В його серці вміщалася вся Сербія

 

 



Нині дедалі гучніше спалахують скандали навколо сріблолюбства очільників деяких Православних патріархій та їхньої приватної власності. В необізнаних мирян може скластися враження, що то є проблема усього церковного кліру. Але це не так.


Святіший Патріарх Сербський Павло (в миру Гойко Стойчевіч) незважаючи на високий сан, продовжував аскетичні подвиги і тримався дуже скромно, причому, це вдавалося йому вельми природно, без будь-якого нарочито показного відтінку.


Патріарх Павло був доктором богослов'я (це звання йому присвоїли ще до патріаршества), автором декількох книг – монографії про монастир святого Іоаннікія Девічського і тритомника «Нехай стануть нам ясніші деякі питання нашої віри».

Про те, що Патріарх Павло був дуже близький до народу і народ його любив, свідчать численні історії. Особливо серед них багато прикладів аскетизму і некористолюбства сербського Патріарха.

У Белграді Патріарх ходив пішки, або їздив громадським транспортом – серед людської тисняви, без охорони, без супроводу інших осіб. Кожен міг підійти до нього й поговорити.

Одного  разу, коли Святіший підходив до будівлі Патріархії, помітив біля входу багато іномарок і поцікавився, чиї це машини. Йому сказали, що це машини архієреїв. На що Патріарх з посмішкою сказав: "Якщо вони, знаючи заповідь Христа-Спасителя про бідність, мають такі машини, то які машини вони мали б, якби цієї заповіді не було?

 

 


Предстоятель Сербської церкви завжди ходив у старих черевиках. Якось одна жінка потрапила на прийом до Патріарха. Коли вона обговорювала справу, то випадково подивилася на його ноги й прийшла в жах, побачивши його взуття – це були старі, заштопані черевики. Жінка подумала: "Яка ганьба для нас, сербів, що нашому Патріарху доводиться ходити в такому лахмітті, невже ніхто не може подарувати йому нове взуття?" Патріарх тут же з радістю відповів: "Бачите, які в мене гарні черевики? Я їх знайшов біля урни, коли йшов у Патріархію. Хтось викинув, а це – справжня шкіра. Я їх трохи підшив – і ось, вони ще довго зможуть послужити".

Інша жінка прийшла в Патріархію для розмови у невідкладній справі. Під час аудієнції вона розповіла, що тієї ночі їй наснилася Богородиця, яка веліла принести патріарху грошей, аби він міг купити собі нове взуття. І з цими словами відвідувачка простягнула конверт із грішми. Патріарх Павло, не беручи конверта, запитав: "А в котрій годині ви лягли спати?" Жінка, здивувавшись, відповіла: "Ну ... десь об одинадцятій". "Знаєте, я ліг пізніше, біля четвертої ранку", - відповів патріарх, - "мені теж наснилася Богородиця і просила передати Вам, аби Ви ці гроші забрали й віддали тим, хто їх дійсно потребує". І не взяв грошей.

Він не тільки міг відремонтувати будь-яке взуття або навіть зшити собі черевики зі старих жіночих чобіт. Якщо  він бачив, що у священика порвана ряса або філонь, він говорить йому: "Принеси, я полагоджу її".

 

 

 
Одного разу Патріарх Павло летів кудись із візитом на літаку. Над морем літак потрапив у турбулентність, його почало трясти. Молодий архієрей, який сидів поруч з патріархом, запитав, що він думає про те, якщо літак зараз впаде. Святіший Павло спокійно відповів: "Щодо себе особисто я вважатиму це актом справедливості: адже в житті я з'їв стільки рибок, що недивно, коли тепер вони з'їдять мене".

Через слабке здоров'я Патріарх дуже довго перебував у лікарні. Функції церковного управління виконував Синод Сербської Православної Церкви. Патріарх неодноразово просив відправити його "на спокій" (у відставку) за станом здоров'я, але на Архієрейському Соборі було вирішено, що він залишиться духовним керівником Церкви до самої смерті.

Помер Патріарх Павло15 листопада 2009 року. Похований у монастирі Раковиця.

 

Сергій Чаплигін,

Братство

 

 


17.04.2012 Сергій Чаплигін 1764 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1010
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

817
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1938
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3308
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2581
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2572

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

287

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

761

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

720

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1658
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

401
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

761
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

645
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

384
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

415
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27071
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

869
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19707
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

467
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

425
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

758
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1420 4