Головний державний санітарний лікар Івано-Франківщини Руслан Савчук повідомив, що в Україні існує ризик виникнення спалаху кору.
«Кір — це одне з найзаразніших вірусних захворювань у світі, останній спалах якого ми мали у 2017-2019 роках. За шість місяців 2023 року виявили вже 20 випадків.
Спершу, ця цифра може здаватися невеликою, проте важливо знати специфіку вірусу кору, щоби розуміти реальність ризиків в Україні», — йдеться у повідомленні.
Медик навів ряд фактів про цю хворобу, які допоможуть вберегти здоров’я:
- З 10 невакцинованих людей, які контактували з хворим, 9 захворіють.
- Спалахи кору в Україні мають циклічний характер і повторюються кожні чотири-п'ять років.
- З однієї тисячі людей, які захворіли на кір, одна людина помирає, одна хворіє на енцефаліт — тяжке ураження головного мозку.
- Кір майже завжди важко протікає, як у дітей, так і у дорослих. Він часто ускладнюється запаленням легень, вушною інфекцією та іншими серйозними ускладненнями. Серед складних віддалених наслідків кору є підгострий склерозуючий паненцефаліт. Це хвороба, яка не має лікування і завжди має смертельний результат. Хвороба розвивається через 5-10 років після перенесеного кору. У групі ризику діти, які перехворіли на кір на першому році життя.
- Вірус кору впливає і на імунну систему — пригнічує на кілька місяців, років імунітет людини, яка перехворіла, викликаючи “імунну амнезію”. Це робить людину більш вразливою до інших інфекцій.
- Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями проти кору дітей у попередні роки. Для колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет від цієї хвороби та цього краще досягти через вакцинацію.
- Хвороба часто має тяжкий перебіг з розвитком ускладнень. Високого рівня охоплення вакцинацією, першочергово, необхідно досягти серед дітей. В Україні у 2022 році лише 74% дітей віком 1 рік та 69% 6-річних дітей щеплено проти кору згідно з календарем. Загалом 215 698 дітей в Україні віком 2-17 років не мають щеплень від кору за віком.
- Вакцинація дітей від кору гарантується державою, діти можуть щепитися від нього безоплатно до 18 років. Дорослі можуть отримати щеплення КПК за власний кошт або ж, в окремих випадках, коштом держави.
- В Україні використовують вакцину КПК (комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Нею вакцинують у понад 100 країнах світу. Вона є безпечною та ефективною, схвалена до використання Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
- Лише впродовж 2000-2015 років вакцинація проти кору зберегла 20 мільйонів дитячих життів у світі. Для захисту від кору потрібні дві дози вакцини КПК, що містить живі, але ослаблені віруси кору, паротиту та краснухи.
- За календарем профілактичних щеплень в Україні першу дозу вакцини вводять дітям у 12 місяців, другу дозу — в 6 років. Дітям, яких не було вакциновано вчасно, вводять дві дози вакцини з інтервалом мінімум місяць.
- Хронічні захворювання НЕ є протипоказаннями до вакцинації: діти, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, серцево-судинні чи інші хронічні захворювання, потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби в них значно вищий. До вакцинації не потрібно готуватися, здавати загальні аналізи крові чи сечі.
- Якщо у вас був контакт із хворим на кір, а ви не знаєте, чи вакциновані, то потрібно пройти екстрену вакцинацію — при чому, не завадило б в перші 72 години після контакту.
- Щеплення КПК також надає захист проти краснухи й паротиту. Щонайменше через місяць після отримання першої дози вакцини у зв’язку з екстреним щепленням варто отримати та другу дозу вакцини КПК для надійного захисту в майбутньому.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
COVID-19: яка ситуація в Івано-Франківській області з початку повномасштабної війни