Вперше в Україні: в Івано-Франківську відкрили Лабораторію нанотехнологій для матеріалознавства, енергетики та медицини

Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія нанотехнологій для матеріалознавства, енергетики та медицини» відкрили днями в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на пресслужбу вишу.

Як повідомили в ПНУ, це перший в Україні єдиний комплекс новітнього обладнання для всебічного дослідження властивостей наноматеріалів. У Центрі проводитимуться якісні передові експериментальні дослідження новітніх функціональних матеріалів, зокрема, для галузей енергетики та медицини.

Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія нанотехнологій для матеріалознавства, енергетики та медицини» створено за сприяння Міністерства освіти та науки України та Національного фонду досліджень України спільно з Інститутом металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України, Національним університетом «Чернігівська політехніка», Львівським національним університетом імені Івана Франка, Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича, Івано-Франківським національним медичним університетом.

Участь у церемонії відкриття взяли Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет, голова Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук, директор Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович, представники ректорату Прикарпатського університету.

Лабораторія містить наукове обладнання дуже високого рівня, яке допомагає здійснювати дослідження елементного та структурного аналізів властивостей матеріалів. Зокрема, це – рентгенівський дифрактометр, рентгенофлуоресцентний аналізатор, спектрометр оптичний в видимій ультрафіолетовій області та стенд для електрохімічних досліджень. Це обладнання має багато можливостей. Воно дозволяє бачити та аналізувати як розміщені атоми, а отже дає можливість впливати на властивості матеріалів. Це важливо як для енергетики, так і для будь-якої іншої галузі, де використовується функціональні матеріали. Комплекс приладів дозволяє одночасно з різних боків зробити різні аналізи і отримати точну інформацію, яка потім виллється у високоякісний продукт.

«Це обладнання має багато можливостей. В першу чергу воно відкриває можливості до співпраці, можливості до навчання, можливості до створення чогось нового – якісних наукових досліджень чи практичних результатів», – розповів директор Центру Володимир Коцюбинський.

Прояв нової державної політики стосовно науки вбачає своєю чергою у відкритті лабораторії ректор ПНУ Ігор Цепенда.

«Це чергова лабораторія, яку відкрили наші науковці. Вона цікава тим, що ми бачимо нову державну політику стосовно науки. Адже лабораторія відкрита саме завдяки Національному фонду досліджень України і МОН України за кошти, які були виділені. Таким чином концепція полягає в тому, щоб навколо потужних наукових шкіл формувати обладнання, яке буде дозволяти їм проводити дослідження на світовому рівні. Ця лабораторія об’єднала навколо себе університети – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Львівський національний університет імені Івана Франка, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича та Національний університет «Чернігівська політехніка», Інститут металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України. Таким чином групи науковців з багатьох регіонів починають проводити спільні дослідження», – зазначив очільник Прикарпатського університету.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Міжнародна співпраця: Івано-Франківський медуніверситет уклав меморандум про взаєморозуміння з ГО «Парі-ІФ»

"Інноватика в сучасній освіті": Івано-Франківський медичний університет отримав престижні відзнаки

«Ніч перекладача»: Прикарпатський університет організував всеукраїнський конкурс літературного перекладу (ФОТО)

Студенти Прикарпатського університету отримуватимуть стипендії від Благодійного фонду "Повір у себе"


20.11.2021 Сергій Білий 2501
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

676
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

380
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14090 12
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1610
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

901
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6216

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

671

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1496

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1305

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1190
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

547
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

686
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1612
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

629
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

917
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5957
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13777
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

290
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

584
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

511
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

824 2