«Це війна». Польща піднялася на захист легальних абортів, у країні блокують дороги та церковні служби (ФОТО)

У Польщі зростає напруга через майже повну заборону на аборти: протестувальники перейшли до блокади доріг, до них приєднуються фермери та профспілки.

Про це пише Фіртка з посиланням на НВ.

Сьогодні добігає кінця перший тиждень після того, як 22 жовтня Конституційний суд Польщі ухвалив резонансне рішення ще більше скоротити перелік причин, з яких жінкам дозволено легально робити аборти.

З цього списку вилучили право переривати вагітність у разі вродженої інвалідності плода — навіть якщо вона є серйозною, незворотною та загрожує життю дитини. Саме з цієї причини в Польщі торік було зроблено 98% легальних абортів. Тепер така операція буде дозволена лише в разі зґвалтування, інцесту або загрози життю і здоров’ю матері.

Консервативна політика абортів, підтримувана польською панівною партією Право і справедливість (ПіС), була однією з найжорсткіших у Західній Європі та до рішення КС. Ще у 2016 році Ярослав Качинський, лідер ПіС, заявляв про намір домогтися такої практики, щоб «навіть під час дуже складних вагітностей, коли дитина приречена померти та має серйозні вроджені дефекти, жінка зрештою народила її - щоб немовля можна було похрестити, поховати та дати йому ім'я».

Тепер же тисячі поляків вийшли на масові протести та демонстрації з вимогою захистити право жінок легально переривати вагітність. Вони наполягають на тому, що політика влади призведе лише до зростання кількості «підпільних» абортів, які часто є надзвичайною загрозою для життя і здоров’я жінок. Символом протестів стала звичайна вішалка для одягу — допотопний «інструмент», який в епоху до легалізації абортів використовували для таких «операцій» в усьому світі. Головний слоган демонстрації - «Страйк жінок» (Strajk kobiet), а знак протесту — намальована червоною фарбою блискавка.

Вуличні акції тривають вже тиждень, і напруга в країні лише зростає. У вечірній час пік 26 жовтня учасники протестів заблокували дороги в декількох великих містах країни, зокрема Варшаві, Кракові, Щецині, Вроцлаві. Загалом подібні акції охопили близько 50 міст Польщі.

Акцію солідарності з протестувальниками провели 27 жовтня і в польському парламенті. Представниці однієї з лівих опозиційних фракцій одягли футболки з символами та гаслами руху, вийшли до трибуни, а потім скандували слогани «Це війна!» та «Легалізувати аборти» біля депутатських місць політиків від Права та справедливості.

Як пише The Guardian, протестна хвиля є безпрецедентно широкою для католицької Польщі. У минулі вихідні протестувальники в декількох польських містах пікетували та навіть зривали церковні служби, вважаючи консервативних духівників головними «посібниками» правлячої партії в боротьбі проти абортів.

Крім того, було зафіксовано випадки, коли на підтримку легальних абортів виступали соціальні групи, які раніше ніколи не підтримували такі рухи. Так, 25 жовтня фермери невеликого містечка Новий Двур-Ґданський на півночі країни організували тракторний «автопробіг» на захист права жінок на аборти. А в понеділок, 26 жовтня, профспілка гірників Польщі виступила із заявою, у якій сказано: 

«Держава, що привласнює собі роль найвищого арбітра людської совісті, рухається в бік тоталітарної держави».

Громадське обурення посилюється тим, що польським медикам вже почали забороняти заплановані операції після рішення КС — повідомлялося про таку директиву у варшавській клініці Bielański. Однак пізніше в мерії Варшави роз’яснили, що аборти можна буде проводити до того, як рішення суду набере чинності.

НВ зібрав фотографії масових протестів проти майже тотальної заборони легальних абортів у Польщі.

Протестувальники у Варшаві блокують дороги

«Хотілося б зробити [об'єктом] аборту мій уряд» — напис на плакаті однієї з демонстранток у Варшаві

Акція протесту у Варшаві. «Геть!», — написано на одному з плакатів, адресованих уряду Польщі

Заблоковані дороги в центрі Варшави

Учасниці акцій у Варшаві

Учасниці акції на підтримку абортів на службі в одній з католицьких церков у місті Лодзь

Протестувальники під офісом правлячої партії Право і справедливість, Лодзь. Напис на плакаті однієї з дівчат: «Якщо ви не можете довірити мені право вибору, як ви можете довірити мені дитину?»

Учасниці протестів демонструють вішалки для одягу — символ нелегальних абортів

 


28.10.2020 1782
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

248
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

514
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1616
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2875
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2408
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2394

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

381

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

554

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1400

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1482
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

515
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

374
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

754
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

119
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

253
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26862
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

715
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

270
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

276
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

597
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

888
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

802