Космічний відлюдник: астрономи помітили незвичайну планету в галактиці

Міжнародна група вчених на чолі з польськими астрономами оголосила про відкриття найменшої з виявлених на сьогодні вільно плаваючої планети розміром із Землю.

Дослідники з OGLE Астрономічної обсерваторії Варшавського університету знайшли незвичайний об'єкт завдяки методу гравітаційного мікролінзування, інформує Фіртка з посиланням на НВ.

Вільно плаваючі планети практично не обертаються навколо батьківської зірки, тому їх не можна виявити за допомогою традиційних методів астрофізичного виявлення. Проте їх можна виявити за допомогою астрономічного явища, яке називається гравітаційним мікролінзуванням. Мікролінзування є результатом загальної теорії відносності Ейнштейна — масивний об'єкт (лінза) може відхиляти світло яскравого фонового об'єкта (джерела). Гравітація лінзи діє як величезне збільшувальне скло, яке згинає і збільшує світло далеких зірок.

«Якщо масивний об'єкт (зірка або планета) проходить між наземним спостерігачем і віддаленою зіркою-джерелом, його сила тяжіння може відхиляти і фокусувати світло від джерела. Спостерігач буде вимірювати короткочасне підвищення яскравості вихідної зірки. Шанси на спостереження мікролінзування надзвичайно малі», — пояснює доктор Прземек Мроз, науковий співробітник Каліфорнійського технологічного інституту і провідний автор дослідження.

Гравітаційне мікролінзування не залежить від яскравості лінзи, тому дозволяє вивчати тьмяні або темні об'єкти, такі як планети. Вчені оголосили про відкриття найкоротшої з коли-небудь виявлених подій мікролінзування під назвою OGLE-2016 BLG-1928 час якої складає всього 42 хвилини.

«Коли ми вперше помітили цю подію, було ясно, що вона повинна бути викликана надзвичайно крихітним об'єктом», — говорить доктор Радослав Полескі з Астрономічної обсерваторії Варшавського університету, співавтор дослідження.

Дійсно, моделі показують, що лінза повинна бути менш масивною, ніж Земля, ймовірно, це був об'єкт масою з Марс. Більш того, лінза швидше за все — планета-вигнанець.

«Якби лінза оберталася навколо зірки, ми б виявили її присутність на кривій блиску», — додає доктор Полескі.

Кілька років тому астрономи OGLE надали перші свідчення наявності великої кількості планет-вигнанців в Чумацькому Шляху. Однак недавно виявлена планета — найменший з коли-небудь виявлених вигнанців.

«Наше відкриття показує, що маломасивні вільно плаваючі планети можуть бути виявлені і охарактеризовані за допомогою наземних телескопів», — говорить професор Анджей Удальскі, керівник проекту OGLE.

Астрономи підозрюють, що вільно плаваючі планети фактично сформувалися в протопланетних дисках навколо зірок (як «звичайні» планети), і вони були викинуті зі своїх батьківських планетних систем після гравітаційної взаємодії з іншими тілами, наприклад, з іншими планетами в системі.

Теорії утворення планет пророкують, що викинуті планети зазвичай повинні бути менша за Землю. Таким чином, вивчення вільно плаваючих планет дозволяє нам зрозуміти бурхливе минуле молодих планетних систем, таких як Сонячна система.

Раніше НВ писав, що дослідники визначили дві дюжини планет за межами нашої Сонячної системи, на яких можуть бути умови, більш підходящі для життя, ніж наші власні.

При цьому деякі із зірок, навколо яких обертаються ці планети, можливо, навіть краще за наше Сонце.

У дослідженні, проведеному вченим з Університету штату Вашингтон (WSU) Дірком Шульце-Макухом, докладно описуються характеристики потенційних «наднаселених» планет, включаючи ті, які старше, трохи більше, трохи тепліше і, можливо, більш вологі, ніж Земля.

Всі 24 головних претендента на здобуття звання наднаселених планет знаходяться на відстані більше 100 світлових років від нас, але Шульце-Макух сказав, що це дослідження може допомогти сфокусувати майбутні зусилля зі спостереження, наприклад, з космічного телескопа NASA James Webb, космічної обсерваторії LUVIOR і космічного простору PLATO Європейського космічного агентства.


30.10.2020 7526
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3766 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

554
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273