У прикарпатському селі Старуня вирішили створити парк льодовикового періоду

 

/data/blog/126014/34965e5a4b1070d665c70b984dbec3a8.gif

 

У березні 1907 року поблизу села Старуня на Івано-Франківщині, що має одне з найбільших у світі родовищ озокериту, сталася чи не найцікавіша подія в історії вивчення природи нашої планети.

 

Із шахти витягли велетенського волохатого носорога — цілісінького, зі шкірою і ста кілограмами трави у шлунку. Він затонув у давньому озокеритовому озері 24 тисячі років тому, коли територією нинішнього Прикарпаття проходив край материкового льодовика, і забальзамувався у просочених нафтою породах.

 

Це була сенсація світового масштабу, зафіксована на численних фотознімках.

 

Ні до того, ні після в жодній країні таких знахідок не було.

 

Потім ще знаходили рештки кількох мамонтів, доісторичного коня і оленя, які зберігаються в музеї Ягеллонського університету в Кракові.

 

Кажуть, що й раніше старунські гірники разом з озокеритом піднімали на поверхню дивовижних викопних тварин, із задубілої шкіри яких шили постоли.

 

До 110-річчя унікальної старунської знахідки науковці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу запропонували власний інвестиційний екотуристичний проект «Парк льодовикового періоду».

 

Геологи, геофізики, геохіміки, екологи університету вивчають об’єкти Старуні ще з 1974 року. Завдяки їм Старуню було затверджено як геологічну пам’ятку загальнодержавного значення.

 

— Туристи, серед них іноземні, в нас мало не щодня, — розповідає Старунський сільський голова Іван Мосюк. — Ідуть одразу в сільраду, просять показати їм місця, про які читали в книжках та інтернеті. Часто мені самому доводиться проводити  ознайомчі екскурсії.

 

Приїжджих цікавлять дивовижні палеонтологічні знахідки Старуні, стоянки первісних людей, давні нафтові свердловини, криниця 20 метрів завглибшки, наповнена 70-відсотковим розчином солі, заховані десь тут опришками Олекси Довбуша скарби Богородчанського замку. А ще — єдиний у світі грязьовий вулкан, який прокидається за день-два до землетрусу, що має статися в регіоні від Карпат до Кавказу.

 

Тому і в Старуні, і в Івано-Франківську підтримують ідею викладача Івано-Франківського університету нафти і газу академіка Олега Адаменка відкрити на території Старунського геодинамічного полігона Міжнародний центр екологічного туризму.

 

— Ідеться про туристично-рекреаційний комплекс, який дасть змогу гостям  краю поєднувати приємне з корисним: пізнавати, відпочивати й оздоровлюватись. Адже колись на мінеральних грязях і водах Старуні  позбувалися хвороб опорно-рухового апарату, — зазначає Олег Максимович. — Комплекс стане базою для подальшого вивчення старунськогоо феномену з його унікальними  розрізами четвертинних відкладів, за якими як за відкритою книгою можна вивчати зміни клімату на планеті, еволюцію флори і фауни, закономірності формування корисних копалин. І навіть прогнозувати землетруси.

 

Доцент кафедри екології Денис Зорін розробив тривимірну ландшафтно-архітектурну модель майбутнього міжнародного туристичного центру.

 

А поки що в геологічному музеї університету відкривають інтерактивну експозицію, присвячену феномену унікального прикарпатського села. 

 

До речі. Саме зі старунського озокериту виготовлено матеріал цизерин, яким ізолювали перший трансатлантичний телефонний кабель, що через океанське дно з’єднав Європу з Америкою. 

 

за матеріалами Урядового кур'єру


18.02.2017 3428 1
Коментарі (1)

Юля Марковецька 2017.02.18, 21:26
Дороги в селі Старуня тоже з часів мамонтів))
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3316
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1274
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1189
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2401
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3821
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2855 9

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

175

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1043

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

897

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

840
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

138
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10527
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

143
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

453
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5532
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1245
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

643
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

468 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

900
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

783
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

841