В Івано-Франківську триває тиждень мандрівного фестивалю документального кіно про права людини «DOKU DAYS UA».
Втім, триває – це занадто гучно сказано, оскільки жоден із запланованих в обласному центрі Прикарпаття кінопоказів так і не відбувся.
Причина поки що не зрозуміла – то комусь раптово потрібно у приміщенні, в якому домовлено про сеанс кіно, робити ремонт, то за дивними обставинами вимикають світло.
12 листопада покази двох стрічок - «Діти за ґратами» (Україна) та «Доволі! До Волі…» (Білорусія, Польща) - мали відбутися в кінотеатрі «Кіно бум», але їх було зірвано через «непередбачувані» обставини. Власники кінотеатру за дві години до початку телефоном повідомили, що у них зникло електропостачання, а на час кіносеансу там взагалі начебто розпочалися ремонтні роботи. Принаймні, таке оголошення на зачинених дверях побачили ті, хто прийшов на захід.
Вчора, 13 листопада, було ще цікавіше. О 17.00 у театрі кіно «Люм'єр» мав відбутися другий день показів. Глядачі були запрошені на перегляд документального альманаху «Відкритий доступ» - скандального документального фільму, в одінй із частин якого розповідається про резиденцію Президента у Межигір’ї.
Однак і його прикарпатцям не судилося переглянути - рівно о 17.00 у кінотеатрі зникло електропостачання.
Причину відключення у театрі кіно «Люм’єр» нам пояснили посилаючись на інформацію із РЕМу. Мовляв, стався збій у мережі і бригада відразу ж виїхала шукати причину. Через 15 хвилин електропостачання відновили. Однак, сеанс уже не продовжували у зв’язку із зривом графіку кінотеатру.
Цю ж інформацію сьогодні «Фіртці» підтвердили в ПАТ «Івано-Франківськобленерго». Як повідомила керівник відділу зв’язків із громадськістю Наталя Андрусечко, вчора дійсно сталося відключення о 17.00. Електропостачання не було "лише 12 хвилин". Це нібито було пов’язано із технічними несправностями кабелю. Тобто "офіційна" версія майже "містичного" відключення електроенергії (як це раніше аналогічно було в інших містах), знайшла своє підтвердження і в енергетиків...
Оскільки захід було зірвано, то його вирішили продовжити у приміщенні обласного товариства «Просвіта». Втім, тут сталося найсмішніше. Показ фільму таки почався – глядачі переглянули першу частину фільму, але згодом приїхали міліціонери, які повідомили, що приміщення заміноване.Усіх вивели на вулицю. Приїхали пожежні, швидка. Територію обгородили. Не пускали ні машини, ні пішоходів.
Організатори не розгубилися і та продовжили показ просто неба за допомогою дизельного генератора. Напевно були готовими до такого розвиту подій, адже показу саме цього фільму уже не вперше перешкоджають.
Напередодні в інтерв'ю виданню "Репортер" гість фестивалю, відома українська журналістка Наталія Соколенко розповіла про сценарії зриву і чому саме цей фільм користується такою "популярністю" в керівництва країни. Вона фактично спрогнозувала сценарій розгортання подій навколо фільму у Франківську і, як виявилось, не помилилася. "Я думаю, буде стандартна схема – повідомлення про вибухівку і вимога залишити залу", - сказала у Наталія Соколенко за день до показу альманаху.
"Це -провокація влади проти свободи слова. Це - цирк. Адже сотня міліціянтів та еменсників, яких прислали заборонити показ "Відкритого доступу", змушені були цей фільм подивитися... "Межигір'я" назва першої новели альманаху "Відкритий доступ". Очевидно, вкрадений маєток є больовою точку Віктора Януковича. І кожна спроба зриву показу цього фільму лише підвтерджує його страх за "чесно нажите майно", - покоментувала вчорашні події "Фіртці" вже сьогодні Наталія Соколенко.
Місцеві активісти також припускають, що покази фільму зриваються навмисно - влада просто боїться гласності про себе. Однак, у такі ситуації вони навіть вбачають позитив. Адже такі дії силовиків ще більше привертають увагу до «Відкритого доступу».
"Зриви показу фільму демонстурють панічний страх влади, бажання місцевої влади, СБУ і УМВС вислужитися перед своїм керівництвом. Однак, це банальна бездарність, бо зривами фільму вони навпаки підвищують інтерес до нього. Якби ніхто інчого не зривав, то резонанс був би меншим", - вважає політолог Тарас Случик.
Громадський активіст і аналітик Ігор Ткач називає такі події звичайною провокацією і намаганням влади відвернути увагу від більш важливих подій - від ситуації навколо підписання угоди про асоціацію, міжнародних боргів України, складної соціально-економічної ситуації.
Дехто із активістів пов'язав події зі зміною керівництва області. Так, зокрема журналіст Руслан Коцаба, у своєму відеоматеріалі зазначив, що тепер стає ще більше зрозуміло для чого були ротації. "Дуже цікаво, що це все відбулося якраз після зміни губернаторів. Тобто, ми тепер уже починаємо розуміти для чого були зміни губернатора і як тепер виглядатиме регіональна свобода слова з усіма "покращеннями", - стверджує Коцаба.
"Вимкнення електропостачання і "замінування" були очікуваними - влада боїться правди. хоча я у фільмі не побачив чогось нового", - так коментує вчорашні події ще один прикарпатський політолог Володимир Джигіта і додає, що усі звинувачення у сторону правоохоронців є неадекватними, оскільки вони виконували свою роботу.
Вибухівки так і не знайшли. Вже згодом на сайті прокуратури з'явилося повідомлення такого змісту: «Сьогодні, близько 18 год. до органів внутрішніх справ надійшло повідомлення від невідомої особи про замінування народного дому в обласному центрі. Оглядом будівлі вибухівки не виявлено. Наразі встановлюється особа, яка повідомила про псевдозамінування».
Причину такої ситуації керівник «Молодої Просвіти» Євгенія Бардяк, яка є орагнізатором фестивалю в місті, пояснити не може і доволі дивно коментує події у Просвіті. Мовляв, знає про них тільки із повідомлень у ЗМІ.
«Чому так відбувається ми не знаємо. Так сталося, що у нас зіврвалися усі заплановані в рамках мандрівного фестивалю заходи. Напевно, що це непередбачувані обставини. Щодо подій у Просвіті, то це вже відбувалося не в рамках фестивалю. Що там відбувалося далі регіональні представники фестивалю «DOKU DAYS UA» не в курсі. Ми звернулися до оргкомітету із поясненням, бо вони вимагають від нас звітів, а фактично нема про що звітувати», - розповіла «Фіртці» Євгенія Бардяк.
До слова, це вже не перша така «цікава» ситуація в Івано-Франківску. Ще влітку резонансу набула історія із начебто замінуванням корпусу Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. У навчальному закладі в рамках «Днів Америки в Івано-Франківську» проходив ТЕХКемп, на який зібралися молодіжні громадські активісти з усієї України. Цікаво, що людину, яка повідомила про замінування місцеві правоохоронці шукають і досі. Ну що ж до компанії «мінеру» із університету добавився ще один.
Тоді у ЗМІ поширились різні версії про події – дійшло до того, що дехто навіть побачив злісну «руку Кремля» у тих подіях. Мовляв, на фоні майбутнього підписання угоди із «Шеврон» про видобуток сланцевого газу потрібно було відлякати американського посла. За іншою версією авторства лідера фракції ВО "Батьківщина" в обласній раді Юрія Романюка - мінування головного корпусу ІФДТУНГ відбулося за завданням керівництва обласної організації Партії регіонів з метою "підставити" тодішнього губернатора Івано-Франківщини Михайла Вишиванюка в боротьбі за головне владне крісло області.
Кого ж лякали вчора у Просвіті за тим же сценарієм? Питання залишається відкритим. Однак, активісти вже починають говорити про наступ на свободу слова у краї.
Відео: Руслан Коцаба
Безумовно, що метод боротьби із показом фільму матиме наслідком лише підігрів інтересу до нього, що викличе бажання переглянути його в інтернеті та чергову демонстрацію методів боротьби влади з розповсюдженням неугодної для неї інформації.
Цікаво, що таке "нецивілізване" придушення свободи слова сталося саме через кілька днів після призначення нового голови Івано-Франківської ОДА Василя Чуднова. Хотілося б сподіватися, що це лише збіг, а зовсім не "знак"...
Читайте також:
Як в Івано-Франківську заміновували "Просвіту" та кінофестиваль зривали (фоторепортаж)