А що є Євробачення?

 

 

Ще мудрі греки в давнину радили триматися міри і уникати крайнощів.  Природно і дуже  приємно, що лунають звідусіль від українців слова гордості і радості за країну, співачку і себе.

Однак ця безсумнівно велика перемога не повинна бути завісою до куди не менш важливих перемог нашої країни на аренах світу, що, віримо, попереду.  Політики-популісти, звичайно, спробує сховатися за будь-яке досягнення громадян України,  більше того видати, це мало не за своє чистеЄ.  А де ж РЕФОРМИ ? А ми заспіваємо про реформи стару добру пісеночку з тужливим приспівом.

Від УРА-Джамала-це-Наше-Всьо-і-нам-біше-не-треба-нічіво до Фаріоно-Свободівського «татари – не українці; наша раса , наша кров і наш рідний крій  - не дадуть нам у рідний дім перегній». А ось ще одне «свободне» вилізло, якийсь тобі Ігорко Татавенко (ледь не Татаренко) з конспірологічними фішками в дусі найліпших «явств»  рос-пропаганди про обмін результату Джамали на вибори на Донбасі від Європи. Ми ратуємо, щоби наші востоко-ватники не дивилися Пєрвий і Рассєю1/24, змінювалися, включалися в україноцентричний і західно-ліберальний контекст, а яка заглушка не дасть цього робити низці членів від ВО Свобода ?  Є антена – є свобода.

Правомірно трішки посперечатися з метром сучасної української літератури Юрієм Андруховичем (стаття на сайті Збруч «Теорії звуків») про те, що «в цій країні музика не змінюється десятиліттями». Звичайно, якщо ми увімкнемо муз-корито М1, то зауважимо лишень хіба що на мінливість трендів дівочих трусиків чи голубавато-пацанських зачісок.

Та навіть в тому М-кориті можна десь ближче до півночі надибати між кліпухою Баклажана і кліпцом Надєжди Мейхєр на відео українських The Hardkiss( що посіли друге місце на відборі на Є 2016, поступившись  майбутній переможниці ), а то й навіть на музикантку мультиінструменталістку Onuka. Теж роду українського без переводу.

Зате традиційно в Ютубі неважко віднайти багато цікавої української музики, як і сучасної, так і класичної, народної. Там є і  Colaars,  PurPur(ще одні учасники відбору цьогорічного на Євро), там  і Горгішелі, сестри Тельнюк, Квітка Цісик, записи Бориса Гмирі і Дмитра Гнатюка і ще багато цікавого та цінного.

За останні п’ять років українська музика істотно додала в смаковому розвитку жанрів, стилів і в цілому музичної естетики. Як правило Нова Хвиля укромузу англомовна і україномовна. Що ще раз є підтвердженням на користь вибору цивілізованого шляху.

Давні греки, особливо Піфагор, знали, що космос складається з музики і числа – в своїй творчій структурі. Чи маємо право дивуватися, що музика і технології це передове ремесло в руках людства, якими можна вершити великі справи, екзистенціальні.

Яка музика, такі й часи – а це вже, здається, афоризм від китайців. Щось схоже говорили перси в Ірані, награючи на своїх гітарах, передаючи цю традицію та ремесло  далі на захід грекам та масі народів. Арістотель ділив музику не тільки за естетичним впливом на аудиторію, а й за етичним і географічним. «Лідійські тони» або «модальності», «модуси», чи, як неправильно носійкою калькою, «лади», Арістотель зараховував до корисної мажорної музики(тепер корисна і мажорна у нас «гоца-гоца»).

Фрігійську тональність ( від назви території Фрігії за аналогією з Лідією) Арістотель, сперечаючись про це з Платоном, характеризував як надмірно екстатичну, діонісійську  і таку, що не благотворно впливає на людину, суспільство загалом, навіть планету...  В принципі повальна частина всієї сучасної музики це трансформації фрігійських модусів у гіпертрофованому вираженні. Більша частина пісеньок Євро 2016 це, звичайно, фрігійський лад.

А от що рекомендував філософський стовп західної цивілізації Арістотель до прослуховування – то це дорійський лад,  з ухилом в поміркований мінор, надає динаміки когніцій (розуму) і мужності; як такий, що умиротворяє і спонукає до  самозаглиблення, рефлексій, «безпечному плаванні в душах» і як такий, що найменш органічний для варварського вуха.

Без зайвої скромності і епатажу констатуємо, що пісня «1944» це  наглядна парадигма дорійськості, в якій присутні трагедійний драматизм, історія і гармонія. І надважливі священні біблійні слова про самопроголошення людей богами, що невідворотно веде до зла.

Залишитися абсолютно апатичним до «1944» і вокальних даних української співачки може хіба що глухий, безсердечний, тупий і кацаповатний чи просто хронічно байдужий песиміст. Іншої породи людей не існує. Середньостатистичний європеєць, якщо він де-не-де й мусульманин і найбільше стереотипно «домогосподарка» чи «веселковий», таки не виявився переважаюче глухим, тупим і пофігенним.  Значить, не все ще так погано у Західній Європі. Туди варто йти, лиш би брали бодай на останній потяг – непокоцанами поцами.

Правда, як би не журі (за думкою членів від «Свободи» і Русского Міра вщент просмалене ЦРУ, Англійським Банком і Дейчебанком і іншими масонами), то би Сірьожка Лазарєв скакав по Стокгольмській стелі на коркошах у Кіркорова, а абичний расіянін з нєабичним пісяли кип’ятками побєдобєсія в Гейропах.  А так маємо нагоду переконатися, що «непряма демократія», якщо вона заповнена  компетентними і чесними людьми,  чудово вписується у те, що дещо призабуто називається –                         «Християнські Демократичні Цінності».

Вважаю глибоко символічним (і можливо провіденціальним ?), що ми перемогли у Швеції, а не деінде, як і тоді, коли ми перемогли з Русланою Лижичко 2004 в Стамбулі, Туреччина. Наші славетні предки – не лише доблесні світлоголові слов’яни, а й не менш світлоголові вікінги – предки сучасних шведів – не забуваймо – помогли нам побудувати велику державу Київська Русь, після серії невдалих спроб, не будемо вдаватися до мазохізму   - не питомо слов’янських потуг, тим неменше, хаотичних і анархічних.

Я не лише довіряю Нормандській теорії, а й доброчесним іноземцям в українській політиці і господарці, які там є, хоч либонь  є у нас теж різні іноземці. Спільними зусиллями на нашій землі очищуються й іноземці. Як би князь Володимир хазяйнував у Скандинавії, то навряд чи би охрестився і охрестив Русь, мабуть, би так і залишився блатним розбійником в армаді норманів.

Чим ми можемо помогти шведам, в яких вже давно процвітає модель соціалізму з людським обличчям – себто капіталістичним, –  і яка була би для нашої держави такою не зайвою ? Як би я був мирянином Русского і заяложеним прихожанином РПЦ – то сказав би без вагань: «Духовністю». Та думаю,що чимсь не вкрай прагматичним і матеріальним таки можемо. Може саме тому у наших батальйонах на Сході воюють шведські легіонери, а шведки у Львові – зі слів мого доброго знайомого – що там працюють на волонтерських засадах, одружуються з українцями і приймають греко-католицизм. Ось так.

Що стосується шведок зі Львова, то це якраз той варіант, коли українському чоловікові корисніше зв’язати своє життя з іноземкою, а їй ще більше. Поки міріади нашого жіноцтва вискакує заміж за арабів, африканців, турків, поляків, німців, всіх, крім ескімосів поки що, то доброю відповіддю сильнішої половини людства було б приструнчувати гордих скандинавок, прародичок, які у себе на Батьківщині іноді доходять до крайнощів емансипації, прикро.

Повірте, що пані Іванців-Андерсен залюбки вивчить українську мову, а ваші спільні діти тим паче. І генами передасться дисциплінованість, послідовність і активна спокійність, любов до природи і культури. Та не варто кидатися в крайнощі, бо все гарне і корисне в наших жінках теж присутнє, варто тільки захотіти розгледіти, напором і сперматозоїдами.

Це століття, поза всяким сумнівом, Жіноче, з половинчастими відчуттями стверджую. Недаремно жінки  зараз так багато і всюди перемагають, а в Україні поготів, і ще не за горами і не вечір…

Якщо подивитися на це питання глобально, то після серії збройних конфліктів у світі, що, можливо, ще не досягли свого піку, органічно і логічно на зміну руйнівному началу  - умовно чоловічому, має прийти споглядальне, продуктивне - умовно жіноче.  На Заході це виражається зараз все більшою втомою від маркетингізації  і конкурентизації людських цінностей  і на противагу цьому колосально зростає  потяг до всякого роду «Еко», озеленення простору і часу, смарт-спрощення життя.

І як би тільки могли до висоти піднести це «Інь» у себе дома, маючи і Карпати, і Дністер з Дніпром, Асканію-Нову, Олешківські піски, Дземброню і Одеські лимани, а в майбутньому знову Кримські гори – під веселі ноти Джамали. Тільки мінімально імовірно, що вже в наступному році.

Якщо українцям вдасться з себе викорени негативне жіноче, як у жінках, так і в чоловіках, - візантійщину, хитрожопість, постійну «кухонну»  конфліктність, сварки, чвари  і інтриги і  гармонійно поєднати в собі мужність, притаманну найбільше тим, хто воює зі зброєю в руках, з турботою про довкілля, упорядкування простору і прикрашання часу більше цінностями, ніж цінами, то у нас буде велика країна, в якій по-доброму гордо назвати себе українцями зможуть і етнічні українці, і кримські татари, грузини, шведи, поляки, литовці, американці, білоруси,  тощо  - всі на рівних правах і бажано частіше українською мовою. Так буде, милосердний Бог.

Передувати цьому має тотальна зміна музичних смаків і всеохопна любов до музики, без жартів. Український народ просто-таки природжений до музики і вроджений нею, що засвідчує фантастична кількість людей з талантом до музики.

Музика це колосальні згустки енергії, інформаційне поле з високою вібрацією, якщо хочете. Скажи мені, яку слухаєш ти музику чи на якій сформувався, скажу тобі, хто ти.

Яку музику, гадаєте, слухають люди нац-топ-рівня  ? Петру Порошенку подобається Оксана Білозір,  Ляшку Злата Огнієвіч, подобалася, Боря Мойсєєв і Пєнкін – все ще у фаворі. Колишній генеральний прокурор тащився під «Мурку», це бачила вся країна і більше.Теперішній ? Благо не повний строк і двісті книжок, а то би «Мурка» муркотіла далі прокурорськими коридорами. Для сміливості проти «мур-частих» йому можна рекомендувати  послухати двісті пісень Рамштайн в  ночі і на повний звук, якщо прокинеться, то прокинеться законність і справедливість в прокуратурі і країні в цілому.

Знаємо, що Ахмєтову подобається дзвінкий голос і ліричність Софії Ротару, але  знаємо не менше, що були часи, коли бикував  під Шуфутінського разом з Януковичем, інакше б на Софії Михайлівні він далеко би не заїхав з Батьою: драйву  малавата і золата. Те, що Коломойський захоплюється Хавою-Нагілою з перекладом на общєпанятний робить з нього «автоматично патріотом»…

Тут вже Андрухович на всі сто правий, країна тоді зміниться, коли зміниться в ній музика, або зміна музичних смаків – це перша ознака зміна психології суб’єктів, відтак спільнот. Вакарчук стверджує, що музика в нашій країні прогресує швидше, ніж реформи, і з цим метром ту теж не посперечаєшся.

Не уявляйте собі воділу франківської маршрутки рейсом через Бам чи Позітрон, який на всю котушку врубав би Нью-Орлеанський джеез, а з Стометрівських кафе, з яких  буде дзвеніти ораторія Генделя «Месія» чи 9 симфонія Бетгована  ?

Але якщо щось таке раптом станеться у дома чи в кабінетах, офісах перших і не останніх осіб, і на квартирах багатьох простих  українців, то, з великою долею вірогідності, таксист свій «владімірський централ» буде слухати у навушниках в обідній час у форматі ремікс.

21 травня у Франківську пройде День музики. Чи ви коли-небудь зауважували, що час від часу на «Стометрівці» - принаймні раніше зустрічав –  «мандрівні музики» грають достатньо приємну і якісну музику, і навіть слухачів збирають зацікавлених, хоча більшість воліє проходити повз з сумно-кислою фейстурою і бронзовою статурою .  Меру Марцинківу варто теж долучитися до ініціатив Кличка і Садового провести Євробачення 2017 у своїх містах. Якшо біля Озера не вийде чи на Русі, можна в Буковелі…

P.S. Зараз пішов тренд серед радикалів – валити злочинний режим Порошенка до Євробачення 2017 чи вже після. Однозначно що –  після, треба заспокоювати нервових відчайдухів. Чому, думаю, детально пояснювати не варто. А от на місці відразу кількох міністерств я би запропонував не не пускати «чорносписочних» співаків до нас на конкурс наступного року, а висунути чітку умову: «Дует Кобзона і Віки Циганової». І хай їдуть.

Євробачення, яке б воно не було попсове і, за більшістю учасників, низькопробне Україні дало сильний сплав емоцій, націооб’єднавчих стимулів і, дай Боже, добрих символів і знаків на майбутнє. 

Слухайте тільки добру музику.

 

https://www.youtube.com/watch?v=O6t5rkg46kc

https://www.youtube.com/watch?v=B-rnM-MwRHY

https://www.youtube.com/watch?v=SWECVO81PlY

https://www.youtube.com/watch?v=oFdcJJyrIHE

https://www.youtube.com/watch?v=MMcoWsVGwz4

 

https://www.youtube.com/watch?v=QViD09GKBGY (з заголовком «філософія музики»)

 


21.05.2016 Яв Назар 2169 0
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

823
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2007
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3252 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4032
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3486
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2409

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

294

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

867

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

708

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1837
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

506
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

708
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1042
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

88
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1080 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5273
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

573
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

611
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

277
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

496
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

497 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

581