Літературно-науковий конкурс імені Воляників-Швабінських: серед лауреатів міжнародної премії двоє прикарпатців (ФОТО)

Фундація Українського Вільного Університету з осідком у США оголосила лауреатів літературно-наукового конкурсу, серед яких двоє прикарпатців.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Український погляд.

Зокрема, йдеться про остаточне рішення щодо відзначення преміями лауреатів літературно-наукового конкурсу імені Воляників-Швабінських за праці, які видали у 2020 році.

Відомо, що другою премією нагородили Ігоря Любчика, історика та краєзнавця, за працю "Лемківські долі: Трагізм і пам'ять поколінь".

Це монографія про український етнопростір, що не загублений і не забутий його автохтонами–лемками, з якого їх свідомо і насильно вигнали. Автор наголошує на потребі постійно пам’ятати й нагадувати про це не тільки українцям, але і полякам, і словакам.

Книга має багато унікальних ілюстрацій лемківських родин та копій важливих документів, які підтверджують, що, попри те, що лемки були розділені державно-політичним кордоном, їх завжди об’єднувала ідея української державності.

До речі, цьогоріч монографію відзначили й премією імені Василя Стефаника, найвищою відзнакою в галузі літератури, мистецтва, архітектури та журналістики в Івано-Франківській області.

"Це частина моєї докторської дисертації, яку захистив цього року в травні. Тема-табу, якою маніпулювали і яку спотворювали радянські та польські дослідники після того, як лемки стали жертвою великомасштабних політичних ігрищ за кордон між Радянським Союзом та Польщею. Тому зараз мені приємно, що праця доброго десятка років поцінована й на міжнародному рівні", - каже Ігор Любчик.

Третьою премією нагородили також історика з Прикарпаття - Івана Монолатія за працю "Переможене горе: мнемонічні фігури (без)державної літератури".

У книзі автор висвітлює, як в умовах відсутності національної державності українська література та її творці ХХ ст. довели, що горе (травма), якої завдали українські революції, окупації, війни, денаціоналізація українців і техногенні катастрофи, репрезентовані в літературних текстах, є прикладом перемоги над горем (переможеним горем).

За словами автора, над книгою працював приблизно два роки.

Працю також нагородили міською премією Івана Франка у 2021 році. Також книга увійшла у список 175 кращих українських книжок 2020 року за версією ПЕН Україна.

Нагородження лауреатів влаштують до кінця року й церемонією в Україні або у форматі онлайн, залежно від можливостей.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

З королевою та чаєм. В Івано-Франківському ліцеї оригінально привітали вчителів з професійним святом (ФОТО)

Іванофранківських освітян нагородили преміями міського голови (ФОТО)


04.10.2021 18872
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

903
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

722
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1833
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3162
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2513
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2499

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

166

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

689

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

652

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1539
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

297
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

636
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

579
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

285
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

349
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26990
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

803
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19643
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

385
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

367
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

693
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1211 1