Купуємо безпечне: що таке підроблені продукти і як від них вберегтися

Фальсифікація продуктів харчування, на жаль, залишається актуальною проблемою для українців. Незважаючи на певні позитивні зміни в законодавстві, перевірки та відкрите оприлюднення їх результатів, недобросовісні виробники продовжують обманювати покупців, додаючи дешевшу сировину, щоб знизити собівартість товарів. Українці ж, бажаючи зекономити, купують їх.

Хто і як контролює якість продуктів харчування в Україні?

Якість та безпеку харчових продуктів контролює спеціальний орган — Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба). До її повноважень входять перевірки підприємств, інформування про порушення, штрафування та реагування на скарги споживачів. Цей контроль регулюється відповідним законом, що діє з квітня 2018 року.

Варто зазначити, що в Україні також є альтернативні організації, які займаються такою роботою. Це, зокрема, Науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз «Тест» та всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів «Споживча довіра». Вони відбирають зразки продуктів для експертизи та публікують результати.

Що і як фальсифікують в Україні?

За даними Держпродспоживслужби, найчастіше фальсифікують молоко та молочні продукти, рибу, м’ясо птиці, м’ясо та м’ясопродукти. Лідером вже тривалий час є масло.

Фальсифікат виявляють як у великих торгових мережах, так і малих магазинах та на ринках. Способів підробки є чимало. Зокрема, можуть фальсифікувати маркування, навіть нанісши етикетку відомого виробника. Прикладів багато, ми розповімо про найпоширеніші.

  • Підробка молочних продуктів

Молочну продукцію найчастіше фальсифікують, використовуючи рослинні олії для заміни молочного жиру. Це можуть бути гідрогенізовані жири, пальмова, кокосова олія тощо. Так, за результатами перевірок, 62 % масла на ринку є фальсифікатом. Насправді ж, якщо в маслі є будь-яка добавка, це вже не масло. Дійсно справжнє масло має бути твердим на дотик, його ціна — не менше 40 грн за упаковку, а називатися чітко «масло вершкове». Звертайте увагу на етикетки, уважно читайте пропозиції магазинів. В онлайн пропозиціях супермаркетів таких як Велика кишеня, є не тільки інформація про ціну, але й, наприклад, скільки жиру містить сир брі. Це дуже корисна інформація для покупця. В онлайн каталогах ви можете перевірити не лише молочні продукти, але й інші товари. Перевага в тому, що ви матимете чітке уявлення, що купуєте, ще до самої покупки.

  • М’ясна продукція

У ковбаси, сосиски, сардельки, додають сою, а також добавки для утримання вологи. Фальсифікація ковбас може відбуватися за рахунок заміни натурального м’яса емульсією (меленими шкірами, сполучними тканинами, субпродуктами). Коли на маркуванні зазначається «продукт м’ясовмісний» чи «продукт м’ясорослинний» – перед вами імітація ковбаси, в якій власне м’яса зовсім небагато. Слова «рослинний білок» на упаковці свідчать про наявність у складі рослинних добавок. Створити ілюзію якісного продукту допомагають підсилювачі смаку, ароматизатори, барвники тощо.

  • Риба

Її підфарбовують, штучно надають свіжого вигляду, видають за інший вид, навіть змінюють дату виготовлення на цінниках. Детально про те, як купити якісний рибний продукт ми писали раніше.

  • Розчинна кава

Експерти стверджують, що 40% на ринку є підробкою. Замість натуральної кави продають кавовий напій, до складу якого може входити лише 15% кави, а решта — злакові добавки.

Фальсифікат є і в Європі?

Чимало українців купують товари, привезені з країн Європейського Союзу. Основною причиною є впевненість у якості таких продуктів. Але і тут не обходиться без шахрайства. Найбільше випадків з такими продуктами, як олія, риба, м’ясо, фрукти, овочі та птиця.

Україна періодично отримує повідомлення через міжнародні системи оповіщення про виявлення небезпечних продуктів. Далі про це інформують операторів ринку, які повинні вилучати небезпечний продукт з обігу.

На даний час заплановано будівництво прикордонних інспекційних постів, на яких контролюватимуть безпечність харчових продуктів. Зараз контроль товарів, що ввозяться, здійснюється у зонах митного контролю на території України.

Як вберегтися від підробки?

  • Купувати там, де видають чек, найкраще – у магазинах. Більше ризиків при покупці через інтернет та на ринках.
  • Завжди зберігайте чек.
  • Стежте за новинами і не купуйте товари тих виробників, у яких виявляли фальсифікат. Інформацію про недобросовісних підприємців часто можна знайти в інтернеті.
  • Читайте уважно етикетки. Останнім часом виробників змушують краще інформувати про склад продукту, тож уже є такі маркування: сирний продукт, майонезний соус, сметанний продукт, морозиво з комбінованим складом сировини. Звертайте на це увагу та обирайте те, що не зашкодить вашому здоров'ю.

Що ж робити якщо ви виявили чи придбали неякісний товар? Перш за все зберіть докази порушення ваших прав: збережіть чек, сфотографуйте цінник, маркування. Зверніться до адміністрації магазину, залиште їм відповідну заяву. Якщо ви не отримали результату (наприклад, вам не повернули кошти), зверніться із відповідною заявою до поліції, суду або до Держпродспоживслужби. Остання має цілодобову гарячої лінію +38 (044) 364 77 80 або +38 (050) 230 04 28, а також чат-бот у тестовому режимі.

Будьмо активними

Саме споживач є основою і двигуном економіки: купує споживач – зростає попит на товари, отже, виробник випускає продукцію і має можливість нарощувати обсяги виробництва, а держава, в свою чергу отримує більші відрахування в бюджет. За безпечність харчових продуктів перш за все відповідає виробник. Його контролює держава. Та не останню роль у цьому відіграє покупець, а саме його свідомість і активність.

Сподіваємося, що з посиленням контролю за якістю знизиться й кількість фальсифікату в магазинах. Будьте уважні і вдалих вам покупок!

Партнерський матеріал


18.05.2021 1887
Коментарі ()

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1305
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6901
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14917 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1831
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1078
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6562

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

881

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1671

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1474

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1341
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

444
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

703
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

868
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

675
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1766
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

790
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1093
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34927 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

270
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

445
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

763
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

671