«Хай Епіфаній поверне нам свята на місце»: як Космач розділився через два Різдва (ВІДЕО)

Журналісти hromadske приїхали в Космач напередодні Різдва із запитаннями, чому найбільша релігійна парафія села вирішила не переходити на новоюліанський календар і святкувати народження Христа по-старому — 7 січня.


«Віру не міняють» 


Після того як влітку 2023 року помісний собор Православної церкви України затвердив перехід на новоюліанський календар, громада найстарішої та найбільшої за кількістю парафіян у Космачі церкви Петра і Павла провела збори. Вона хоч і належить до ПЦУ, але рішення вищого церковного керівництва не сприйняла. 

Люди проголосували за те, щоб залишитися зі старими датами відзначень релігійних свят. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди, і Різдво вони відзначали 7 січня, а не 25 грудня. 

«Віру не міняють. Ми як родились і як батьки нас навчили, так і має бути, і так дітей маємо вчити і йти до кінця (святкувати 7 січня — ред). 

Бо інакше, це як переступати через свою віру й релігію», — каже Анна. 

І додає, що дуже хотіла б особисто сказати главі ПЦУ Епіфанію, «аби він повернув свята на місце». Її іменини за новим стилем були 9 грудня, і цього дня її привітала онука. Жінка їй подякувала, але сказала, що святкувати буде 22 грудня.  

На запитання, що ж вона робитиме, якщо до її хати завітають колядники 25 грудня, відповіла, що таки почастує і подякує за коляду, бо проганяти не пасує. 


«Тут живуть нащадки сексотів»


Оскільки інші парафії таки перейшли на новоюліанський календар, то крім греко-католицької церкви (до якої ходять у рази менше людей), по-новому святкують у чотирьох православних храмах, розташованих далеко від центру села.

«Це мій особистий біль і біль усього села. Те, що зараз село так розділене», — каже в коментарі hromadske отець Ігор, настоятель храму Пресвятої трійці УГКЦ у Космачі. 

Свою парафію до переходу календаря він готував давно, тому вони без застережень одразу перейшли на нові дати святкувань. 

Причиною відмови сусідньої парафії ПЦУ від переходу на новоюліанський календар отець Ігор вважає не лише звичку парафіян, а й свідому маніпуляцію їхньою думкою.

«Підготовка до не переходу тривала щонайменше півтора року до того, коли про це заговорили. Це були спеціальні дописи в соцмережах, де маніпулювали суспільною думкою. Мені здається, для нашого ворога Космач — це ключове село.

Адже тут була Старшинська школа УПА. Тут було багато людей репресовано. Водночас тут було дуже багато сексотів. І їхні нащадки досі живуть і сповідують ті ідеї. Тут є багато людей, які, скажімо так, не за Україну», — каже він. 

Натомість староста села, який є парафіянином найбільшої в селі православної церкви, каже, що просто ця зміна календаря не на часі під час війни. 

«До переходу людей потрібно було підготовлювати. У нас і так купа проблем, а тепер іще маємо під час війни трошки непорозуміння між конфесіями», — каже староста Дмитро Мохначук.

Він шкодує, що другий рік поспіль на Водохреще в селі не відбуватиметься міжконфесійна хода до річки та спільний молебень там. Сам Мохначук святкує два Різдва. 25 грудня — в гостях у сватів, а 7 січня — зі своєю парафією.


Два Різдва в одній родині


Найдивніша ситуація зі святкуванням складалась у сімей, де члени родини ходять до різних церков. Так два Різдва має космацьке подружжя Кравчуків. 

Ще з 90-х років щонеділі вони разом їдуть зі свого присілка до центру села, а там розходяться кожен по своїх церквах: Олена — до греко-католицької, а Василь — до православної. 

Другий рік поспіль вранці 25 грудня Олена сама їде до центру на Різдвяну службу, а чоловік залишається вдома. Так само й 7 січня: святково убраний Василь їде до храму Петра і Павла, поки дружина залишається на господарці. 

«Конституція України каже, що жінка може вірувати в одну віру, а чоловік — в іншу. Але в нас одна християнська віра.
Для простого християнина головне — це вислухати службу Божу, а немає значення, де і в якому храмі. А решта — то вже є релігійна політика», — з усмішкою каже Василь Кравчук. 

Сам він зізнається, що волів, аби його парафія таки перейшла на новий календар. Але, за його версією, поки що там гучніший голос мають кілька «впертих» жінок, які за старий стиль, а решта людей просто не наважуються їм перечити. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


В Івано-Франківську стартує XVI Міжнародний Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях»

Коляда для ЗСУ: як у Криворівні святкують Різдво (ФОТО)


27.12.2024 11768
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

969
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2751
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3056 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

868

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

115
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15052
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

274
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096