Сьогодні, 21 вересня Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу відзначає 48-у річницю. З нагоди Дня народження зранку перед центральним корпусом біля ротонди Божої Матері відбулось урочисте богослужіння.
Після богослужіння біля університету нафти і газу відкрили пам’ятник видатному українському вченому Івану Пулюю, передає Фіртка.
В урочистостях взяли участь представники міської та обласної влади, духовенства, науковці, викладачі та студенти університету.
Міський голова привітав присутніх зі святом, а керівництву, викладачам та студентам університету нафти і газу, одному із трьох потужних наших університетів, побажав довголіття та творчого натхнення.
«Потрібно відкривати пам’ятники, вчити нове покоління історії. Я думаю, що багато-хто, проходячи повз пам’ятник Івана Пулюя, відкриє для себе винахідника рентгенівського проміння. Іван Пулюй був багатогранною, освіченою людиною, окрім того, що він був вченим, перекладачем, також був і громадським діячем, який підтримував українську громаду і всіляко допомагав бідним українським студентам навчатися і в Страсбурзі, і у Відні, і в Празі, де він похований. Саме йому належать слова, що незалежність і самостійність України це ключ до мирної зали Європи. Я всіх вітаю з цим святом. Ми зробили добру справу», - зазначив міський голова.
Проект пам’ятника виконав архітектор Володимир Гайдар, а спорудив його скульптор з Києва Микола Обезюк.
Погруддя споруджено на кошти міської громади та меценатів. До фінансування окремих робіт долучався депутатський корпус міської ради. Ідея зробити монумент виникла ще 2008 року в ініціативної групи науковців Василя Мойсишина, Стефана Пілки та інших.
Пам'ятник освятив Владика Володимир Війтишин. Після освячення Владика Війтишин подарував ректору ІФНТУНГ Євстахію Крижанівському Біблію перекладену на українську мову Іваном Пулюєм.
Довідково:
Іва́н Па́влович Пулю́й (Ivan Pulyuy, Johann Puluj; *2 лютого 1845, Гримайлів, Гусятинський район, Тернопільська область — †31 січня 1918, Прага) — український та австро-угорський фізик і електротехнік, винахідник, організатор науки, громадський діяч, перекладач Біблії. Доцент Віденського університету. Професор Вищої технічної школи в Празі, ректор першого в Європі електротехнічного факультету. Доктор Страсбурзького університету. Державний радник з електротехніки Чехії і Моравії. Член Наукового товариства імені Шевченка. Першим зробив знімок кісток руки доньки із використанням X-променів, які через 12 років були запатентовані як «рентгенівські».