Як в СРСР "звіздили" немовлят (фото)

 

На Водохреща журналісти Еспресо.TV пропонують згадати "дивакуватий" радянський обряд "звіздіння", який мав повністю викорінити "хрещення"

Еспресо.TV розпочинає серію публікацій про штучні  "традиції та обряди" Союзу, які сьогодні викликають як мінімум здивування. Адже за радянських часів існувало чимало обрядів, які були нав’язані партією згори і мали повністю стерти всі релігійні звичаї. 

Скасування радянською владою релігійних свят було початком широкомасштабної кампанії більшовиків проти церкви. Раніше релігія проникала практично в усі сфери людського життя, і комуністична ідеологія повинна була зайняти її місце за будь-яких умов. При цьому комуністи пішли типовим релігійним шляхом. Як і перші християнські єпископи, які для поширення нової віри не забороняли більшість традиційних язичницких обрядів, а "переорієнтовували" їх в християнське русло, наповнюючи новим сенсом, комуністи 20-х вирішили замінити таїнство хрещення новим комуністичним ритуалом таким же по суті, але з іншою назвою і підтекстом. Нове "хрещення" отримало назву "звіздіння" або "октябрини". 

Сам обряд, який зараз викликає посмішку, з'явився у Союзі в 1920-х роках.  Відомо, що це "таїнство" мало  відбуватися у Палаці культури. Все починалося з урочистої ходи батьків зі своїм чадом килимовою доріжкою. Природно, що під час такого заходу, мали обов'язково бути присутніми депутати райради, передовики виробництва, профорги, комсорги і т. д. 

Спочатку батьки повинні були піднести дитину до священного вогню . Це мало велике значення. Адже, якщо хрестили водою, то під час "звіздіння" дитину "освячувала" інша стихія – вогонь. Протягом цього "таїнства" також мав гучно лунати "Інтернаціонал". 

Згодом працівниця совкульта мала взяти немовля і розповісти йому про його вище призначення: служити справі комунізму, партії. Після цього до обряду долучалися жінки з ансамблю народної музики. Вони мали заспівати щось народно-урочисте, а потім дитині вішали на шию чи причіпляли до пелюшок зірку. Звісно, малечу після цього обряду відразу записували до Комсомолу. Так було в 20-ті роки минулого століття. Пізніше придумали додаткові стадії - жовтенята та піонери.

Відомо, що під час "звіздінь", як і на хрестинах, батьки малюка і сам винуватець торжества отримували небачені подарунки. Наприклад, відомо, що у 20-х роках на одному з подібних заходів на заводі ім. Карла Маркса діткам піднесли ковдри і кілька метрів тканини.

Ще одним незмінним атрибутом "хрестин" в радянському стилі були імена малюків, витримані в новому ідеологічному варіанті. Хлопчиків батьки називали Володимирами - на честь вождя пролетаріату, а дівчатам діставалося ім'я його вірної бойової подруги - Надії. А ось діткам, чиї батьки особливо захопилися комуністичною вірою, доводилося набагато гірше. У 20-30-х роках надзвичайно популярними були наступні імена: Ленін, Январіна, Октябрина, Владлен, Евіл (епоха Володимира Ілліча Леніна), Кім (Комуністичний інтернаціонал молоді), Орелітос (Октябрьская революция, электрификация, труд – основа социализма).   

Звісно, з часом "звіздіння"  зазнало трансформації.  Так, з дорослішанням комуністичного руху, дітей почали долучали до "радянського хрещення" у більш "зрілому" віці, тобто починаючи з 7-ми років. 

Цікаво, що ті дітлахи, які не хотіли, щоб на них цей обряд справляв якусь силу, спеціально схрещували за спиною два пальці. Вони вірили у те, що хрест, створений за допомогою пальців, захищав їх від "радянського хрещення".

Ті ж дітлахи, які свято вірили ідеалам партії, ще тривалий час перебували у стані ейфорії, ділячись один з одним спогадами про пережиті щасливі миті.

 

Цікаво, що тих поодиноких радянських школярів, яких батьки після "озвіздіння" хрестили, однокласники висміювали та, м’яко кажучи, недолюблювали.

Тим не менше зараз про це "радянське таїнство" більшість українців вже й не пам'ятає, а його неприродне нав’язування виглядає комічним та викликає гірку посмішку.

 

Кароліна Тимків


19.01.2015 2938 0
Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

1052
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1151 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

907
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1724
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2362
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4335 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

616

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

310

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

544

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

501
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8076
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

743
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

773
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1198
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

772
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6353
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1843
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

350
24.02.2025

Володимир Зеленський зазначив про те, що натяків щодо відключення Starlink не було, втім до такого розвитку подій треба бути готовими.  

166
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

361
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1672
17.02.2025

Президент наголошує, для України важливі гарантії безпеки. 

1027