Третій рік без пластику: у прикарпатському селі на могилах не ставлять штучні квіти і вінки

У селі Тисменичани Івано-Франківської ТГ вже третій рік не використовують пластикових квітів та вінків на кладовищі.

Про це Суспільному розповів староста села Сергій Баланюк, пише Фіртка.

"У 2015 році ми утворили добровільну екологічну дружину, яку очолив житель нашого села Василь Чуйко. Завдяки роботі цієї дружини нам вдалося на початках зменшити кількість штучних квітів на кладовищі, а згодом зовсім викорінити їх", – розповідає Сергій Баланюк.

Кладовище має 4 га землі, населення Тисменичан — майже 3 тисячі. Староста села розповідає, що з 2019 року штучні квіти та прикраси жителі села не використовують.

"Є такий момент, що родичі приїжджають на могили своїх близьких з міст або інших населених пунктів, і можуть залишити пластикові квіти чи свічки. Проте їх небагато", – каже Сергій Баланюк.

Староста розповідає, що змінити свідомість людей було складно, проте злагоджена робота жителів села принесла свої результати. Зокрема, екологічна дружина діє офіційно за рішенням виконкому та згідно із розробленим положенням. У неї входить 60 людей. Окрім прибирання території села, члени цієї дружини займалися просвітницькою діяльністю.

"Вони доносили до людей інформацію про шкідливість штучних квітів, самотужки розробили та повісили таблички на вході та виході із кладовища", – каже Сергій Баланюк.

Очільник села додає, що велику роль у цій справі зіграв місцевий священник отець Михайло: "Він щонеділі, особливо перед святами, наголошував людям про обмеження штучних вінків на могилах".

Щоб змусити людей відчути відповідальність, влада села запровадила так звані "штрафні санкції".

"На території кладовища ми вивішували таблички, де писали, що за використання пластику — штраф від 1 000 гривень. Це мало свій позитивний вплив. Штрафи ми не збирали, звісно, навіть, якщо когось і ловили, то обходилися попередженням", – пригадує Сергій Баланюк.

Після того, як село приєдналося до Івано-Франківської територіальної громади, сміття із кладовища вивозять працівники КП "Міська ритуальна служба". Проте, як зізнається староста, не без допомоги екологічної дружини: вони допомагають завантажувати відходи на сміттєвоз. Відходи вивозять у Рибне.

Проте застій сміття на сміттєзвалищі у Рибному – це ненайкраща ідея, каже екологиня Марія Федорук.

"Пластик буде дуже довго розкладатися, мова йде про століття і тисячоліття. Ці токсини потраплятимуть у колодязі, ґрунти. Переробці це сміття теж не підлягає, адже на ньому немає маркування, і точно невідомо склад цих штучних прикрас".

Так само, за словами екологині, не варто спалювати пластикові квіти, адже тоді в повітря виділяються шкідливі канцерогени.

Утилізувати відходи такого типу можна тільки високотемпературним спалюванням. Це роблять на спеціалізованих заводах, яких поблизу Івано-Франківська немає. Марія Федорук розповідає, що такий завод є в Києві.

Екологиня радить використовувати квіти з екоматеріалів. До прикладу, використовувати вінки із соломи, а безпосередньо на могилі садити живі квіти.


Читайте також:

Прикарпатців закликають не приносити на могили штучні квіти, які забруднюють довкілля (ВІДЕО)


08.05.2021 2200
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

14538
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1523
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1102
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2126
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3666
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1383

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1793

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

565

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1189

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1355
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

640
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24301
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

546
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

513
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

663
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1553
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

716
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7384
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

667
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1722 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

652
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

560