Звіт Facebook: Україна серед найбільших джерел дезінформації у світі

У звіті дослідили, як проблема розвивалася за останні роки.

У звіті Facebook, який опублікували в середу, сказано, що Росія все ще є найбільшим джерелом дезінформації, що стало знахідкою лише через п'ять років після того, як російські оперативні працівники розпочали кампанію з проникнення в соціальні мережі під час президентської виборчої кампанії 2016 року.

Facebook заявляє, що з 2017 року, коли він розпочав боротьбу з політичними дописами, які маніпулювали публічною думкою на своїй платформі, розкрив кампанії з дезінформації. У звіті, який викриває 150 операцій з дезінформації, які, за словами компанії, вона порушила в той період, підкреслюється, як такі скоординовані зусилля стали складнішими та дорогими в останні роки - навіть коли ці оператори намагаються впливати на велику кількість людей, як колись.

Тим часом більше користувачів дізналися на російському прикладі та розпочали дезінформаційні операції у своїх країнах, повідомляє Facebook. Сюди входять мережі тіньових фірм зі зв'язків з громадськістю, які іноді працюють як для обох сторін в країні, так і для політиків, політичних груп та урядів, заявив для ЗМІ Натаніель Глейхер, керівник політики безпеки Facebook.

"Це почалося як елітний вид спорту, але зараз ми бачимо, що все більше і більше людей бере участь у грі", - сказав Глейхер, додавши, що такі зусилля все більше нагадують операції впливу, що проводились у соціальних мережах, "більш вузькі, цілеспрямовані, дорогі, трудомісткий і з меншим рівнем успіху ".

У 2017 році Facebook виявив величезну операцію впливу, в рамках якої Російське агентство досліджень Інтернету піддало 126 мільйонів користувачів платформи політичній дезінформації напередодні виборів у попередньому році. З того часу соціальна мережа інвестувала ресурси в охорону своїх служб, включаючи наймання понад 10 000 сторонніх модераторів вмісту та експертів з питань тематики, та створення алгоритмів для сканування небажаного вмісту.

Великим застереженням у звіті є те, що Facebook та інші платформи соціальних медіа бачать лише ті неприємні дії, які вони розкривають, - і не знають про глобальний рівень дезінформації, який залишається непоміченим.

"Я думаю, нам слід бути обережними, кажучи, що ми знаємо", - сказав Глейхер.

Деякі інсайдери стверджують, що керівники Facebook ігнорували певну дезінформацію в деяких країнах, попри внутрішні вимоги. 

Вони стверджують, що вагання навколо визначених політиків і партій, а також надання пріоритетів більш важливими подіями та географічним регіонам призвело до проблем.

Facebook заперечує ці звинувачення.

У звіті розкриваються суттєві тенденції, зокрема порівняння кількості іноземних операцій з дезінформації до внутрішніх (трохи більше внутрішніх) та чи виявилося, що більшість дезінформацій є політичною чи фінансово вмотивованою (не завжди можна визначити, хто платить тіньовим PR фірма).

Основними країнами, організаторами більшості операцій з дезінформації, як внутрішніх, так і іноземних, Facebook визначив Росію, Іран, М'янму, США та Україну.

Країнами, на які найчастіше спрямовувались іноземні дезінформаційні операції, були США, Україна, Великобританія, Лівія та Судан.

У міру того, як операції стають все більш досконалими, стає важче відрізнити їх від справжньої політичної діяльності, зазначається у звіті. Ця проблема особливо гостро постала на виборах у США 2020 року, які у звіті описано як "переломний момент в недавній історії операцій із впливом".

Росія, Іран та Китай намагалися вплинути на публічні дебати перед голосуванням, мабуть, з обмеженими результатами, йдеться у звіті. Найскладніші зусилля стосувалися Російського агентства з досліджень Інтернету, яке наймало людей у ​​Гані, щоб видавати себе за темношкірих американців, які обговорювали політику та расові питання.
Facebook також виявив тіньову мережу, якою керували люди в Мексиці, які розміщували публікації про проблеми іспаномовної громади та рух Black Lives Matter. У звіті зазначається, що пізніше ФБР поєднало цю операцію з російською ІРА.

Навпаки, внутрішня дезінформація мала набагато більший вплив, ніж іноземна. У п'яти операціях, що проводили в США, які компанія виставила на виборах 2020 року, були представлені вітчизняні політичні гравці, які зловживали правилами Facebook.

Четверо з п’яти були політичними правими.

Однією з них була американська маркетингова фірма Rally Forge, яка найняла співробітників підлітків для надання дезінформації та була пов’язана з протрамповим комітетом політичних дій Turning Point USA. Інші були групами, пов'язаними з теорією насильницької змови QAnon, вебсайтом, присвяченим пропаганді білої ідентичності та критиці імміграції, "неправдивою" мережею, пов'язаною з радником Трампа Роджером Стоуном та групою "Горді хлопці".

Крім того, незабаром після виборів Facebook зняв "неправдиву" мережу, пов'язану з колишнім радником Трампа Стівом Бенноном. Компанія не включила це у звіт, оскільки він не піднявся до рівня повномасштабної операції з дезінформації.

Однією з тенденцій, яку висвітлював звіт, було зростання "злому сприйняття", при якому перспектива операції впливу допомагає поставити під сумнів достовірність публічних дебатів.

Поки Сполучені Штати прямували до проміжних періодів 2018 року, Facebook виявив, що російська ІРА створила та транслювала вебсайт usaira.ru, укомплектований таймером "зворотного відліку", де агентство стверджувало, що створило майже 100 підроблених акаунтів в Instagram.

"Ці фальшиві рахунки навряд чи були ознакою складної операції, скоріше вони були спробою створити сприйняття впливу", - зазначається у звіті.

за матеріалами Washington Post 


27.05.2021 1543
20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

576
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1609 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7119
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14975 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1876
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1146

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

827

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1707

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1514
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

61
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

498
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

741
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3004
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

719
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1799
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

827
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34967 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

318
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

475
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

796
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

710