В Івано-Франківську, біля Університету нафти і газу, урочисто відкрили та освятили погруддя Івану Пулюю (фото)

 

 

Сьогодні, 21 вересня Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу відзначає 48-у річницю. З нагоди Дня народження зранку  перед центральним корпусом біля ротонди Божої Матері відбулось урочисте богослужіння.

 

Після богослужіння біля університету нафти і газу відкрили пам’ятник видатному українському вченому Івану Пулюю, передає Фіртка.

 

В урочистостях взяли участь представники міської та обласної влади, духовенства, науковці, викладачі та студенти університету.

 

Міський голова привітав присутніх зі святом, а керівництву, викладачам та студентам університету нафти і газу, одному із трьох потужних наших університетів, побажав довголіття та творчого натхнення.

 

«Потрібно відкривати пам’ятники, вчити нове покоління історії. Я думаю, що багато-хто, проходячи повз пам’ятник Івана Пулюя, відкриє для себе винахідника рентгенівського проміння. Іван Пулюй був багатогранною, освіченою людиною, окрім того, що він був вченим, перекладачем, також був і громадським діячем, який підтримував українську громаду і всіляко допомагав бідним українським студентам навчатися і в Страсбурзі, і у Відні, і в Празі, де він похований. Саме йому належать слова, що незалежність і самостійність України це ключ до мирної зали Європи. Я всіх вітаю з цим святом. Ми зробили добру справу», - зазначив міський голова.

 

Проект пам’ятника виконав архітектор Володимир Гайдар, а спорудив його скульптор з Києва Микола Обезюк.

 

Погруддя споруджено на кошти міської громади та меценатів. До фінансування окремих робіт долучався депутатський корпус міської ради. Ідея зробити монумент виникла ще 2008 року в ініціативної групи науковців Василя Мойсишина, Стефана Пілки та інших.

 

Пам'ятник освятив Владика Володимир Війтишин. Після освячення Владика Війтишин подарував ректору ІФНТУНГ Євстахію Крижанівському Біблію перекладену на українську мову Іваном Пулюєм.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довідково:

Іва́н Па́влович Пулю́й (Ivan Pulyuy, Johann Puluj; *2 лютого 1845, Гримайлів, Гусятинський район, Тернопільська область — †31 січня 1918, Прага) — український та австро-угорський фізик і електротехнік, винахідник, організатор науки, громадський діяч, перекладач Біблії. Доцент Віденського університету. Професор Вищої технічної школи в Празі, ректор першого в Європі електротехнічного факультету. Доктор Страсбурзького університету. Державний радник з електротехніки Чехії і Моравії. Член Наукового товариства імені Шевченка. Першим зробив знімок кісток руки доньки із використанням X-променів, які через 12 років були запатентовані як «рентгенівські».


21.09.2015 2805 0
Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

582
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

668
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1369
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2327 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1173
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3099

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

921

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1065

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1496

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2094
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

370
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26424 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

787
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3045
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1290
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

969
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1227
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3222
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

447
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4320
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1104
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1663