1 травня у світі: Від гавайських танців до кельтського Белтейна

 

img

 

Журналісти Еспресо.TV дослідили історію Дня міжнародної солідарності трудящих та визначили, як відзначають 1 травня у світі.

 

Історія свята 1 травня почалась у Австралії. Саме там у 1856 році працівники вперше висунули вимоги скоротити тривалість робочого дня до восьми годин. 

 

Після того демонстрації з подібними вимогами кілька разів виникали у США, де центром руху за скорочення робочого дня стало Чикаго. Вже 1 травня 1886 року страйкували не лише у Чикаго, а й у Нью-Йорку, Балтиморі, Вашингтоні, Пітсбурзі, Детройті та інших містах.

 

Смерть шести демонстрантів під час розгону мітингу 4 травня спричинила ще більші протести, під час яких загинули вже вісім поліцейських, мінімум четверо робітників, ще п'ятьох працівників-анархістів засудили до смертної кари.

 

Фото: zdorovieinfo.ru

Саме в пам'ять про страчених Паризький конгрес ІІ Інтернаціоналу в 1889 році оголосив 1 травня 1890 року Днем солідарності робітників світу, запропонувавши відзначити його демонстраціями з вимогами восьмигодинного робочого дня та інших соціальних гарантій.

В СРСР свято стало офіційним одразу після Жовтневої революції 1917 року. В цей день проводились демонстрації та військові паради. В епоху "розвинутого соціалізму" риторика першотравневих заходів дещо змінилась: у цей період 1 травня радянські робітники "висловлювали свою солідарність з революційною боротьбою робітників капіталістичних країн".

Фото: ussr-kruto.ru

Саме в СРСР виникла майовка - традиційне сімейне зібрання на природі 1 або 2 травня. Цікаво, що в дореволюційній Росії майовкою називали нелегальне зібрання робітників у перший день травня. Такі заходи переслідувалися поліцією, оскільки в цей період масові демонстрації на 1 травня здебільшого мали політичний характер.

Фото: 22-91.ru

Україна

Після проголошення незалежності в Україні продовжили відзначати 1 травня, але під старою радянською назвою - День міжнародної солідарності трудящих. На відміну від більшості західних і навіть пострадянських країн, де першотравненві демонстрації перетворилися на карнавальні святкові дійства, в Україні вони все ще носять соціально-політичний характер.

Фото: tsn.ua

Українські робітники відзначають свято відпочиваючи - згідно з Кодексом законів про працю України, 1 та 2 травня оголошено неробочими днями.

Росія

Навіть у Росії, яка вважає себе правонаступницею Радянського Союзу, ще у 1992 році 1 травня перейменували на Свято весни та праці. Втім, щорічні демонстрації мають яскраве політичне забарвлення, найбільш активними в цей день є комуністи, анархісти та представники деяких опозиційних організацій.

У той самий час офіційні заходи, організовані владою, тематично віддалені навіть від радянського Першотравня. За останні роки на них з'являлись лозунги на кшталт "План Путіна - план Перемоги", "Три малюка в сім'ї - це норма", "Бонуси - пенсіонерам".

Фото: rbcdaily,ru

США та Канада

Святкування Дня праці у країні, де він фактично сформувався, припинилося під час Холодної війни з СРСР. Через антирадянську риторику американської влади відзначення свята стало політично неприйнятним, і чимало першотравневих демонстрацій були придушені правоохоронцями.

Саме для боротьби з Днем солідарності з робітниками в 1958 році у Штатах запровадили День лояльності та День права, які святкуються і до сьогодні. Після розпаду СРСР заборону на День праці зняли, втім святу не вдалося повернути популярність.

Незважаючи на те, що День лояльності є офіційним святом, відзначають його далеко не у всій країні. Офіційно цей день виділено для визнання лояльності до США та визнання спадщини американської свободи.

Функціє ж Дня права визначено як "відображення ролі права в основі країни та визнання його важливості для суспільства".

На Гавайських островах, які є окремим штатом, 1 травня проводять День Леі - свято гавайських танців. Воно отримало таку назву на честь леі - традиційної місцевої прикраси у вигляді гірлянди з квітів, насіння, пір'їн, яку надягають на шию.

Фото: wikipedia.org

Окрім того, мешканці Саскачевана, однієї з провінцій Канади, 1 травня відзначають День ховраха. Традиція свята сягає корінням у культуру місцевих індіанців. Ця дата ніколи не була в Канаді вихідним днем, але завжди виділяється веселощами. Лягати спати тверезим у цей день вважається великим гріхом.

Фото: National Geographic

Європа

У країнах Європи окрім Дня праці відзначають й інші свята. Так, у Франції 1 травня святкують День конвалії на честь квітки-талісмана короля Карла IX. У Фінляндії в цей день відбувається традиційний карнавал студентів, головним ритуалом якого є надягання білого кашкета - одного з атрибутів абітурієнта - на статую німфи Хавіс Аманда у Хельсінкі.

Фото: bcb.cn

1 травня у Європі також відзначають День білої ромашки - міжнародну дату на честь допомоги хворим на туберкульоз і солідарності з хворими та фтізіатрами, а Латвія святкує День конституції.

Популярним у Європі також є Белтейн - давнє кельтське свято початку літа. Його присвячували богу сонця і родючості, якому приносили символічні жертви кельтські друїди. В наш час його святкують не лише в Ірландії, Шотландії та Уельсі, а у всій Європі й навіть в Україні. Зокрема, у цей день поціновувачі  давньої культури нерідко влаштовують тематичні фестивалі та святкування.

Фото: board.belegarth.com

Так само популярним в багатьох країнах Європи лишається і Вальпургієва ніч з 30 квітня на 1 травня. Вона вважається святом весни і сягає корінням  у дохристиянські традиції.

У той самий час, найбільш яскраві першотравневі демонстрації відбуваються у Німеччині. Ця дата відома жорсткими сутичками між членами радикальних лівих угруповань та правоохоронцями.

Фото: indymedia.org.uk

Під час демонстрацій сквотери та анархісти нерідко об'єднуються у так званий "Чорний блок", після чого б'ються з поліцією та влаштовують безлад. найчастіше об'єктами атак стають банки, приміщення міжнародних корпорацій, ресторани McDonalds, кав'ярні Starbucks, престижні автомобілі.

Члени "Чорного блоку" носять чорний одяг та сонцезахисні окуляри, оскільки вважають цей колір символом анархізму.

Азія та Океанія

У Казахстані у перший день травня відзначають Свято єдності народу Казахстану. Указ про його запровадження підписав президент країни Нурсултан Назарбаєв у 1995 році, тим самим відмінивши День праці. На думку політичної верхівки Казахстану, збереження міжнаціональної та міжрелігійної згоди є одним з головних пріоритетів країни.

Фото: eparhia.kz

Окрім того, 1 травня Південна Корея офіційно відзначає День народження Будди, а Маршаллові острови святкують День конституції.


01.05.2014 2055 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1650
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3106
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1106
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1133
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1167 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3416 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

892

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2457
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1215
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1277
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

293
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

326
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

365
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

356
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

447