Як Івано-Франківськ та Франківщина прагнуть стати енергоефективнішими

 

 

Тема енергоефективності сьогодні в тренді. В зв'язку з вичерпнітю та дороговизною таких природніх ресурсів як нафта, газ, вугілля науковці, влада та громадські ініціативи вче частвше звертаються до теми енергоефективності та використання альтернативних поновлюваних джерел енергії та її економії. Зокрема, нещодавно про розробку програми "Івано-Франківськ - енергетично ефективне місто заявив Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ"... Але в цій статті ми спробуємо розглянути діючі програми по темі, що працюють на Прикарпатті.

 

За визначенням Вікіпедії, енергоефективність  - це ефективне (раціональне) використання енергетичних ресурсів. Використання меншої кількості енергії для забезпечення того ж рівня енергетичного забезпечення будівель або технологічних процесів на виробництві. 

 

Якими ж кроками йде Франківщина, та й Івано-Франківськ зокрема, щоб досягти енергоефективності? Звичайно, в сьогоднішніх умовах можна нарікати на брак фінансів, але зовнішня рука матеріальної допомоги є. Головне раціональний підхід до справи та вміння ефективно скористатися шансом.

 

Нещодавно у Львові спільний Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ) провів Медіа-день зі сталого місцевого розвитку та енергоефективності за участі представників ЗМІ Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей.

 

Даний Проект працює у всіх областях України, зокрема і в Івано-Франківській, з 2008 року. Проект поділений на три фази, протягом яких спільно з обласною та місцевою владою, громадами, приватним сектором реалізовуються мікропроекти.

 

Енергоефективний компонент має на меті посилення спроможності та навчання громадян і місцевої влади енергоефективних технологій і здатності самостійно вирішувати енергетичні проблеми.

 

Про роботу Проекту МРГ на Прикарпатті розповіла координатор Івано-Франківського обласного підрозділу впровадження Проекту МРГ Леся Попелюх.

 

 

Загалом з 2008 року в рамках Проекту «МРГ» в області підтримано 132 громадські ініціативи загальною вартістю понад 20 мільйонів гривень.

 

В період впровадження ІІ фази Проекту Івано-Франківщина увійшла до складу 6 областей серед Львівської, Харківської, Запорізької, Закарпатської і Дніпропетровської, які було відібрано у конкурсі на «спеціальне пілотування». Всього участь у ньому взяли 20 регіонів країни по впровадженню енергоефективного компоненту.

 

За словами Лесі Попелюх, проекти енергоефективної складової реалізовувалися в п’ятьох районах Франківщини: Галицькому, Косівському, Рогатинському, Рожнятівському і Тисменицькому, в яких всього впроваджено та вже завершено 11 мікропроектів.

 

Зокрема, в Галицькому районі модернізовано систему гарячого водопостачання та опалення з встановленням системи сонячних колекторів в Маріямпільській амбулаторії загальної практичної медицини. У школі села Блюдники відремонтовано систему опалення та встановлено піролізний котел. Це найвартісніший проект ІІ фази МРГ – його вартість 563,4 тисячі гривень.

 

В Рожнятівському - вирішено питання опалення двох фельдшерсько-акушерських пунктів у селах Грабів і Красне, шляхом заміни пічного опалення та встановлення піролізних котлів.

 

В Тисменицькому (села Рошнів, Узин, Чорнолізці) та Рогатинському (с.Н.Липиця) - реконструйовано системи освітлення шляхом встановлення енергоефективних світлодіодних світильників на сонячних фотомодулях.

 

Особливу увагу було звернено на проекти, які реалізовувались минулого року на Косівщині. Про це розповів заступник начальника управління економічного розвитку, торгівлі і туризму Косівської райдержадміністрації Микола Никифоряк.

 

 

За його словами, реалізовуючи проекти  ЄС/ПРООН «МРГ», у компоненті «Енергоефективність» на Косівщині втілили декілька мікропроектів.

 

Зокрема, в селі Тюдів (ГО «Добробут Тюдова») мікропроект: Інноваційні енергоефективні заходи вуличного освітлення с. Тюдів. Модернізація з використанням ВДЕ (енергія сонця). Сума проекту – 219801,00 грн.

 

Суть проекту: Встановлення сонячної електростанції потужністю 1,92 кВт/год., та реконструкція вуличного освітлення протяжністю 3 км. 37стовпів, 34 ліхтарів). Вироблена сонячною установкою електрична енергія надається в загальну ЛЕП із обліком системою ЛУЗОД. При щомісячному обліку електричної енергії (на кінець місяця) вироблена ел. енергія зараховується сільській раді на вуличне освітлення за ціною 0,2 грн за 1 кВт (ціна транспортування ЛЕМ ПАТ «Прикарпаттяобленерго»). Якщо вироблено ел. енергії більше ніж спожито вуличним освітленням (облік проводиться по існуючих лічильниках) то надлишок сільська рада може використати на будь-яку установу де вона є платником за ел. енергію (відповідно до угоди із ПАТ «Прикарпаттяобленерго»).

 

Станом на 20.04.2015 року вироблено 576 кВт/год. (за них сплачено 115,2 грн) зекономлено 737 грн. (сума не значна але основним є соціальний аспект 3 км освітленої дороги майже безкоштовно).

 

В селі Рожнів (ГО «Дбайливий господар»)мікропроект: Інноваційні енергоефективні заходи в ДНЗ «Сонечко». Модернізація системи енергопостачання з застосуванням   ВДЕ (енергії сонця).  Сума проекту –235 099,00 грн.

 

Для реалізації проекту проведено: Енергоаудит будівлі, отримано технічні умови, технічні завдання та отримано дозвіл від ПАТ «Прикарпаттяобленерго» пройдено експертизи та отримано декларацію для початку робіт, одержано висновок від управління держенергоефективності України.

 

Суть проекту: Встановлення сонячної електростанції потужністю 9,6 кВт/год., та на суму економії закуплено 70 лампочок типу LED (економія в зимовий час до 11 кВт/год ел. енергії).

 

Вироблена сонячною установкою електрична енергія надається в загальну ЛЕП із обліком системою ЛУЗОД. При щомісячному обліку електричної енергії (на кінець місяця) вироблена ел. енергія зараховується сільській раді на ДНЗ за ціною 0,2 грн за 1 кВт (ціна транспортування ЛЕМ ПАТ «Прикарпаттяобленерго»). Якщо вироблено ел. енергії більше ніж спожито ДНЗ (облік проводиться по існуючому лічильнику) то надлишок сільська рада може використати на будь-яку установу де вона є платником за ел. енергію (відповідно до угоди із ПАТ «Прикарпаттяобленерго»).

 

Станом на 20.04.2015 року вироблено – 6 682 кВт/год.,  яку використано та за неї сплачено 1336,4 грн. (20 коп/кВт)., що дало змогу зекономити 8552,96  грн.. (при ціні 1,48 грн/кВт.). Слід відмітити що із 01.04.2015 року ціна на ел. енергію зросли і становлять для ДНЗ – 1,68 грн.

 

Косівський район МРГ - ІІ «Енергоефективність» село Яворів (ГО «Гуцульська фундація»)

 

Назва мікропроекту: «Інноваційні енергоефективні заходи вуличного освітлення в с. Яворів, Косівського району. Реконструкція з використанням ВДЕ (енергії сонця)» Сума проекту – 305512,00 грн.

 

Суть проекту: Встановлення 21 вуличних ліхтарів із встановленим автономним освітленням: 10 шт. на залізобетонній опорі та 11 шт. на залізній опорі.

 

Дане село є високогірним (буковецький перевал) та із складною дорогою (зигзаги та гори). Автономне освітлення встановлено в найбільш проблемних місцях, що покращило безпеку на дорозі та там де немає ЛЕП.

 

Загальна сума залучених коштів по компоненту «Енергоефективність»– 760412,00 грн.

 

З них: Проект CBA  – 153861,00 грн. – 69,98%, Обласний бюджет + Районний бюджет – 169808,00грн. – 22,33%, Сільські бюджети – 10913,00,00грн. – 1,44%, Кошти ОГ – 47527,00 грн. – 6,25%.

 

Всього за допомогою даного Проекту МРГ залучено в соціально-економічний розвиток 4-х населених пунктів Косівщини 1 451 354,00 грн.

 

З них: Проект CBA  – 852 764,00грн. – 58,76%, Обласний бюджет + Районний бюджет – 483208,00грн. – 33,29%, Сільські бюджети –25 913,00грн. – 1,79%, Кошти ОГ –89 469,00грн. – 6,16%.

 

Решту: 1451354,00 грн. - 760412,00 грн. = 690942.00 грн., за словами Миколи Никифоряка, залучили на компонент «Енергозбереження», за яким у сільських школах, дитсадках та амбулаторії району замінили перекриття даху, систему опалення, вікна, двері.

 

«Загальна вартість всіх прикарпатських енергозберігаючих мікропроектів склала близько 3 мільйонів гривень, 60% з них, 1,8 мільйона - це допомога Проекту, 1 мільйон гривень - внесок бюджетів та 200 тисяч гривень - кошти громад», - повідомила Леся Попелюх.

 

Однак, за даними департаменту промисловості та інфраструктури ОДА, «в рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду – ІІ», реалізовано 11 енергоефективних мікропроектів на об’єктах бюджетної сфери в сільській місцевості у 5 районах області – Галицький, Косівський, Рогатинський та Тисменицький (встановлення котлів на твердій біомасі, реконструкція вуличного освітлення, будівництво сонячної міні електростанції) на суму 2957,3 тис. грн., з яких 75 відс. профінансовано ПРООН».

 

 

А що ж з самим Франківськом?

 

Якою є перспектива залучення кредитних коштів для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» від ЄБРР,  НЕФКО, МБРР?

 

Про це розповів помічник генерального директора ПАТ "Індуктор" Юрій Якубовський:

 

ЄБРР

Якщо переглянути сучасний фінансовий стан ДМП «ІФ ТКЕ» та умови кредитного Договору підписаного з ЄБРР від  09.02.2009р., зі змінами та доповненнями,  кредитні кошти - 7,2 млн. євро та Гранту SIDA -3,6 млн. євро, плюс Місто має поповнити статутний фонд підприємства (ДМП «ІФ ТКЕ»), чого так і не виконано, випливає, що ні підприємством, ні місцевою владою не  впроваджувались будь-які механізми по здешевленню кредитних коштів.

 

За весь період ігнорувалась можливість звернення до Мінрегіону, щоб держава взяла на себе профінансувати маржу (застава, забезпечуюча можливість тимчасового користування коштами в кредит), що становить 6% передбаченої в кредитному Договорі. Івано-Франківська міська рада навіть не взяла на себе відповідальність профінансувати хоча би Єврібор (Європейська міжбанківська ставка пропозиції - усереднена процентна ставка за міжбанківськими кредитами, що надаються в євро), а це 0,7-3% передбачених в кредитному Договорі.

 

Під реконструкцією та модернізацією системи теплопостачання міста Івано-Франківська пропонується - встановлення біокотла 1шт. на 4 МВт, 6шт. газових котлів, заміна труб, встановлення 150 ІТП.

 

Проте, враховуючи сучасний стан в країні, встановлення нових газових котлів є недоцільним - Кабінет міністрів України ухвалив важливу постанову "Про стимулювання заміщення природного газу в сфері теплопостачання" №293 від 9 липня 2014 р.

 

Отже, реалізація кредиту по даному проекту від ЄБРР для ДМП «ІФ ТКЕ» вважається  недоцільною, збитковою для підприємства і громади міста, потребує перегляду і нових розрахунків.

 

НЕФКО

Кредит від Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО) для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» - 400 тис. євро та Гранту SIDA -300 тис. євро. Умови – маржа (застава, забезпечуюча можливість тимчасового користування коштами в кредит) - становить (6%) плюс Єврібор (Європейська міжбанківська ставка пропозиції - усереднена процентна ставка за міжбанківськими кредитами, що надаються в євро). Проект «Реконструкція та модернізація системи теплопостачання в районі вулиць Довга-Карпатська м. Івано-Франківська» передбачає встановлення ще 60 ІТП.

 

Реалізація кредиту від НЕФКО для ДМП «ІФ ТКЕ» вважалась підтримкою до кредиту від ЄБРР, проект якого сьогодні є недоцільний і потребує перегляду.

 

МБРР

ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» було включено до п’ятірки в переліку підприємств - учасників Проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України».  

 

Планувалося отримати кредит від Міжнародного банку реконструкції та розвитку для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» по проекту «Реконструкція та модернізація системи централізованого теплопостачання теплового мікрорайону «Симоненка» - 26,2 млн. доларів США. Умови - маржа (3%) плюс Лібор, на 20 років.

 

Однак, за інформацією з Мінрегіону України, ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» не виконує зобов’язань щодо реструктуризації своїх боргів по податку на додану вартість та податку на прибуток. Тому до кінця квітня 2015 року його буде виключено з переліку підприємств – учасників Проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України», а почесну участь нададуть іншому місту, яке дійсно хоче провести реконструкцію та модернізацію.

 

Дані борги ДМП «ІФ ТКЕ» є перепоною і для отримання кредитних коштів від ЄБРР та НЕФКО.

 

Дивлячись на вищевикладене стає сумно, адже 26 мільйонів втрачено. Кошти на енерогоефективність кругом дають, а господарника немає і освоїти їх нікому.

 

Через невирішені енергетичні питання із Росією в Україні енергоефективність та енергозбереження залишається одним з пріоритетних питань. Проте, стає очевидним, що в нас використовуються не всі шанси. І хоч за прикарпатську енергоефективність намагаються «платити» іноземці та на жаль вдається їм це не завжди.

 

Олена Британська


Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

613
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3196
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21317
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2103
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1593 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2471

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

401

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

273

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

861

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2264
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

285
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

559
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1107
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

267
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

884
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

852
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

766
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8344
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

427
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1244 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2284 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

975