Як у Франківську 100 років тому День усіх святих відзначали

 

Міський цвинтар (зараз Меморіальний сквер).

 Міський цвинтар (зараз Меморіальний сквер).

 

День усіх святих, який відзначають 1 листопада, був дуже важливим для значної частини населення Станиславова. В цей день у місті спостерігався великий рух і відбувалися цікаві, хоч подекуди й моторошні події.

 

Із Днем усіх святих, або "святом померлих", були пов’язані кілька міських легенд. Начебто в цю ніч до колегіального костелу (нині Музей мистецтв Прикарпаття) на кілька хвилин прилітали душі людей, які колись жили в місті. Вони молилися, і на цей короткий час молитви навіть затяті грішники звільнялися від пекельних мук, пише Курс.

 

Побутувала й легенда, що незадовго до півночі в костелі саме запалювалося світло й починав грати орган, а духи збиралися на службу і співали побожних пісень. Відправляла службу душа померлого священика. Жоден з живих не мав права перешкодити цьому дійству, інакше його чекало страшне лихо. В місті розповідали про малу дівчинку, яка з цікавості пробралася до колегіального костелу в ніч на "свято померлих". Духи помітили її й кинулись на неї, щоб розтерзати. Вона чимдуж побігла й кинула їм частину своєї одежі, яку духи розірвали на шматки, а коли вже ось-ось мали її наздогнати, закричав півень і примари зникли.

 

Газета "Кур’єр Станиславівський" розповідає, як проходив День усіх святих у 1904 р.: "Вулицями, що ведуть до цвинтаря, пливуть потоки людей. На обличчях – задума і зосередженість, у руках – вінки і квіти. Інколи розкішні, з золотим гаптуванням, частіше скромні, увиті сосновими гілками й квітами з тонкого паперу. Людська ріка впливає у цвинтарну алею. Вона оточена своєрідною "огорожею", що складається з сотень жебраків і жебрачок, зібраних з різних околиць. Тут повно різних типів. Біля сивих старців стоять малі діти, поряд з неробами, що добре виглядають, – каліки, які ледве пересувають ноги. Всі простягають руки, жалібними голосами просячи милостиню. Щедро сиплеться дощ мідяків, адже сьогодні справжні жебрацькі жнива! Зразу ж за цвинтарною брамою панує тлум – тут стоїть каплиця, яка лише раз у рік відкриває свої двері… Вже зовсім стемніло, і весь цвинтар засяяв вогниками світла. Всіма алеями і стежками ходять люди. Проте не всі прибули сюди для вшанування дорогих могил, деякі навіть у такому місці знаходять привід для розваги. Тишу, що панує навколо, час від часу прикрим дисонансом розриває сміх…"

 

Краєзнавець Іван Бондарев описує ще один ритуал свята померлих, поширений у Станиславові в ХІХ ст. До колегіального костелу вирушала процесія вірян на чолі з ксьондзом. Їм відчиняли двері родинної крипти Потоцьких, де, крім магнатів, були поховані також місцеві багатії й священики.

 

Колегіальний костел Франківськ

Колегіальний костел (тепер Музей мистецтв Прикарпаття)

 

Процесія спускалась у підземелля, а коли поверталась нагору, ксьондз ніс череп, а решта присутніх – інші частини людських скелетів. Священик виходив на амвон і казав проповідь, тримаючи в руці череп. Потім була траурна хода й урочисте складання кісток назад у підземелля.

 

Проте День усіх святих був для містян не лише приводом згадати покійних близьких і розповісти одне одному кілька страшних історій. В цей день жителі Станиславова дбали про всіх, хто потребував допомоги.

 

 

Як бачимо з повідомлення в газеті "Кур’єр Станиславівський" від 22 жовтня 1911 р., місцеве благодійне товариство Святого Вінцентія а Пауло повідомляло, що в День усіх святих і день задушний (1 і 2 листопада) при цвинтарній брамі будуть продаватися хрести з закріпленими на них лампадками по 2 корони 50 галерів за штуку. Всі виручені кошти мали піти на закупку хліба, круп і дров для міських убогих. Благодійне товариство закликало містян заплатити за кілька хрестів, а взяти лише один, щоб долучитися до цієї доброї справи.

 

Мабуть, звичай допомагати убогим в День усіх святих значно шляхетніший, ніж перевдягання у відьом чи вампірів. Втім, відзначати його чи ігнорувати – це особистий вибір кожного.

Олена БУЧИК


28.10.2016 1478 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2410
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19471
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1746
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1217 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2265
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3868

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

134

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2008

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

696

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1305
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

635
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

746
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1640
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8050
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

478
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

778
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2055 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

736