Як рятуватися від спеки: поради дерматокосметолога

Сонце – це благо, але не завжди. Влітку більшість наших краян намагаються не проґавити можливість отримати омріяну засмагу. Та слід пам’ятати, що за останні роки сонце стало значно активнішим та небезпечнішим. Тому до прийому сонячних ванн  слід ставитися в міру, зі знанням справи та розумінням процесів.

З дитинства нам відомо, що на сонці виробляється вітамін Д, що приймає участь в безлічі життєвоважливих процесів. Так саме цей вітамін великою мірою відповідає за настрій, самопочуття, здоровий сон, імунітет. Та маємо розуміти, що неправильне відношення до сонця може спричинити нашому організму, особливо шкірі велику шкоду.


Що потрібно знати про поведінку на сонці в спекотні дні

Насамперед, слід уникати дій, які можуть спричинити тепловий удар. Щоб уникнути термоефекту і волога вільно могла випаровуватись з поверхні тіла, тим самим понижаючи його температуру в одязі, слід віддавати перевагу легким не облягаючим речам з натуральних тканин.

Зверніть увагу і на кольорову гаму свого гардеробу. Закони фізики працюють і тут - світлі речі будуть відбивати більше світлових хвиль, а чорні навпаки їх поглинатимуть. Однак більша частина тепла, яке поглинула тканина, розсіюється, не встигнувши дістатися до шкіри.

Пам’ятайте за водний баланс. Його слід поповнювати, щоб не зупинявся процес терморегуляції. Пити потрібно тим більше, чим спекотніше (орієнтовно 2-3 літри). При пересуванні містом намагайтесь ходити по тіньовій стороні. В особливо спекотні дні не виходьте з дому без парасольки чи накриття на голову.

Потрібно пам'ятати, що зловживання активним сонцем - це завжди запалення в шкірі, яке не минає безслідно.

Дерматологи б'ють на сполох і намагаються привернути увагу до росту онкозахворюваності шкіри, яка пов'язана з надмірною інсоляцією. Збільшилась статистика захворювань меланомою шкіри, плоскоклітинним раком, базаліомою.

Існує кореляція між кількістю сонячних опіків шкіри та відсотком виникнення меланоми – злоякісної пухлини, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов'язаних з меланомою.

Зі зловживанням сонячними променями пов'язаний і ряд естетичних дефектів шкіри.

В першу чергу, це фотостаріння. А воно своєю чергою на кожній шкірі має свої ознаки, наприклад, розладами пігментів - хвороби, яка характеризується локальною гіперпігментацією, що проявляється у вигляді веснянок або темних плям. Тривале перебування на сонці може спричинити виникнення такого рідкісного захворювання як еластаз (атрофія шкіри), що характеризується поломкою структур колагенових та еластинових волокон. Також надмірна інсоляція загострює юнацькі та рожеві вугрі.


Що ж слід знати, щоб убезпечити себе від проблем

Слід визначитись і зрозуміти до якого фототипу належите ви та ваші близькі, особливо діти.  В нашому регіоні переважає 1-3 тип по Фіцпатрику. Фототип дасть розуміння взаємодії з сонцем. Чим нижчий фототип, тим менше можна одноразово перебувати на сонці.

Також залежно від вашого фототипу слід обирати SPF фактор (сонцезахисні креми), що повинен наноситись на шкіру для захисту.

1 тип: дуже світла чутлива шкіра, блакитні або зелені очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Категорично заборонено такій шкірі перебувати під прямим сонячним промінням. Миттєві опіки гарантовані! Для захисту бажано застосовувати сонцезахисні засоби з приміткою «для чутливої шкіри»: в перші дні приймання сонячних ванн SPF 40+, потім SPF 30.

2 тип: світла шкіра, блакитні або карі очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Шкіру такого типу необхідно поступово «привчати» до сонця, починаючи з мінімальних доз в кілька хвилин і до максимально можливих для неї. Водостійкі засоби захисту – ось ваш правильний вибір! В перші дні перебування на сонці – SPF 30, наступні – SPF 15.

3 тип: досить світлий відтінок шкіри, темні очі, каштанове або русяве волосся. Це найбільш розповсюджений тип в помірному поясі. Представники такого типу шкіри засмагають досить швидко, інколи навіть без початкової стадії почервоніння шкіри. Вона не боїться сонця в середній широті, але південне сонце для неї є згубним. Фактор захисту 15 є бажаним для неї в перші дні прийняття сонячних ванн, наступні дні SPF 8-10.

4 тип: смаглява шкіра, темне або чорне волосся, темно-карі очі. Представники такого фототипу засмагають без особливих проблем: досить швидко, ніколи не опікаються на сонці. І хоча опіки та почервоніння не загрожують власнику такої шкіри, але доглядати та захищати її теж потрібно, хоча б від фотостаріння. Для цього підійдуть креми, спреї та емульсії з позначкою «для смаглявої шкіри» зі ступенем захисту 6-8.


Загальні правила взаємодії з сонцем

До активної інсоляції слід готуватись заздалегідь. Привчайте шкіру до сонячних променів – починайте з кількох хвилин перебування на відкритому сонці.

Засмагати найбезпечніше у ранкові до 11.00-12.00 та вечірні 16.00-18.00 години.

Слід користуватись сонцезахисними засобами не лише під час перебування на курортах. Обирайте крем згідно зі своїм фототипом.

Пам’ятайте, що сонцезахисні засоби наносяться повторно після купання (якщо ваш крем не водостійкий).

Зверніть увагу на цифру біля SPF на упакуванні, вона вказує на час, за який приблизно слід нанести засіб повторно. До прикладу: SPF50 - повторити нанесення через 5 годин;  SPF30 через 3 години; SPF15 відповідно за півтори години.

Відомо, що перебування під парасолею та у воді не захищає на 100% від ультрафіолету. Тому обмежуйте доступ сонячних променів до відкритих ділянок свого тіла та будьте обережними.


16.07.2021 Алла Латинська 15412
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2410
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1537 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3622
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5392
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1655
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2036

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

112

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

860
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

445
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

752
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2441 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

459
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

847
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4898
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

714
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

614
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

551
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

380
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

703
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

864 2