Звіт Facebook: Україна серед найбільших джерел дезінформації у світі

У звіті дослідили, як проблема розвивалася за останні роки.

У звіті Facebook, який опублікували в середу, сказано, що Росія все ще є найбільшим джерелом дезінформації, що стало знахідкою лише через п'ять років після того, як російські оперативні працівники розпочали кампанію з проникнення в соціальні мережі під час президентської виборчої кампанії 2016 року.

Facebook заявляє, що з 2017 року, коли він розпочав боротьбу з політичними дописами, які маніпулювали публічною думкою на своїй платформі, розкрив кампанії з дезінформації. У звіті, який викриває 150 операцій з дезінформації, які, за словами компанії, вона порушила в той період, підкреслюється, як такі скоординовані зусилля стали складнішими та дорогими в останні роки - навіть коли ці оператори намагаються впливати на велику кількість людей, як колись.

Тим часом більше користувачів дізналися на російському прикладі та розпочали дезінформаційні операції у своїх країнах, повідомляє Facebook. Сюди входять мережі тіньових фірм зі зв'язків з громадськістю, які іноді працюють як для обох сторін в країні, так і для політиків, політичних груп та урядів, заявив для ЗМІ Натаніель Глейхер, керівник політики безпеки Facebook.

"Це почалося як елітний вид спорту, але зараз ми бачимо, що все більше і більше людей бере участь у грі", - сказав Глейхер, додавши, що такі зусилля все більше нагадують операції впливу, що проводились у соціальних мережах, "більш вузькі, цілеспрямовані, дорогі, трудомісткий і з меншим рівнем успіху ".

У 2017 році Facebook виявив величезну операцію впливу, в рамках якої Російське агентство досліджень Інтернету піддало 126 мільйонів користувачів платформи політичній дезінформації напередодні виборів у попередньому році. З того часу соціальна мережа інвестувала ресурси в охорону своїх служб, включаючи наймання понад 10 000 сторонніх модераторів вмісту та експертів з питань тематики, та створення алгоритмів для сканування небажаного вмісту.

Великим застереженням у звіті є те, що Facebook та інші платформи соціальних медіа бачать лише ті неприємні дії, які вони розкривають, - і не знають про глобальний рівень дезінформації, який залишається непоміченим.

"Я думаю, нам слід бути обережними, кажучи, що ми знаємо", - сказав Глейхер.

Деякі інсайдери стверджують, що керівники Facebook ігнорували певну дезінформацію в деяких країнах, попри внутрішні вимоги. 

Вони стверджують, що вагання навколо визначених політиків і партій, а також надання пріоритетів більш важливими подіями та географічним регіонам призвело до проблем.

Facebook заперечує ці звинувачення.

У звіті розкриваються суттєві тенденції, зокрема порівняння кількості іноземних операцій з дезінформації до внутрішніх (трохи більше внутрішніх) та чи виявилося, що більшість дезінформацій є політичною чи фінансово вмотивованою (не завжди можна визначити, хто платить тіньовим PR фірма).

Основними країнами, організаторами більшості операцій з дезінформації, як внутрішніх, так і іноземних, Facebook визначив Росію, Іран, М'янму, США та Україну.

Країнами, на які найчастіше спрямовувались іноземні дезінформаційні операції, були США, Україна, Великобританія, Лівія та Судан.

У міру того, як операції стають все більш досконалими, стає важче відрізнити їх від справжньої політичної діяльності, зазначається у звіті. Ця проблема особливо гостро постала на виборах у США 2020 року, які у звіті описано як "переломний момент в недавній історії операцій із впливом".

Росія, Іран та Китай намагалися вплинути на публічні дебати перед голосуванням, мабуть, з обмеженими результатами, йдеться у звіті. Найскладніші зусилля стосувалися Російського агентства з досліджень Інтернету, яке наймало людей у ​​Гані, щоб видавати себе за темношкірих американців, які обговорювали політику та расові питання.
Facebook також виявив тіньову мережу, якою керували люди в Мексиці, які розміщували публікації про проблеми іспаномовної громади та рух Black Lives Matter. У звіті зазначається, що пізніше ФБР поєднало цю операцію з російською ІРА.

Навпаки, внутрішня дезінформація мала набагато більший вплив, ніж іноземна. У п'яти операціях, що проводили в США, які компанія виставила на виборах 2020 року, були представлені вітчизняні політичні гравці, які зловживали правилами Facebook.

Четверо з п’яти були політичними правими.

Однією з них була американська маркетингова фірма Rally Forge, яка найняла співробітників підлітків для надання дезінформації та була пов’язана з протрамповим комітетом політичних дій Turning Point USA. Інші були групами, пов'язаними з теорією насильницької змови QAnon, вебсайтом, присвяченим пропаганді білої ідентичності та критиці імміграції, "неправдивою" мережею, пов'язаною з радником Трампа Роджером Стоуном та групою "Горді хлопці".

Крім того, незабаром після виборів Facebook зняв "неправдиву" мережу, пов'язану з колишнім радником Трампа Стівом Бенноном. Компанія не включила це у звіт, оскільки він не піднявся до рівня повномасштабної операції з дезінформації.

Однією з тенденцій, яку висвітлював звіт, було зростання "злому сприйняття", при якому перспектива операції впливу допомагає поставити під сумнів достовірність публічних дебатів.

Поки Сполучені Штати прямували до проміжних періодів 2018 року, Facebook виявив, що російська ІРА створила та транслювала вебсайт usaira.ru, укомплектований таймером "зворотного відліку", де агентство стверджувало, що створило майже 100 підроблених акаунтів в Instagram.

"Ці фальшиві рахунки навряд чи були ознакою складної операції, скоріше вони були спробою створити сприйняття впливу", - зазначається у звіті.

за матеріалами Washington Post 


27.05.2021 1584
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18635
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1674
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1168
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2210
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3779
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1449

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1889

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

630

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1260

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1410
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

320
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

835
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24350
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

556
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

574
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

713
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1603
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7901
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

295
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

735
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1979 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

700