"Виявили чимало порушень": в Івано-Франківську мовні волонтери продовжують інспекції

За два з половиною тижні роботи мовні волонтери виявили чимало порушень мовного питання.
Про це повідомив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, пише Фіртка.
Секретарка Івано-Франківського міського об'єднання ВУТ "Просвіта" ім. Шевченка Наталія Синиця розповідає, що раніше теж регулювали мовне питання та активно перевіряли функціонування української мови в місті. 
“У 1979 році запропонували закон згідно з яким має бути спочатку написане українськими буквами, будь-які оголошення, реклами, назви, а потім іноземною мовою.
І члени мовного комітету перевіряли функціонування української мови в місті.
Потім міська рада розглядала ці питання, запрошувала і трохи покращувала ситуацію. Просвіта працювала на цих теренах до 2014 року, а тоді закон Кивалова-Колісниченка це все перекреслив”, —розповідає секретарка міської просвіти Наталія Синиця.
Світлана Буртняк в минулому вчителька української мови з міста Марганець Нікопольського району Дніпропетровської області, яка вимушено переїхала до Івано-Франківська у зв’язку з повномасштабним вторгненням.
Жінка розповіла, чому вирішила долучитися до ініціативи мовних волонтерів та як важливо для неї збереження української мови.
Я записалася в мовні волонтери тому, що мова — це єднання. Дуже приємно, що тут всі говорять українською мовою та всі заходи проходять українською мовою.
Хочу подякувати всім відвідувачкам, які приходять на курси української мови — це і з Херсонської, Донецької області та з міста Харкова. Вони всі стараються та намагаються говорити українською мовою. Я й сама записалась на курси української мови й всім це раджу, щоб лагідно перейти й розмовляти українською мовою.
Давайте всі разом перейдемо на українську мову, бо це мова нашої нації”, — каже мовна волонтерка Світлана Буртняк.
Мовний волонтер Тарас Лялик розповів про російськомовні написи в одному з івано-франківських супермаркетів, зазначає, що це не одноразовий випадок. Такі ситуації ще раз підтверджують актуальність роботи мовних волонтерів, які щоденно стежать за дотриманням мовного законодавства в місті.
Своєчасна реакція на російську мову допомагає змінювати мовне середовище на краще.
“В одному із супермаркетів виявив цінники й оголошення з російськомовним наслоєнням. Адміністратор зразу відреагувала й цінник поміняла, сподіваюсь поміняли й те, що ще там доведено. Зокрема, потенційно є й місця, де можна побачити або групу туристів, або місцевих, яким це цікаво і відповідно почути, вплинути.
А іноді навіть є такі моменти, що потрібно навіть похвалити, що в них чудова мова і навіть це дає позитив тому, що людині приємно і вона можливо цим поділиться з іншими й буде свого роду популяризація нашої ініціативи”, — ділиться мовний волонтер Тарас Лялик.
Зростання використання російської мови в Івано-Франківську турбує багатьох мешканців міста. Мер міста Руслан Марцінків закликає кожного франківця стати активним учасником збереження української мови.
За його словами, саме від нас залежить, якою мовою говоритиме наше місто в майбутньому.
“Важливо щоб наш Івано-Франківськ залишився україномовним. Нас всіх турбує, що збільшилась кількість російської мови на вулицях Івано-Франківська. Для того щоб якось реагувати вийшла така ініціатива: мовні волонтери.
Зрештою кожен франківець може стати мовним волонтером, пропагуючи українську мову. Дякую всім хто долучається, щоб дійсно розвиток української мови тривав в місті Івано-Франківську”, — резюмує Руслан Марцінків.


14.11.2024 Тетяна Сорока 1165
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

615
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3200
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21319
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2106
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1595 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2473

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

404

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

275

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

863

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2267
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

287
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

565
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1110
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

269
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

886
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

855
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

768
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8346
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

429
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1253 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2289 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

977