В Івано-Франківську обговорюють меморіальний знак «Руській трійці»


Восени минулого року громадськість України відзначила 200-річчя Івана Вагилевича та Маркіяна Шашкевича — засновників «Руської трійці».

 

В столиці Прикарпаття, звідки походить Іван Вагилевич, до ювілею планували встановити пам’ятник «Руській трійці». Думка визріла ще 2008-го, однак ідея і сьогодні витає в повітрі через банальну нестачу коштів.

 

Тим часом в Івано-Франківську ще в червні 2011-го провели громадські слухання та обрали з-поміж шести проектів два найвдаліші — авторства Володимира Довбенюка та Степана Федорина. Визначилися також із місцем встановлення пам’ятника — у невеличкому сквері («праве крило» якого славиться тим, що там є пам’ятник Адамові Міцкевичу) в історичній частині міста, позаду медичного університету.

 

Як пише "День", думки небайдужих івано-франківців одразу розділилися, бо проекти пам’ятників цих двох переможців виконано в цілком відмінній стилістиці: Володимир Довбенюк запропонував класичну манеру, а Степан Федорин — модерну. Проект Федорина розкритикували, назвавши його «трійцю» «марсіанами на каналізаційному люку». Але, за словами автора, характер монумента запозичено із західноукраїнських ікон. «Рухи й жести «Руської трійці» обѓрунтовані, — пояснює скульптор Федорин. — Іван Вагилевич і Яків Головацький більше подорожували, збираючи різні приказки, оповіді, вислови. Маркіян Шашкевич займався літературною творчістю. Тому Вагилевич і Головацький зображені в русі, а Шашкевич стоїть. За задумом, Іван Вагилевич триматиме найбільшу заслугу «Руської трійці» — альманах «Русалка Дністровая».

 

На постаменті буде викарбовано девіз трійці: «Світи, зоре, на все поле, поки місяць зійде». Як каже співавтор проекту Володимир Гайдай, у нічний час пам’ятник буде підсвічуватися. «Це підкреслення оцієї зорі, якою були в добу романтизму представники «Руської трійці», — пояснює художник.

 

Доки городяни дискутували, у міськвиконкомі зібрали авторитетну комісію, котра все ж таки вибрала переможця: 76 проти 20 голосів отримав проект Володимира Довбенюка. Пам’ятник трьом зачинателям нової української літератури в Галичині, за версією Володимира Довбенюка, коштує 100 тисяч. Якщо не ставити ліхтарі. Вартість кованих ліхтарів — ще 100 тисяч. Істотно здешевити проект дозволить виготовлення пам’ятника з гранітної крихти і покриття бронзою, розповів нам головний історик Івано-Франківська на громадських засадах і автор самої ідеї встановлення пам’ятника «Руській трійці» Богдан Гаврилів.

 

«Ще задовго до оголошення результатів і навіть до засідання комісії я провів соціологічне опитування — цікавився думкою і фахівців, і звичайних людей, показуючи їм кожен із шести ескізів. Більшість обрали проект Володимира Довбенюка», — ділиться своїми думками пан Гаврилів. До 200-річчя Шашкевича та Вагилевича пам’ятник «Руській трійці» в Івано-Франківську так і не з’явився. Наступний «датський» привід — у жовтні 2014-го — 200-річчя Якова Головацького.

 


Нещодавно відомий поет і громадський діяч, лауреат Шевченківської премії Роман ЛУБКІВСЬКИЙ надіслав листа до керівників Івано-Франківської області, в якому висловив незгоду із спорудженням пам’ятника «Руській трійці». Що саме спричинило такий крок, Роман Мар’янович розповів нашому виданню.

 

Нещодавно я дізнався, що в Івано-Франківську хочуть установити пам’ятник «Руській трійці», — розповідає Роман Лубківський. — Безумовно, це дуже важливо, але що пропонує авторська група? Зображено троє людей: двоє сидять, а третій (очевидно, Маркіян Шашкевич) підходить до них із книжечкою в руках. Як на мене — це виглядає надто театрально, штучно у самому підході до цього важливого образу. Таке враження, що вторглося в ту велику групу щось побутове.

 

Читайте також:

В Івано-Франківську відкрили пам'ятник пластунам (фото)


21.04.2012 2497 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

292
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13562 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1539
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

848
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6091
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1703

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

621

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1446

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1259

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1154
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

505
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

638
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1553
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

585
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

863
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5907
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13506
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

219
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

524
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

467
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

776 2