Купуємо безпечне: що таке підроблені продукти і як від них вберегтися

Фальсифікація продуктів харчування, на жаль, залишається актуальною проблемою для українців. Незважаючи на певні позитивні зміни в законодавстві, перевірки та відкрите оприлюднення їх результатів, недобросовісні виробники продовжують обманювати покупців, додаючи дешевшу сировину, щоб знизити собівартість товарів. Українці ж, бажаючи зекономити, купують їх.

Хто і як контролює якість продуктів харчування в Україні?

Якість та безпеку харчових продуктів контролює спеціальний орган — Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба). До її повноважень входять перевірки підприємств, інформування про порушення, штрафування та реагування на скарги споживачів. Цей контроль регулюється відповідним законом, що діє з квітня 2018 року.

Варто зазначити, що в Україні також є альтернативні організації, які займаються такою роботою. Це, зокрема, Науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз «Тест» та всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів «Споживча довіра». Вони відбирають зразки продуктів для експертизи та публікують результати.

Що і як фальсифікують в Україні?

За даними Держпродспоживслужби, найчастіше фальсифікують молоко та молочні продукти, рибу, м’ясо птиці, м’ясо та м’ясопродукти. Лідером вже тривалий час є масло.

Фальсифікат виявляють як у великих торгових мережах, так і малих магазинах та на ринках. Способів підробки є чимало. Зокрема, можуть фальсифікувати маркування, навіть нанісши етикетку відомого виробника. Прикладів багато, ми розповімо про найпоширеніші.

  • Підробка молочних продуктів

Молочну продукцію найчастіше фальсифікують, використовуючи рослинні олії для заміни молочного жиру. Це можуть бути гідрогенізовані жири, пальмова, кокосова олія тощо. Так, за результатами перевірок, 62 % масла на ринку є фальсифікатом. Насправді ж, якщо в маслі є будь-яка добавка, це вже не масло. Дійсно справжнє масло має бути твердим на дотик, його ціна — не менше 40 грн за упаковку, а називатися чітко «масло вершкове». Звертайте увагу на етикетки, уважно читайте пропозиції магазинів. В онлайн пропозиціях супермаркетів таких як Велика кишеня, є не тільки інформація про ціну, але й, наприклад, скільки жиру містить сир брі. Це дуже корисна інформація для покупця. В онлайн каталогах ви можете перевірити не лише молочні продукти, але й інші товари. Перевага в тому, що ви матимете чітке уявлення, що купуєте, ще до самої покупки.

  • М’ясна продукція

У ковбаси, сосиски, сардельки, додають сою, а також добавки для утримання вологи. Фальсифікація ковбас може відбуватися за рахунок заміни натурального м’яса емульсією (меленими шкірами, сполучними тканинами, субпродуктами). Коли на маркуванні зазначається «продукт м’ясовмісний» чи «продукт м’ясорослинний» – перед вами імітація ковбаси, в якій власне м’яса зовсім небагато. Слова «рослинний білок» на упаковці свідчать про наявність у складі рослинних добавок. Створити ілюзію якісного продукту допомагають підсилювачі смаку, ароматизатори, барвники тощо.

  • Риба

Її підфарбовують, штучно надають свіжого вигляду, видають за інший вид, навіть змінюють дату виготовлення на цінниках. Детально про те, як купити якісний рибний продукт ми писали раніше.

  • Розчинна кава

Експерти стверджують, що 40% на ринку є підробкою. Замість натуральної кави продають кавовий напій, до складу якого може входити лише 15% кави, а решта — злакові добавки.

Фальсифікат є і в Європі?

Чимало українців купують товари, привезені з країн Європейського Союзу. Основною причиною є впевненість у якості таких продуктів. Але і тут не обходиться без шахрайства. Найбільше випадків з такими продуктами, як олія, риба, м’ясо, фрукти, овочі та птиця.

Україна періодично отримує повідомлення через міжнародні системи оповіщення про виявлення небезпечних продуктів. Далі про це інформують операторів ринку, які повинні вилучати небезпечний продукт з обігу.

На даний час заплановано будівництво прикордонних інспекційних постів, на яких контролюватимуть безпечність харчових продуктів. Зараз контроль товарів, що ввозяться, здійснюється у зонах митного контролю на території України.

Як вберегтися від підробки?

  • Купувати там, де видають чек, найкраще – у магазинах. Більше ризиків при покупці через інтернет та на ринках.
  • Завжди зберігайте чек.
  • Стежте за новинами і не купуйте товари тих виробників, у яких виявляли фальсифікат. Інформацію про недобросовісних підприємців часто можна знайти в інтернеті.
  • Читайте уважно етикетки. Останнім часом виробників змушують краще інформувати про склад продукту, тож уже є такі маркування: сирний продукт, майонезний соус, сметанний продукт, морозиво з комбінованим складом сировини. Звертайте на це увагу та обирайте те, що не зашкодить вашому здоров'ю.

Що ж робити якщо ви виявили чи придбали неякісний товар? Перш за все зберіть докази порушення ваших прав: збережіть чек, сфотографуйте цінник, маркування. Зверніться до адміністрації магазину, залиште їм відповідну заяву. Якщо ви не отримали результату (наприклад, вам не повернули кошти), зверніться із відповідною заявою до поліції, суду або до Держпродспоживслужби. Остання має цілодобову гарячої лінію +38 (044) 364 77 80 або +38 (050) 230 04 28, а також чат-бот у тестовому режимі.

Будьмо активними

Саме споживач є основою і двигуном економіки: купує споживач – зростає попит на товари, отже, виробник випускає продукцію і має можливість нарощувати обсяги виробництва, а держава, в свою чергу отримує більші відрахування в бюджет. За безпечність харчових продуктів перш за все відповідає виробник. Його контролює держава. Та не останню роль у цьому відіграє покупець, а саме його свідомість і активність.

Сподіваємося, що з посиленням контролю за якістю знизиться й кількість фальсифікату в магазинах. Будьте уважні і вдалих вам покупок!

Партнерський матеріал


18.05.2021 1932
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1459
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2995
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1045
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1096
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1112 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3299 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

87

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1010

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

846

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

382
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

222
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2409
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1187
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

495
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15117
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7420
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

854
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

419
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

330
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

415
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

701
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1159