372

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

778

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1727

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1089
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1068
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

649
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

527
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2005
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12221
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1514
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1309
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

566
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

274
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

347
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

395
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1284