«Як умру, то поховайте…»

 

/data/blog/42487/2701f57f4b278b6d2672d47676f54e0a.jpg

 

Про проблеми,  пов’язані із  місцем для поховання померлих іванофранківців хіба що тільки горобці не співали. Питання виділення, бронювання місць, а також вартості проводів у кращий світ покійних родичів для кожної івано-франківської родини дуже болючі. Особливо гострими вони стають тоді, коли доводиться стикнутися із проблемою віч-на-віч: а де ж поховати тіло людини?



Для кого місце?
Зважаючи на брак місця на міському цвинтарі, нещодавно міські урядники розпорядилися розширити межі міського кладовища у Чукалівці. Але чи дало це результат? На який термін вистачить виділеної земельної ділянки? Відповіді на ці питання знають у комунальному підприємстві «Міська ритуальна служба». Її директор Роман Микула переконує: як тільки виникне така потреба, робитимуть це знову. Адже викуплених земельних паїв вистачить максимум на вісім-дев’ять місяців.
«Івано-Франківськ потребує щороку 1 гектара площі для здійснення поховань. Міське кладовище розширюють за рахунок паїв мешканців села Чукалівка, – каже пан Микула. – Хоча я вважаю, що це неправильно, коли ми витрачаємо кошти з міського бюджету на такі потреби. Ті 400 тисяч гривень могли би піти на благоустрій міста».
На початку цього року сесія міськради прийняла Програму утримання кладовища, котра розрахована до 2015 року. Згідно із цією програмою передбачено, що у 2013 та 2014 році мають виділятися кошти із міського бюджету на розширення меж діючого міського кладовища.
«У нас є дуже велика проблема із тим, що майже половина сектора для поховань пустує за рахунок заброньованих місць. Виходить так, що фактично місце є, але воно зайняте», – зауважує Роман Микула.

Особливий статус

Якщо помирає якась знатна особа, то її зазвичай і хоронять по-особливому. Скажімо, у Києві – на Байковому, у Львові – на Личаківському кладовищах. Для знатних мешканців Івано-Франківська на міському цвинтарі виділені спеціальні місця. Свого часу алея слави була на теперішньому Меморіальному кладовищі позаду драмтеатру. Деякі визначні особистості спочивають у Дем’яновому Лазу, зокрема Опанас Заливаха та Станіслав Щербатих, більше відомий як Тризубий Стас. Інші ж достойні персони міста спочивають на головній алеї міського кладовища – так званій алеї слави.
Для того, аби бути зарахованим до числа привілейованих осіб, потрібно мати відповідні заслуги ще за життя. За словами Романа Микули, на алеї слави можуть бути поховані артисти, професори, лікарі. Рішення про почесне «елітне» поховання приймає міський голова особисто. На міському кладовищі є ще одна алея слави – для воїнів УПА. До речі, за словами керівника «Міської ритуальної служби», міський голова дуже часто особисто перевіряє, як ведуться поховання на алеї слави. Там можна побачити могили акторів, професорів, письменників, визначних людей. Серед визначних особистостей, котрі цього року відійшли у кращий світ, можемо згадати одразу двох корифеїв театру – Вікторію Шиманську-Мартинову та Володимира Родя. Їхні могили розташовані одна біля одної саме на головній алеї цвинтаря – алеї слави.
Загалом у місті є чимало цвинтарів, але більшість із них вже закриті для поховання. Так сталося і з цвинтарем на вулиці Київській, де свого часу також була алея слави.
На противагу почесним похованням, як запевнив нас Роман Микула, у місті часто трапляються випадки, коли покійника хоронять як безрідного. За таких умов родичам не доводиться витрачатися на усі похоронні потреби. А вже наступного дня після поховання ці ж родичі приходять і поминають померлого. Відповідно, фінансовий тягар за такі поховання лягає на плечі міста.

«Чужим» тут не місце

Останнім часом почастішали випадки, коли мешканців міста хоронять на цвинтарях приміських сіл. Наскільки частим є таке явище, ми вирішили з’ясувати безпосередньо у сільських голів.
За неофіційною інформацією, за таку послугу ще декілька років тому потрібно було оплачувати одну тисячу гривень у сільську раду. У той же час законодавством передбачено виділення земельної ділянки для поховання без обмежень за місцем проживання.
Ситуація із похованням мешканців Івано-Франківська на території приміських сіл вирішилася сама собою. Як повідомив сільський голова Хриплина Роман Качмар, два роки тому сесія сільської ради прийняла вольове рішення про заборону поховання на сільському цвинтарі людей, котрі не проживали у Хриплині та не мають ніякого відношення до цього села. Схожа ситуація, наголошує сільський голова, і в інших приміських селах. «Ситуація стала критичною два роки тому, коли в Івано-Франківську виникли проблеми із місцем для поховання. Тоді люди масово почали звертатися до нас», – зізнається Роман Качмар.
Саме тоді й виникла ідея прийняти відповідне положення, згідно із яким поховання «чужих» тут можливе тільки за умови оплати 5 тисяч гривень. Сільський голова переконує, що усі їхні вимоги цілком законні. «Коли ми побачили бум на поховання, то зрозуміли, що ситуація у нашому селі починає нагадувати ту, яка склалася в обласному центрі. Якщо би й надалі так тривало, то нам довелось би будувати крематорій, бо місця не вистачає для мешканців села», – зізнається чоловік. За приблизними підрахунками, у Хриплині для поховання вистачає цвинтарної площі лише на один-два роки. Сільський голова бідкається, що люди масово помирають, а землі на маленькому цвинтарі не додається.
Тим часом Роман Качмар стверджує, що прагнення мешканців Івано-Франківська знайти останнє пристановище для своїх покійних родичів на сільському кладовищі аж ніяк не вщухає. Їх стримує тільки одне – велика сума за місце. «Самі розумієте, що п’ять тисяч гривень за виділення землі на сільському цвинтарі ніхто не готовий заплатити», – переконує голова.
У «Міській ритуальній службі» нас запевнили, що ніяким чином вони не мають права вплинути на того чи іншого сільського голову приміського села, щоби той дав дозвіл на виділення земельної ділянки для поховання мешканців Івано-Франківська. Це виключне право сільської влади, котра розпоряджається своїми землями.

 

Володимир БОДАК, ЗК


27.10.2013 Володимир БОДАК 1302 2
Коментарі (2)

Н 2013.10.30, 12:10
Незрозуміло, чому так влада плаче над "Критичною ситуацією". Зовсім поряд з міським цвинтарем через річку знаходиться нікому не потрібний полігон та величезний " Чорний ліс"- об*їздна дорога. Дорога з міста, що в ту сторону, що в ту - однакова. І останнє пристанище для покійників спокійніше (подалі від шуму та населення); і навколишнім селам (Чукалівка, Крихівці)жити не по сусідству з мертвими.
На ладан дихаючий 2013.10.31, 14:44
Не приведи Господи померти поки вирішиться питання з місцем для поховання, бо бідні нащадки справді матимуть проблеми. Жах!
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2796
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20951
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1848
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1307 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2325
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3984

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

620

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2090

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

778

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1376
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

437
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

963
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24463
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

699
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

708
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

796
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8147
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

707 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

844
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2127 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

792