Як Івано-Франківськ та Франківщина прагнуть стати енергоефективнішими

 

 

Тема енергоефективності сьогодні в тренді. В зв'язку з вичерпнітю та дороговизною таких природніх ресурсів як нафта, газ, вугілля науковці, влада та громадські ініціативи вче частвше звертаються до теми енергоефективності та використання альтернативних поновлюваних джерел енергії та її економії. Зокрема, нещодавно про розробку програми "Івано-Франківськ - енергетично ефективне місто заявив Інститут розвитку міста "Новий Івано-Франківськ"... Але в цій статті ми спробуємо розглянути діючі програми по темі, що працюють на Прикарпатті.

 

За визначенням Вікіпедії, енергоефективність  - це ефективне (раціональне) використання енергетичних ресурсів. Використання меншої кількості енергії для забезпечення того ж рівня енергетичного забезпечення будівель або технологічних процесів на виробництві. 

 

Якими ж кроками йде Франківщина, та й Івано-Франківськ зокрема, щоб досягти енергоефективності? Звичайно, в сьогоднішніх умовах можна нарікати на брак фінансів, але зовнішня рука матеріальної допомоги є. Головне раціональний підхід до справи та вміння ефективно скористатися шансом.

 

Нещодавно у Львові спільний Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ) провів Медіа-день зі сталого місцевого розвитку та енергоефективності за участі представників ЗМІ Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей.

 

Даний Проект працює у всіх областях України, зокрема і в Івано-Франківській, з 2008 року. Проект поділений на три фази, протягом яких спільно з обласною та місцевою владою, громадами, приватним сектором реалізовуються мікропроекти.

 

Енергоефективний компонент має на меті посилення спроможності та навчання громадян і місцевої влади енергоефективних технологій і здатності самостійно вирішувати енергетичні проблеми.

 

Про роботу Проекту МРГ на Прикарпатті розповіла координатор Івано-Франківського обласного підрозділу впровадження Проекту МРГ Леся Попелюх.

 

 

Загалом з 2008 року в рамках Проекту «МРГ» в області підтримано 132 громадські ініціативи загальною вартістю понад 20 мільйонів гривень.

 

В період впровадження ІІ фази Проекту Івано-Франківщина увійшла до складу 6 областей серед Львівської, Харківської, Запорізької, Закарпатської і Дніпропетровської, які було відібрано у конкурсі на «спеціальне пілотування». Всього участь у ньому взяли 20 регіонів країни по впровадженню енергоефективного компоненту.

 

За словами Лесі Попелюх, проекти енергоефективної складової реалізовувалися в п’ятьох районах Франківщини: Галицькому, Косівському, Рогатинському, Рожнятівському і Тисменицькому, в яких всього впроваджено та вже завершено 11 мікропроектів.

 

Зокрема, в Галицькому районі модернізовано систему гарячого водопостачання та опалення з встановленням системи сонячних колекторів в Маріямпільській амбулаторії загальної практичної медицини. У школі села Блюдники відремонтовано систему опалення та встановлено піролізний котел. Це найвартісніший проект ІІ фази МРГ – його вартість 563,4 тисячі гривень.

 

В Рожнятівському - вирішено питання опалення двох фельдшерсько-акушерських пунктів у селах Грабів і Красне, шляхом заміни пічного опалення та встановлення піролізних котлів.

 

В Тисменицькому (села Рошнів, Узин, Чорнолізці) та Рогатинському (с.Н.Липиця) - реконструйовано системи освітлення шляхом встановлення енергоефективних світлодіодних світильників на сонячних фотомодулях.

 

Особливу увагу було звернено на проекти, які реалізовувались минулого року на Косівщині. Про це розповів заступник начальника управління економічного розвитку, торгівлі і туризму Косівської райдержадміністрації Микола Никифоряк.

 

 

За його словами, реалізовуючи проекти  ЄС/ПРООН «МРГ», у компоненті «Енергоефективність» на Косівщині втілили декілька мікропроектів.

 

Зокрема, в селі Тюдів (ГО «Добробут Тюдова») мікропроект: Інноваційні енергоефективні заходи вуличного освітлення с. Тюдів. Модернізація з використанням ВДЕ (енергія сонця). Сума проекту – 219801,00 грн.

 

Суть проекту: Встановлення сонячної електростанції потужністю 1,92 кВт/год., та реконструкція вуличного освітлення протяжністю 3 км. 37стовпів, 34 ліхтарів). Вироблена сонячною установкою електрична енергія надається в загальну ЛЕП із обліком системою ЛУЗОД. При щомісячному обліку електричної енергії (на кінець місяця) вироблена ел. енергія зараховується сільській раді на вуличне освітлення за ціною 0,2 грн за 1 кВт (ціна транспортування ЛЕМ ПАТ «Прикарпаттяобленерго»). Якщо вироблено ел. енергії більше ніж спожито вуличним освітленням (облік проводиться по існуючих лічильниках) то надлишок сільська рада може використати на будь-яку установу де вона є платником за ел. енергію (відповідно до угоди із ПАТ «Прикарпаттяобленерго»).

 

Станом на 20.04.2015 року вироблено 576 кВт/год. (за них сплачено 115,2 грн) зекономлено 737 грн. (сума не значна але основним є соціальний аспект 3 км освітленої дороги майже безкоштовно).

 

В селі Рожнів (ГО «Дбайливий господар»)мікропроект: Інноваційні енергоефективні заходи в ДНЗ «Сонечко». Модернізація системи енергопостачання з застосуванням   ВДЕ (енергії сонця).  Сума проекту –235 099,00 грн.

 

Для реалізації проекту проведено: Енергоаудит будівлі, отримано технічні умови, технічні завдання та отримано дозвіл від ПАТ «Прикарпаттяобленерго» пройдено експертизи та отримано декларацію для початку робіт, одержано висновок від управління держенергоефективності України.

 

Суть проекту: Встановлення сонячної електростанції потужністю 9,6 кВт/год., та на суму економії закуплено 70 лампочок типу LED (економія в зимовий час до 11 кВт/год ел. енергії).

 

Вироблена сонячною установкою електрична енергія надається в загальну ЛЕП із обліком системою ЛУЗОД. При щомісячному обліку електричної енергії (на кінець місяця) вироблена ел. енергія зараховується сільській раді на ДНЗ за ціною 0,2 грн за 1 кВт (ціна транспортування ЛЕМ ПАТ «Прикарпаттяобленерго»). Якщо вироблено ел. енергії більше ніж спожито ДНЗ (облік проводиться по існуючому лічильнику) то надлишок сільська рада може використати на будь-яку установу де вона є платником за ел. енергію (відповідно до угоди із ПАТ «Прикарпаттяобленерго»).

 

Станом на 20.04.2015 року вироблено – 6 682 кВт/год.,  яку використано та за неї сплачено 1336,4 грн. (20 коп/кВт)., що дало змогу зекономити 8552,96  грн.. (при ціні 1,48 грн/кВт.). Слід відмітити що із 01.04.2015 року ціна на ел. енергію зросли і становлять для ДНЗ – 1,68 грн.

 

Косівський район МРГ - ІІ «Енергоефективність» село Яворів (ГО «Гуцульська фундація»)

 

Назва мікропроекту: «Інноваційні енергоефективні заходи вуличного освітлення в с. Яворів, Косівського району. Реконструкція з використанням ВДЕ (енергії сонця)» Сума проекту – 305512,00 грн.

 

Суть проекту: Встановлення 21 вуличних ліхтарів із встановленим автономним освітленням: 10 шт. на залізобетонній опорі та 11 шт. на залізній опорі.

 

Дане село є високогірним (буковецький перевал) та із складною дорогою (зигзаги та гори). Автономне освітлення встановлено в найбільш проблемних місцях, що покращило безпеку на дорозі та там де немає ЛЕП.

 

Загальна сума залучених коштів по компоненту «Енергоефективність»– 760412,00 грн.

 

З них: Проект CBA  – 153861,00 грн. – 69,98%, Обласний бюджет + Районний бюджет – 169808,00грн. – 22,33%, Сільські бюджети – 10913,00,00грн. – 1,44%, Кошти ОГ – 47527,00 грн. – 6,25%.

 

Всього за допомогою даного Проекту МРГ залучено в соціально-економічний розвиток 4-х населених пунктів Косівщини 1 451 354,00 грн.

 

З них: Проект CBA  – 852 764,00грн. – 58,76%, Обласний бюджет + Районний бюджет – 483208,00грн. – 33,29%, Сільські бюджети –25 913,00грн. – 1,79%, Кошти ОГ –89 469,00грн. – 6,16%.

 

Решту: 1451354,00 грн. - 760412,00 грн. = 690942.00 грн., за словами Миколи Никифоряка, залучили на компонент «Енергозбереження», за яким у сільських школах, дитсадках та амбулаторії району замінили перекриття даху, систему опалення, вікна, двері.

 

«Загальна вартість всіх прикарпатських енергозберігаючих мікропроектів склала близько 3 мільйонів гривень, 60% з них, 1,8 мільйона - це допомога Проекту, 1 мільйон гривень - внесок бюджетів та 200 тисяч гривень - кошти громад», - повідомила Леся Попелюх.

 

Однак, за даними департаменту промисловості та інфраструктури ОДА, «в рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду – ІІ», реалізовано 11 енергоефективних мікропроектів на об’єктах бюджетної сфери в сільській місцевості у 5 районах області – Галицький, Косівський, Рогатинський та Тисменицький (встановлення котлів на твердій біомасі, реконструкція вуличного освітлення, будівництво сонячної міні електростанції) на суму 2957,3 тис. грн., з яких 75 відс. профінансовано ПРООН».

 

 

А що ж з самим Франківськом?

 

Якою є перспектива залучення кредитних коштів для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» від ЄБРР,  НЕФКО, МБРР?

 

Про це розповів помічник генерального директора ПАТ "Індуктор" Юрій Якубовський:

 

ЄБРР

Якщо переглянути сучасний фінансовий стан ДМП «ІФ ТКЕ» та умови кредитного Договору підписаного з ЄБРР від  09.02.2009р., зі змінами та доповненнями,  кредитні кошти - 7,2 млн. євро та Гранту SIDA -3,6 млн. євро, плюс Місто має поповнити статутний фонд підприємства (ДМП «ІФ ТКЕ»), чого так і не виконано, випливає, що ні підприємством, ні місцевою владою не  впроваджувались будь-які механізми по здешевленню кредитних коштів.

 

За весь період ігнорувалась можливість звернення до Мінрегіону, щоб держава взяла на себе профінансувати маржу (застава, забезпечуюча можливість тимчасового користування коштами в кредит), що становить 6% передбаченої в кредитному Договорі. Івано-Франківська міська рада навіть не взяла на себе відповідальність профінансувати хоча би Єврібор (Європейська міжбанківська ставка пропозиції - усереднена процентна ставка за міжбанківськими кредитами, що надаються в євро), а це 0,7-3% передбачених в кредитному Договорі.

 

Під реконструкцією та модернізацією системи теплопостачання міста Івано-Франківська пропонується - встановлення біокотла 1шт. на 4 МВт, 6шт. газових котлів, заміна труб, встановлення 150 ІТП.

 

Проте, враховуючи сучасний стан в країні, встановлення нових газових котлів є недоцільним - Кабінет міністрів України ухвалив важливу постанову "Про стимулювання заміщення природного газу в сфері теплопостачання" №293 від 9 липня 2014 р.

 

Отже, реалізація кредиту по даному проекту від ЄБРР для ДМП «ІФ ТКЕ» вважається  недоцільною, збитковою для підприємства і громади міста, потребує перегляду і нових розрахунків.

 

НЕФКО

Кредит від Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО) для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» - 400 тис. євро та Гранту SIDA -300 тис. євро. Умови – маржа (застава, забезпечуюча можливість тимчасового користування коштами в кредит) - становить (6%) плюс Єврібор (Європейська міжбанківська ставка пропозиції - усереднена процентна ставка за міжбанківськими кредитами, що надаються в євро). Проект «Реконструкція та модернізація системи теплопостачання в районі вулиць Довга-Карпатська м. Івано-Франківська» передбачає встановлення ще 60 ІТП.

 

Реалізація кредиту від НЕФКО для ДМП «ІФ ТКЕ» вважалась підтримкою до кредиту від ЄБРР, проект якого сьогодні є недоцільний і потребує перегляду.

 

МБРР

ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» було включено до п’ятірки в переліку підприємств - учасників Проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України».  

 

Планувалося отримати кредит від Міжнародного банку реконструкції та розвитку для ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» по проекту «Реконструкція та модернізація системи централізованого теплопостачання теплового мікрорайону «Симоненка» - 26,2 млн. доларів США. Умови - маржа (3%) плюс Лібор, на 20 років.

 

Однак, за інформацією з Мінрегіону України, ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» не виконує зобов’язань щодо реструктуризації своїх боргів по податку на додану вартість та податку на прибуток. Тому до кінця квітня 2015 року його буде виключено з переліку підприємств – учасників Проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України», а почесну участь нададуть іншому місту, яке дійсно хоче провести реконструкцію та модернізацію.

 

Дані борги ДМП «ІФ ТКЕ» є перепоною і для отримання кредитних коштів від ЄБРР та НЕФКО.

 

Дивлячись на вищевикладене стає сумно, адже 26 мільйонів втрачено. Кошти на енерогоефективність кругом дають, а господарника немає і освоїти їх нікому.

 

Через невирішені енергетичні питання із Росією в Україні енергоефективність та енергозбереження залишається одним з пріоритетних питань. Проте, стає очевидним, що в нас використовуються не всі шанси. І хоч за прикарпатську енергоефективність намагаються «платити» іноземці та на жаль вдається їм це не завжди.

 

Олена Британська


Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1702
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1077
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1325 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3825 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33909
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2880

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

385

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

793

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1753

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1109
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1108
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

666
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

541
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2027
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12236
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1537
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1325
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

581
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

294
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

366
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

410
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1298