Нардеп з Івано-Франківщини Ігор Фріс про те, кому вигідна істерія навколо закону про «тюрму за дрова»

фото: ілюстративне/depositphotos

В останні дні український сегмент інтернету заполонили меми та коментарі щодо кримінальної відповідальності «за зберігання дров», нібито згідно нещодавно прийнятого Верховною Радою України Закону (№9665) щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері захисту рослинного світу, лісокористування та протидії незаконному обігу деревини.

З цього приводу Фіртка звернулася за коментарем до народного депутата від 84-го виборчого округу Ігоря Фріса.

фото: Facebook/Ігор Фріс


«Кілька тижнів тому була істерія, що українцям заборонили збирати ягоди та гриби. Минуло… Не зайшло… Тепер пішла тема дров.

До мене звертаються навіть фахові юристи — що це ви за такий закон прийняли «про дрова», як таке можливе? Питаю — ви читали закон? Кажуть – ні, але ж в Телеграмі все написано!

Всі коментують, навіть ті, хто ніколи в житті не палив дровами і не буде цього робити. Коментують навіть не дивлячись на те, що аналогічна норма в Кримінальному Кодексі існує з 2017-го року (до речі, норма про «ягоди і гриби» — також не нова, вона і раніше була в нашому законодавстві).

Чинна стаття 246 КК ще з 2017-го року встановлює кримінальну відповідальність за незаконну порубку дерев або чагарників, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду.

Такі дії вже зараз можуть каратися від штрафу до позбавлення волі», — розповідає Ігор Фріс.


Довідково.

Термін «істотна шкода». Згідно ст. 364 Кримінального кодексу України шкода визнається істотною за умови, що вона в 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Неоподатковуваний мінімум доходів громадян — грошова сума розміром у 17 гривень, встановлена пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, яка застосовується при посиланнях на неоподаткований мінімум доходів громадян в законах або інших нормативно-правових актах, за винятком норм адміністративного та кримінального законодавства у частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV ПКУ для відповідного року.

Підпунктом 169.1.1 статті 169 визначено, що податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника податку.

Таким чином у 2024 році розмір податкової соціальної пільги становить 1 514 гривень

Тобто для кваліфікації правопорушення адміністративного чи кримінального (не розмір штрафу як покарання) неоподатковуваний мінімум становить 1 514 гривень. В інших випадках неоподаткований мінімум становить 17 гривень.


Ігор Фріс продовжує:

«Пиляють ліс без документів. Ночами возять фурами. Склади забиті деревиною без документів. Всі кажуть — захищайте ліси від незаконних вирубок! Приймаємо закон — є ліс без документів, — кримінал. Мільйон постів, що «хочуть нас всіх «за дрова» посадити в тюрму!». В законі навіть немає визначення — що таке деревина, що таке дрова, чагарники чи інше.

Прийнятий Верховною Радою закон — про тих, хто лісовозами незаконно вирубаний ліс везуть, зберігають, продають. Але комусь головне вміти змінити акценти, —  щоб «лісовози» не постраждали і пиляти далі?

Кому вигідно розхитувати і переключати увагу із тих, хто незаконно вирубує ліси та реалізує деревину, на тих, хто опалює помешкання дровами? В першу чергу якраз тим, хто незаконно і вирубує ліси.

Але тему підхоплюють і певні «опозиційні» політичні сили, які мають відповідні ресурси, які вміють професійно маніпулювати суспільною думкою. Вони підхоплюють тему, щоб ще більше збурити суспільство, придумують історії про те, що от бабця, яка має на подвір’ї зрубану на дрова стару грушку, «піде в тюрму на сім років».

Нічого цього в законопроєкті немає! Більше того, закон від 2017 року має аналогічне застосування, вже зараз встановлює відповідальність, адміністративну чи кримінальну, за незаконно зрубане навіть одне дерево, але ніхто ж не сидить в тюрмі «за дрова»?

Ще одне. В середньому домогосподарство використовує для опалення до 10 кубометрів дров. Зараз в лісгоспах ціна за кубометр складає 1 000 гривень, тобто навіть простий розрахунок демонструє, що жодних ризиків для домогосподарств закон не несе, оскільки жодної мови про якусь відповідальність в законі немає », — міркує Ігор Фріс.

Нардеп переконаний, що цей закон скерований не на домогосподарства, а саме на тих, хто під виглядом «дров» без документів продає ділову деревину в великих об’ємах, хто незаконно вирубує наші ліси.

«Але дехто вміє все перекрутити і поставити з ніг на голову, керуючись своїми «економічними» (тобто кримінальними) або «політичними» цілями.

І мова йде навіть не про неправильне трактування закону, а про відверту неправду і маніпуляцію, яку легко підхоплює суспільство», — резюмує Фріс.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

1052
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1153 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

907
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1724
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2362
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4335 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

616

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

311

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

544

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

502
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8076
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

743
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

773
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1198
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

772
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6353
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1843
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

350
24.02.2025

Володимир Зеленський зазначив про те, що натяків щодо відключення Starlink не було, втім до такого розвитку подій треба бути готовими.  

166
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

361
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1672
17.02.2025

Президент наголошує, для України важливі гарантії безпеки. 

1027