Вчора, 28 лютого, в івано-франківському арт-кафе «Хрущ на Вежі» відбулося виїздне засідання львівського Галицького дискусійного клубу «Митуса». Темою дискусії, яка відбулася за сприяння Івано-Франківської Культурологічної Фундації «Цинамоновий Хрущ», була: «Чи можлива Партія галичан?»
За словами ідеолога та модератора «Митуси» Володимира Павліва метою ініційованої дискусії є «перше – це представити власне «Митусу» в Івано-Франківську, друге – налагодити ймовірну співпрацю з івано-франківським інтелектуальним і культурним середовищем».
«В свій час Галицький дискусійний клуб «Митуса» виник як намагання виплеснути на певний загал, вийти за межі стола, за яким дискутують друзі у вузькому колі, поговорити серйозно про серйозні речі в ширшому форматі. Ми також хотіли б запросити івано-франківські інтелектуальні середовища до дискусії, яку ми вже рік ведемо в Львові, можливо навіть об’єднати ці середовища – в Львові, Івано-Франківську, Коломиї, Тернополі – всюди, де виникне зацікавлення та зворотній зв'язок», - сказав В. Павлів.
Івано-франківець Володимир Єшкілєв виступив з тезами модератора. Після цього відбулася майже двогодинна дискусія, в якій взяли участь молоді місцеві політологи, журналісти, громадські діячі.
Дискусія почалася з намагання відповісти на ключове запитання – «чи є якась ідея, яка могла б об’єднати галичан?» Така ідея, щоб на її основі можна було створити «партію» (не чергову, 223-тю безідеологічну, а базований на Ідеї широкий громадський рух).
Спочатку всі ідеї об’єднання зводилися до традиційного об’єднання «проти» - проти «руського міра», проти «неукраїнської влади», проти єврейських бізнесменів, які «поки ми боремося за українську мову в Донецьку скуповують нашу землю» і т.д. Все ж таки учасники дискусії погодилися, що всі об’єднання «проти» є по суті своїй контр-продуктивними та тимчасовими.
Під кінець дискусії виникла думка – власне не означати в словесно-текстовій формі цю об’єднавчу «Ідею», а лише прийняти за аксіому самодостатню ірраціональну цінність «Галичини як такої». Зі своїми мотиваціями, менталітетом, мовою, традиціями, нашаруванням культурних різнонаціональних пластів в її історії, взаємної толерантності та іншими ознаками.
Саме така ідея могла б, на думку учасників засідання, максимально та не-маніпулятивно об’єднати Галичину та галичан. І вже на основі цієї ідеї стало б можливе творення такого громадського руху, як «Партія галичан».
Такий проміжний результат дискусії, після якої в Івано-Франківську вже зголосилися активісти, що пропонують свою допомогу в «оформленні простору» для роботи дискусійного клубу.