Івано-Франківськ аварійний. Як стримати обвали фасадів?

Все частіше в Івано-Франківську мешканці скаржаться, що на них обвалюються елементи фасадів чи балконів старовинних будівель. Хто має нести за це відповідальність, якщо раптом все закінчиться травмою? Чи достатньо зусиль докладає міська влада?

Ольга Перехрест мешкає в Івано-Франківську. Дівчина розповідає, як одного вечора, коли поверталась додому, їй на голову ледь не впав шматок тинькування з житлового будинку, що на вулиці Січових Стрільців, 15 а.

«Це було близько десятої вечора. Я йшла вулицею і, чи то з даху, чи то з фасаду впав шматок тинькування з сильним гуркотом. Буквально у двох кроках переді мною. Якби я йшла трохи швидше – це все впало б мені на голову.  Спочатку думала просто пройти повз, але вирішила, що про цю подію треба повідомити. І я ще в напівшоковому стані це все сфотографувала, опублікувала в мережі, щоб бодай обгородили це місце наступного дня. Добре, що це був вечір і я йшла одна», - пригадує дівчина.  

Того ж дня на вулиці Січових Стрільців обвалився карниз пам’ятки архітектури. Про це у мережі повідомив франківець Павло Валько. Ситуацію прокоментували у Департаменті містобудування та архітектури міста через два дні:  

«На Січових Стрільців, 15 а осипається тинькування на торцевому фасаді. При цьому падає на пластиковий дашок входу до підвального приміщення, створюючи значний шумовий ефект. Певна небезпека присутня, звичайно втручання потрібне, та разом з тим назвати небезпеку великою - буде перебільшенням.

На Січових Стрільців, 5 впав карниз. Тут як раз ситуація небезпечна. На перших порах негайно потрібна вежа МАРСу (Міської аварійно-рятувальної служби) для обстеження та демонтажу потенційно небезпечних фрагментів карнизу. Надалі як мінімум потрібно встановити сітчасті екрани. Остаточне рішення про подальші ремонтні роботи буде прийнято після обстеження», -  розповів «Фіртці» головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини Департаменту містобудування та архітектури Володимир Ідак.

За його словами, відповідальність за обвал фасаду несуть виключно власники будівель:

«Усі житлові будинки передані у власність мешканців будинку. Вони несуть колегіальну відповідальність за стан. Якщо розбиратися в юридичних тонкощах, то хто б не займався цією справою, прийде до того, що відповідальність несе тільки власник об’єкту, який спричинив ті, чи інші пошкодження людям»

Що стосується архітектурних пам’яток, то у випадку їхнього руйнування  на власників накладається ще додаткове зобов’язання.

«Вони не мають права змінювати об’єкт, перебудовувати його. Але відповідальність теж вони несуть. На нас, як на органи влади, це не покладає жодних зобов’язань. Ми тільки стежимо за дотриманням законодавства: щоб пам’ятки архітектури не змінювали. У нас ніколи не виникне питання, якщо в селі ми побачимо стару, зруйновану хату, ніхто ж не побіжить до сільського голови, а будуть шукати власників», - каже головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини.

За словами Володимира Ідака, у пам’ятках житлового законодавства є чимало недоліків. Будинки зняті з балансового обліку міської ради та передані у власність власникам. А власники, в більшості, не оформилися в суб’єкти права на весь будинок.

«Ось приклад. Будинок багатоквартирний. І всі мешканці мали б об’єднатися в єдину юридичну особу, яка мала б нести відповідальність за збереження цілого будинку. А у законодавстві цей момент проґавили, власне тих єдиних юридичних осіб не утворили. У цьому і полягає дилема: власники окремих квартир не несуть відповідальність за те, що карниз падає з будинку», - пояснив Ідак.

Загалом в Івано-Франківську близько 500 пам'яток архітектури. Та не всі вони у задовільному стані й тішать око, деякі  з них становлять пряму загрозу для мешканців та гостей міста.

Скільки таких потенційно небезпечних будівель у Франківську, на запит «Фіртки» у компетентних органах відповісти не змогли.


26.05.2021 Ілона Шевченко 6717 1
Коментарі (1)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1585
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3035
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1137 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3362 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

145

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1038

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2432
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1236
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

262
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

320
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

426
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718