"Нас цікавить регіон Карпат": яку назву матиме Прикарпатський національний університет після перейменування

Рішення про перейменування Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника прийняли на вченій раді.

Чому університет вирішили перейменувати та яку назву він матиме в майбутньому, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.

"Ми розпочали процедуру ренеймінгу — спочатку ренеймінг, а потім почнеться ребрендинг. В першу чергу це викликано тим, що ми хочемо вийти за межі Прикарпаття. Тобто, ми вже ввійшли в Карпатський простір.

Відверто кажучи, як я завжди жартую, якщо дивитися з москви на нас — то ми Прикарпаття, а якщо з Брюсселя – то Закарпаття. Питання в тому, звідки ми дивимося один на одного?

Але нас цікавить регіон Карпат, де ми маємо вже міцні позиції. Багато проєктів університету мають саме карпатський зміст.

Якщо ми говоримо про математиків, вони мають «Карпатські математичні публікації». Якщо ми говоримо про педагогів – вони мають «Гірську школу українських Карпат».

Якщо ми говоримо про наш аналітичний центр, який успішно працює, то це Карпатський аналітичний центр.

Якщо ми говоримо про велику діяльність професора Миколи Кугутяка з його школою, то маємо інститут історії, етнографії, археології Карпат. Тому з цієї точки зору ми поставили це питання", — розповідає Ігор Цепенда.

На думку професора, термін "Прикарпаття" мав на меті стерти з історії Галичину.

"Якщо подивитися ще більш глибоко з точки зору історії, то треба розуміти, що термін «Прикарпаття» з'явився у нас не в найдавніші часи, а в 70-х роках. З якою метою? Тому що потрібно було геть затушувати Галич і Галичину, «перебрендити» її в Прикарпаття. І це було «унікально» зроблено.

Забути, що таке СС «Галичина», що таке Галич, Галицько-Волинська держава, що просто не вписувалася в модель Російської імперії, звідки взявся Король Данило...

Тобто це була їх основна мета. І, фактично, Галичина була вже стерта після розпаду Австро-Угорської імперії. Навіть в період Другої Речі Посполитої, ці території називалися Галичиною. Хоча Краків, традиційно, був Західною Галичиною, Львів був Східною Галичиною, наші території були просто Малопольська Східна.

З іншого боку, на цей ренейминг наштовхував досвід інших університетів. Якщо ми дивимося на потужний університет Франції Гренобль, то він знаходиться в Альпах, тому називається Гренобль-Альпи. Тобто в певній мірі ми окреслюємо своє місце.

У світі розуміють, що таке Карпати, але не розуміють, що таке Прикарпаття. Тому, звичайно, ми хочемо підкреслити роль Карпат, місця нашого регіону в Карпатах, величі Карпат, і в цьому напрямку хочемо рухатися", — зазначає в. о. ректора ПНУ.

За його словами, процедура ренеймінгу, а пізніше — ребрендингу, триває рік-півтора. В майбутньому університет матиме назву «Карпатський університет імені Василя Стефаника».

Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


16.12.2024 Діана Струк 2365 1
Коментарі (1)

Igor 2024.12.17, 04:47

При чому тут Карпати? Треба повертути місту історичну назву.Тому і навчальний заклад має мати імя- Станіславський Університет.А  Стефаника, який немає ніякого відношення до вузу, залишити в спокої.

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

755
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1068 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

873
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1691
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2318
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4300 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

511

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

285

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

512

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

464
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8043
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

702
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

740
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1157
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

739
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6324
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1813
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

308
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

323
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1634
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

827 1