Патрулювання з ТЦК, служба освітньої безпеки та нові види правопорушень: робота прикарпатських поліціянтів під час повномасштабної війни

Під час повномасштабного російського вторгнення правоохоронці продовжують виконувати свої обов’язки, забезпечуючи правопорядок на Івано-Франківщині.

Так, із запровадженням воєнного стану у Кримінальний кодекс України внесли низку важливих доповнень, зокрема збільшили відповідальність за скоєні правопорушення та розширили повноваження правоохоронців, які сьогодні працюють в посиленому режимі.

З початку повномасштабного російського нападу в Україні посилили патрулювання вулиць та впровадили комендантську годину.

А разом із розкриттям крадіжок чи оформленням дорожньо-транспортних пригод правоохоронці призвичаїлися й до нових завдань — виявлення псевдоволонтерів, розкрадачів гуманітарної допомоги та колаборантів.

Про роботу під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.


Патрулювали цілодобово: робота в перші дні повномасштабної війни


Як розповіли журналістці Фіртки у Головному управлінні Національної поліції в Івано-Франківській області, вночі 24 лютого 2022 року весь особовий склад поліції області прибув до підрозділів по сигналу «Бойова тривога».

«Відтоді всі служби поліції Прикарпаття перейшли на посилене, безперервне несення служби.

Звісно, першочергові сили підрозділів в перші дні війни зосередились на охороні громадської безпеки.

Спостерігався масовий виїзд мешканців за кордон через територію області, залишились тисячі покинутих житлових будинків, квартир, а на АЗС були кілометрові черги водіїв, які намагались заправити свої автомобілі», — каже керівник сектору комунікації поліції в області Андрій Яцків.

Поліцейські збільшили кількість патрулів на автодорогах, створили спільні екіпажі груп реагування патрульної поліції, оперативних працівників, слідчих, співробітників Національної гвардії України, а також залучили представників добровольчих формувань територіальної громади.

«Патрулювання здійснювалось цілодобово. Концентрацію правоохоронців збільшили й у спальних районах. Це дало змогу не допустити квартирних та автомобільних крадіжок, грабежів, розбоїв тощо.

Від початку повномасштабного вторгнення і до сьогодні поліція Івано-Франківської області працює в посиленому варіанті несення служби».


Понад два роки повномасштабної війни: найчастіші правопорушення на Івано-Франківщині


Поліціянти кажуть, у період війни суттєво зросла кількість шахрайств. Зокрема сильно активізувалися онлайн-шахраї. Аферисти діють через відомі торгівельні платформи в Інтернет-мережі, також надсилають фішингові посилання, переходячи за якими люди втрачають кошти.

«Так само шахраї використовують телефонний зв’язок, представляються як працівники банків, пропонують працевлаштування за кордоном, повідомляють про те, що родич втрапив у біду і так далі.

За цей період ми зіткнулися з цілком новими видами шахрайства. Це псевдоволонтери, шахрайські збори коштів нібито на потреби військових.

Минулого року одного з таких аферистів затримали в Долині. Він ошукав щонайменше 20 громадян, які, хотіли допомогти ЗСУ із придбанням авто, переказали шахраю близько 50 000 гривень».

Разом з тим, в деяких сферах відбулося зменшення кількості злочинів. Це стосується розбійних нападів, грабежів, незаконних заволодінь транспортними засобами, пошкодження майна, крадіжок з квартир.

Окремо від інших правопорушень потрібно розглядати статистику щодо аварій.

«На жаль, рівень правопорушень в цій сфері стабільно високий. Упродовж 2024 року сталось — 2 959 дорожньо-транспортних пригод, серед яких — 723 з потерпілими.

Але, знову таки, статистика щодо ДТП, це постійні «гойдалки». На вихідних кількість аварій стабільно збільшується, а в будні — йде на спад. Влітку більше аварій, ніж зимою й так далі», — розповідає Андрій Яцків.

Однозначно, криміногенна ситуація на Прикарпатті контрольована.


Робота поліціянтів, яких залучають до заходів оповіщення разом із ТЦК та СП


Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» органи Національної поліції України за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 та 210-1 Кодексу України.

Тому, поліцейські ГУНП за зверненнями ТЦК та СП проводять роботу щодо встановлення місця знаходження вищезазначених осіб та у разі їх встановлення доставляють їх до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.


Порушення комендантської години та відповідальність для порушників


На території Івано-Франківської області з 29 березня 2023 року комендантська година діє з 00:00 до 5:00 поточної доби.

Під час комендантської години поліцейські ГУНП виконують свої завдання відповідно до Конституції України та законів України.

Поліцейські ГУНП на територіях обслуговування, де запроваджена комендантська година, в установленому порядку мають право під час патрулювання перевіряти в особи, яка перебуває на вулиці у період комендантської години, наявність у неї документів, які посвідчують особу, а також документи, які надають право пересування на вулиці, та з’ясовувати причину порушення комендантської години.

Надалі поліцейські з цими особами проводять профілактичні бесіди щодо недопущення порушення комендантської години, оскільки станом на сьогодні відповідальність за це закон не передбачає.


Потреба у блокпостах: як функціонують та ефективність роботи


З початку року на блокпостах поліціянти задокументували 28 злочинів. Серед них — дев'ять злочинів, пов’язаних із незаконним обігом зброї (ст. 263 ККУ), вісім — злочини, пов’язані із незаконним обігом наркотичних засобів.

Також задокументували три злочини за підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів) (ст. 358 ККУ) та вісім злочинів іншого кримінального характеру.

Окрім того, на блокпостах виявили 14 транспортних засобів, які перебували в розшуку за матеріалами ДВС та задокументували 2 980 правопорушень адміністративного законодавства.

Серед них — 67 адміністративних правопорушень за ст. 130 КУпАП (Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції).

«Зазначу, що місця розташування блокпостів, права та обов’язки посадових осіб, яких залучають для несення служби на блокпостах, а також інші питання щодо забезпечення функціонування блокпостів під час здійснення заходів особливого режиму визначають наказом, який видає військове командуванням спільно з військовою адміністрацією», — додає керівник пресслужби поліції Івано-Франківщини.


Ситуація з обігом наркотиків під час війни: чи часто фігурують у цих злочинах неповнолітні


Правоохоронці Івано-Франківської області впродовж дев'яти місяців поточного року зареєстрували — 830 кримінальних правопорушень, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів. Заарештували — 50 осіб.

У поточному році силами ГУНП в Івано-Франківській області вилучили понад 88 кілограмів наркотичних засобів. Орієнтовна вартість вилучених наркотичних засобів і психотропних речовин на «чорному ринку» близько 50 мільйонів гривень. Наклали арешт на майно — чотири мільйони 466 тисячі гривень.

У 2024 році на території Івано-Франківської області неповнолітні вчинили вісім злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (для порівняння, у 2023 році — шестеро), з яких четверо — за ст. 307 КК України, троє — за ст. 309 ККУ, один — за ст. 310 ККУ.


Чимало громадян мають зброю на руках: на скільки це загрозлива ситуація 


За дев’ять місяців цього року зареєстровано 195 кримінальних правопорушень, пов’язаних із незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухівки. Із зареєстрованих кримінальних проваджень 158 — пов’язані із незаконним обігом зброї (ч. 1 ст. 263 ККУ).

Кількість осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності — 112, з них по вогнепальній зброї — 86.

Так, за дев’ять місяців поточного року з незаконного обігу вилучили:

  • автоматичної зброї — 22;
  • нарізних гвинтівок — 12;
  • снайперська гвинтівка Драгунова — 1;
  • пістолетів (нарізних) — 21;
  • пістолетів – 43;
  • обрізів мисливської рушниці — 7;
  • гладкоствольної рушниці — 10;
  • гранатомети — 6;
  • порох — 7,6 кг;
  • патрони — 19 467;
  • гранат — 70.

Прикарпатські поліціянти задокументували 29 фактів збуту вогнепальної зброї.


Повідомлення про нібито замінування тих чи інших закладів: що відомо 


З початку навчального 2024-2025 року до поліції надійшло 26 повідомлень про замінування 62 закладів освіти області.

Поліцейські підрозділи забезпечили негайне реагування на дані повідомлення та здійснили обстеження закладів освіти, за результатами яких факти про замінування не підтвердилися.


Домашнє насильство: чи збільшилась кількість випадків під час війни


Поліцейські Івано-Франківщини реагують на кожне звернення по домашньому насильству, так від початку повномасштабного вторгнення у поліцію надійшло 23 260 таких повідомлень. Кожне повідомлення відпрацювали та прийняли відповідне рішення згідно з законодавством.

На 9 134 людей склали адміністративні протоколи за ст. 173-2 (вчинення домашнього насильства), виписали 8 650 термінових заборонних приписів.

Зареєстрували та скерували до суду 311 кримінальних проваджень (ст. 126-1 ККУ) за скоєння домашнього насильства.


Офіцери безпеки в ліцеях: які обов’язки мають та за чий кошт фінансують


У структурі Національної поліції України створили Управління організації служби освітньої безпеки та затверджено його Положення.

Основне завдання служби полягає у забезпеченні належного рівня безпеки в закладах загальної середньої освіти шляхом запобігання, виявлення, припинення негативних явищ в освітньому середовищі, а також усунення їх наслідків.

Кожен інспектор служби освітньої безпеки працює в заздалегідь визначеному і закріпленому за ним закладі загальної середньої освіти та виконує у ліцеї три основні функції:

  • правоохоронну (здійснення координації пропускного режиму, патрулювання території ліцею, аби жодна стороння особа чи підозрілий предмет не загрожували безпеці дітей, участь у розробленні паспорта безпеки, виявлення, припинення та реагування на вчинення правопорушень на території закладу освіти);
  • наставницьку (полягає у тому, щоб мотивувати дітей до активної життєвої позиції, залучати до позитивних видів діяльності, участі у спортивних, патріотичних, пізнавальних та інформаційно-правових заходах);
  • просвітницьку (охоплюватиме постійну комунікацію з усіма учасниками освітнього процесу).

Офіцери СОБ (Служби освітньої безпеки) проводитимуть інтерактивні заняття, тренінги та бесіди з дітьми з питань правової освіти, безпеки в кіберпросторі, протидії булінгу, запобігання насильству над дітьми, профілактики злочинності, а також братимуть активну участь у педагогічних радах та батьківських зборах.

Тобто, офіцери СОБ здійснюватимуть активну комунікацію і взаємодію з усіма учасниками освітнього процесу, іншими підрозділами Національної поліції, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, службами у справах дітей аби комплексно, спільними зусиллями забезпечити належний рівень безпеки для дітей під час навчання.

На території Івано-Франківської області службою освітньої безпеки охоплять 106 закладів загальної середньої освіти.

Серед них — 30, розташовані в Івано-Франківську та обслуговуватимуться поліцейськими управління патрульної поліції, а інші 76 (у межах інших територіальних громад) — поліцейськими Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.

Служба освітньої безпеки фінансується виключно з бюджету Національної поліції.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Стало зле: в Івано-Франківську поліціянти супроводили жінку до лікарні (ВІДЕО)

З початку року до поліції надійшло понад 700 звернень від прикарпатців щодо домашнього насильства

Комендантська година та відповідальність за порушення: що варто врахувати прикарпатцям

Загинули 78 людей: скільки аварій від початку року трапилось на Івано-Франківщині (ФОТО)


11.10.2024 Вікторія Матіїв 3214 12
Коментарі (12)

інший погляд 2024.10.12, 17:36

"поліцейський - друг тцкашника" - нова крилата фраза? І наглядач за дітьми щоб з дитиства знали що вони не самі, а весь час обмежені поліцейський з кийком освітній? Наявної охорони замало у школах? Діти як в негретняських школах США стріляються бандами і торгують наркотиками? У владі є хоч хтось притомний?

28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

203
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

710
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3214 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2698
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6850 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3170

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

501

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1294

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2423

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

3214
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17145
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

753
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

1008
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

383
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

783
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2156
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

34766
21.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27469 1
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

276
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

518
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

560
16.10.2024

Президент Володимир Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги.  

2304