1 травня у світі: Від гавайських танців до кельтського Белтейна

 

img

 

Журналісти Еспресо.TV дослідили історію Дня міжнародної солідарності трудящих та визначили, як відзначають 1 травня у світі.

 

Історія свята 1 травня почалась у Австралії. Саме там у 1856 році працівники вперше висунули вимоги скоротити тривалість робочого дня до восьми годин. 

 

Після того демонстрації з подібними вимогами кілька разів виникали у США, де центром руху за скорочення робочого дня стало Чикаго. Вже 1 травня 1886 року страйкували не лише у Чикаго, а й у Нью-Йорку, Балтиморі, Вашингтоні, Пітсбурзі, Детройті та інших містах.

 

Смерть шести демонстрантів під час розгону мітингу 4 травня спричинила ще більші протести, під час яких загинули вже вісім поліцейських, мінімум четверо робітників, ще п'ятьох працівників-анархістів засудили до смертної кари.

 

Фото: zdorovieinfo.ru

Саме в пам'ять про страчених Паризький конгрес ІІ Інтернаціоналу в 1889 році оголосив 1 травня 1890 року Днем солідарності робітників світу, запропонувавши відзначити його демонстраціями з вимогами восьмигодинного робочого дня та інших соціальних гарантій.

В СРСР свято стало офіційним одразу після Жовтневої революції 1917 року. В цей день проводились демонстрації та військові паради. В епоху "розвинутого соціалізму" риторика першотравневих заходів дещо змінилась: у цей період 1 травня радянські робітники "висловлювали свою солідарність з революційною боротьбою робітників капіталістичних країн".

Фото: ussr-kruto.ru

Саме в СРСР виникла майовка - традиційне сімейне зібрання на природі 1 або 2 травня. Цікаво, що в дореволюційній Росії майовкою називали нелегальне зібрання робітників у перший день травня. Такі заходи переслідувалися поліцією, оскільки в цей період масові демонстрації на 1 травня здебільшого мали політичний характер.

Фото: 22-91.ru

Україна

Після проголошення незалежності в Україні продовжили відзначати 1 травня, але під старою радянською назвою - День міжнародної солідарності трудящих. На відміну від більшості західних і навіть пострадянських країн, де першотравненві демонстрації перетворилися на карнавальні святкові дійства, в Україні вони все ще носять соціально-політичний характер.

Фото: tsn.ua

Українські робітники відзначають свято відпочиваючи - згідно з Кодексом законів про працю України, 1 та 2 травня оголошено неробочими днями.

Росія

Навіть у Росії, яка вважає себе правонаступницею Радянського Союзу, ще у 1992 році 1 травня перейменували на Свято весни та праці. Втім, щорічні демонстрації мають яскраве політичне забарвлення, найбільш активними в цей день є комуністи, анархісти та представники деяких опозиційних організацій.

У той самий час офіційні заходи, організовані владою, тематично віддалені навіть від радянського Першотравня. За останні роки на них з'являлись лозунги на кшталт "План Путіна - план Перемоги", "Три малюка в сім'ї - це норма", "Бонуси - пенсіонерам".

Фото: rbcdaily,ru

США та Канада

Святкування Дня праці у країні, де він фактично сформувався, припинилося під час Холодної війни з СРСР. Через антирадянську риторику американської влади відзначення свята стало політично неприйнятним, і чимало першотравневих демонстрацій були придушені правоохоронцями.

Саме для боротьби з Днем солідарності з робітниками в 1958 році у Штатах запровадили День лояльності та День права, які святкуються і до сьогодні. Після розпаду СРСР заборону на День праці зняли, втім святу не вдалося повернути популярність.

Незважаючи на те, що День лояльності є офіційним святом, відзначають його далеко не у всій країні. Офіційно цей день виділено для визнання лояльності до США та визнання спадщини американської свободи.

Функціє ж Дня права визначено як "відображення ролі права в основі країни та визнання його важливості для суспільства".

На Гавайських островах, які є окремим штатом, 1 травня проводять День Леі - свято гавайських танців. Воно отримало таку назву на честь леі - традиційної місцевої прикраси у вигляді гірлянди з квітів, насіння, пір'їн, яку надягають на шию.

Фото: wikipedia.org

Окрім того, мешканці Саскачевана, однієї з провінцій Канади, 1 травня відзначають День ховраха. Традиція свята сягає корінням у культуру місцевих індіанців. Ця дата ніколи не була в Канаді вихідним днем, але завжди виділяється веселощами. Лягати спати тверезим у цей день вважається великим гріхом.

Фото: National Geographic

Європа

У країнах Європи окрім Дня праці відзначають й інші свята. Так, у Франції 1 травня святкують День конвалії на честь квітки-талісмана короля Карла IX. У Фінляндії в цей день відбувається традиційний карнавал студентів, головним ритуалом якого є надягання білого кашкета - одного з атрибутів абітурієнта - на статую німфи Хавіс Аманда у Хельсінкі.

Фото: bcb.cn

1 травня у Європі також відзначають День білої ромашки - міжнародну дату на честь допомоги хворим на туберкульоз і солідарності з хворими та фтізіатрами, а Латвія святкує День конституції.

Популярним у Європі також є Белтейн - давнє кельтське свято початку літа. Його присвячували богу сонця і родючості, якому приносили символічні жертви кельтські друїди. В наш час його святкують не лише в Ірландії, Шотландії та Уельсі, а у всій Європі й навіть в Україні. Зокрема, у цей день поціновувачі  давньої культури нерідко влаштовують тематичні фестивалі та святкування.

Фото: board.belegarth.com

Так само популярним в багатьох країнах Європи лишається і Вальпургієва ніч з 30 квітня на 1 травня. Вона вважається святом весни і сягає корінням  у дохристиянські традиції.

У той самий час, найбільш яскраві першотравневі демонстрації відбуваються у Німеччині. Ця дата відома жорсткими сутичками між членами радикальних лівих угруповань та правоохоронцями.

Фото: indymedia.org.uk

Під час демонстрацій сквотери та анархісти нерідко об'єднуються у так званий "Чорний блок", після чого б'ються з поліцією та влаштовують безлад. найчастіше об'єктами атак стають банки, приміщення міжнародних корпорацій, ресторани McDonalds, кав'ярні Starbucks, престижні автомобілі.

Члени "Чорного блоку" носять чорний одяг та сонцезахисні окуляри, оскільки вважають цей колір символом анархізму.

Азія та Океанія

У Казахстані у перший день травня відзначають Свято єдності народу Казахстану. Указ про його запровадження підписав президент країни Нурсултан Назарбаєв у 1995 році, тим самим відмінивши День праці. На думку політичної верхівки Казахстану, збереження міжнаціональної та міжрелігійної згоди є одним з головних пріоритетів країни.

Фото: eparhia.kz

Окрім того, 1 травня Південна Корея офіційно відзначає День народження Будди, а Маршаллові острови святкують День конституції.


01.05.2014 2025 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

328
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13744 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1564
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

865
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6124
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1717

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

635

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1460

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1272

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1164
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

518
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

652
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1575
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

598
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

877
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5921
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13583
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

241
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

543
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

482
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

786 2