Як повідомляла "Фіртка", вчора більше сотні журналістів івано-франківських ЗМІ пікетувала будівлю Івано-Франківської ОДА через початок практики «індивідуального терору» владою активістів масових мирних заходів, що відбулися за останній час в Україні.
Наступного дня з "відкритим листом" до журналістів звернувся і голова ОДА Василь Чудно. Цікаво, що спочатку цей лист з'явився на сайті облорганізації партії регіонів, а лише потім на сайті Івано-Франківської ОДА. "Фіртка" наводить цей лист повністю та дозволить сорбі проаналізувати "очевидності" з цього листа:
Відкритий лист голови Івано-Франківської ОДА Василя Чуднова до журналістів
Шановні панове журналісти!
Хочу висловити вам вдячність за вашу професійну солідарність. Із захопленням сприйняв єдність і рішучість, з якою працівники місцевих засобів інформації вийшли на акцію в підтримку колеги – журналістки Тетяни Чорновіл, котра постраждала від побиття. Солідарний з вами в тому, що у демократичному суспільстві, якою має стати наша держава, не повинно бути місця жорстокості, насиллю над жінкою, над журналістом, над людиною взагалі.
Вважаю, що в даній ситуації необхідно віддати належне професіоналізму й оперативності працівників правоохоронних органів, котрі докладають усіх зусиль для того, щоби встановити винуватців та замовників цього жахливого злочину, і навіть вже встановили осіб, які обґрунтовано підозрюються у причетності до побиття. Переконаний, вже невдовзі винні понесуть заслужене покарання. Адже за будь-яких обставин люди не мають права виходити за межі закону і з застосуванням сили зводити рахунки з іншою людиною, тим більше жінкою, навіть, якщо вона стала причиною дорожньо-транспортної пригоди.
Я підтримую справедливі вимоги про те, що журналісти мають бути захищені – не лише як громадяни, а, особливо, як фахівці під час виконання своїх професійних обов’язків. Посадові особи повинні надавати журналістам всебічну підтримку у виконанні їх фахової діяльності – це записано в законі. Можу відповідально заявити, що саме таку підтримку мають працівники ЗМІ на теренах нашого краю, адже на Прикарпатті за будь-якої влади не було випадків перешкоджання журналістам, погроз на їхню адресу. Гарантую, що як голова обласної державної адміністрації і надалі забезпечуватиму працівникам інформаційної сфери сприяння в їх роботі.
Разом з тим, не можу не констатувати той прикрий факт, що частина ЗМІ та їх творчих представників не завжди добросовісно виконують свої професійні обов’язки й у гонитві – хто за піаром та легкою популярністю, хто за «смаженим» фактом, а хто й за наживою – використовують у роботі неперевірені інформаційні джерела, фальшиві докази, тиражують завідомо неправдиву інформацію, подають події у викривленому світлі й поспішають з навішуванням ярликів. Так, наприклад, сталося й в даному випадку, коли ще до проведення розслідування й з’ясування причетних до побиття осіб в Інтернет-мережі, на телебаченні, у друкованих виданнях стали масово поширюватися матеріали про те, що напад на Тетяну Чорновіл є розправою за її активність на Євромайдані або за її публікації. В якості доказу розповсюджувалося відео з авто реєстратора Тетяни Чорновіл під час нападу, на якому електронним шляхом зафіксовано дату – 2 січня 2010 року, тобто відео не має до події жодного відношення. У публікаціях стверджувалося, що винними в цьому побитті є влада, Партія регіонів, високі посадові особи, чиї інтереси зачепила журналістка. Хвиля протестних акцій покотилася по країні, дійшло до демонстративних звинувачень навіть на адресу місцевих органів влади, зокрема, Івано-Франківської облдержадміністрації, ніби вони якимось чином причетні до подібних випадків з працівниками преси. Обласній державній адміністрації, органам правопорядку прикарпатські ЗМІ оголосили бойкот, у некоректній формі використовувалися зображення посадових осіб з натяками на нелюдські побажання приниження й навіть смерті. Як на мене, журналісти як люди високої місії – нести людям правду, повинні бути вищими за амбіції окремих політиків, виважено і об’єктивно підходити до оцінок тих чи інших подій та фактів і не опускатися до безпідставних звинувачень на адресу осіб, установ та організацій.
На першій же зустрічі з вами після свого офіційного призначення я пообіцяв бути найвідкритішим головою обласної держадміністрації для журналістів. Не відмовляюсь від цих слів і зараз. Завжди буду з вами щирий і відвертий. А вас у свою чергу закликаю бути мудрими і правдивими, якими я вас знав досі.
------------------------------------------
А тепер кілька зауважень щодо тексту звернення. Не будемо робити глибокого аналізу, а лише кілька очевидних навіть на перший погляд «ляпів» та перекручень, щодо тексту звернення:
1. Василь Чуднов намагається акцентувати лише на одній події – побитті журналістки Тані Чорновол, хоча мова вже повинна йти про початок «моделі індивідуального терору», спрямованого по відношенню до активістів Майдану та журналістів, на що вже звернув увагу навіть Держдепартамент США в своїй заяві, скерованій до української влади. Цитата із заяви Держдепу: «Державний департамент США глибоко занепокоєний "появою моделі цільового насильства та залякування проти активістів та журналістів, що брали участь чи висвітлювали протести на Євромайдані" в Україні».
2. Влада не дала жодної притомної відповіді щодо звірячого і цілеспрямованого побиття «беркутами» більш ніж сорока українських та закордонних журналістів 1 грудня поряд з Адміністрацією президента. Через це, нагадаємо, в знак протесту вийшли журналістські організації із дорадчих структур при Президентові України. Але і по цей день – влада мовчить. Винних у звірствах «беркуту» проти журналістів немає…
3. Щодо «індивідуального терору». Відомі десятки фактів побиття активістів Майдану, нападів із застосуванням холодної та вогнепальної зброї, спалення їх автомобілів. Чи є хоч один розкритий злочин проти активістів Майдану? Що з розслідуванням нападу на Максима Кицюка в Івано-Франківську? Чи влада вміє оператвно, за кілька годин, затримувати лише «терористів», які кинули кілька сніжок в депутаток від Парнтії регіонів?
4. Щодо дати відео реєстратора з автомобіля Тані Чороновол… Навіть «непросунутому» користувачеві сучасних гаджетів зрозуміло, що реєстратор показує дату коректно не сам по собі «бо він такий розумний», а лише якщо ввести початкову для відліку дату під час налаштувань, що, очевидно, просто не зробила користувачка… Такі «аргументи» просто не личить дозволяти собі в аргументації чиновнику на такій «високій» посаді, яку займає Василь Чуднов…
5. Коли, нарешті, з’явиться хоча б один "підозрюваний" «беркутівець», який вчинив злочини по відношенню до мирних протестувальників Майдану та цілеспрямованого побиття журналістів?
ДОВІДКОВО.
У 2013 році Інститут масової інформації зафіксував 101 напад на журналістів. Це на 36 більше, ніж минулого року.
За інформацією ІМІ частіше всього на журналістів нападають правоохоронці. Також співпрацівники заявили, що цього року зафіксований антирекорд – в Україні ніколи не били так багато журналістів за рік. Так минулого року постраждало 65 співпрацівників ЗМІ, а позаминулого 35.
Ініціаторами нападів частіше за все були охоронці, правоохоронці чи політики. Треба зазначити, що антирекорд став можливім завдяки розгону на Банковій 1 грудня. Тоді за один день постраждало біля 40 журналістів. Постраждалі стверджують, що напади силовиків і звіряче побиття саме журналістів були цілеспрямованими.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
"Всіх не переб'єш!" Прикарпатські журналісти оголосили страйк владі та міліції (фото + звернення)
Беркут - журналістам: "Ми тобі, сука, покажемо свободу слова!" (жорстоке відео)
Список побитих активістів Євромайдану в усіх регіонах України
Депутат обласної ради вважає безглуздим звинувачення щодо спалення зображення Януковича