Як подолати побори в українських школах - поради експертки

Співголова громадської організації "Батьки SOS" Олена Парфьонова розповіла, чому в навчальних закладах процвітає корупція та як діяти батькам, коли дитину цькують за "борг" перед фондом класу.

За словами Олени Парфьонової, далеко не поодинокими є ситуації, подібні до випадку в Кропивницькому, де в шкільному чаті багатодітній матері пригрозили залишити дитину без подарунка на День святого Миколая, якщо вона не сплатить борг до фонду класу, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

"У багатьох школах України таке відбувається. Подібне цькування батьків – це дискримінація за майновим станом дитини у комунальній безкоштовній школі. Побутова корупція просто заполонила заклади освіти. Деякі адміністрації закладів вважають це нормальною практикою і популяризують тези, що держава не фінансує заклади освіти, тому лише на батьківських внесках тримається вся освіта України. Але це маніпуляція", – переконана експертка.

За її словами, регулювання таких ситуацій здійснює виключно керівник освітнього закладу, і там, де він чітко забороняє збирати кошти, конфліктів не виникає.

"Такі школи теж є. Ще років п’ять тому заклади освіти не фінансувалися так, як вони фінансуються зараз. Причин в цьому багато – і децентралізація, і відповідальність місцевих бюджетів. Але якщо школа не звітує і популяризує думку, що держава нічого не виділяє, отам відбуваються такі випадки", – пояснила Олена Парфьонова.

Також експертка прокоментувала діяльність шкільних батьківських комітетів та оцінила їхню законність.

"Ця практика набула популярності у 2000-х роках. У 90-х було дуже важко з фінансуванням закладів освіти, коли кошти здавали на якісь дуже нагальні потреби, наприклад, крейду. Але після трансформацій у суспільстві та державотворенні школи почали фінансуватися, а "звичаєве право" залишилося. Почалася мода на додаткові друковані зошити, свята із залученням аніматорів тощо. Окремі комерційні пропозиції, які надходили, мотивували вчителів пропонувати це батькам", – розповіла вона.

При цьому, за словами експертки, вчитель міг отримувати до 20% коштів від проданих зошитів.

"Ці «відкати» дуже вкорінилися у закладах освіти. Коли з 2015 року через систему "Прозоро" стали відкритими ці бюджети та закупівлі, які здійснюють заклади освіти, ми побачили, що з батьків часом збираються кошти на вікна, які фінансуються з бюджету міста. Тобто, коли це все почало відкриватися, усі зрозуміли, що батьківські комітети – це мильна бульбашка. З 2017 року будь-якого юридично оформленого формування такого як "батьківський комітет" не існує", – наголосила вона.

Відтак, переконана Парфьонова, батьки можуть уникнути сплати грошей.

"Перше, що негайно потрібно зробити – це повідомити адміністрацію закладу про ситуацію в класі. Якщо вимагає вчитель – це одна ситуація, якщо батьки – це інша ситуація. Не можна вірити, що адміністрація закладу не дотична до цих ситуацій. Це все в правовому полі проходить через адміністрацію закладу", – стверджує правозахисниця.

У разі ж, якщо адміністрація не надасть підтримку батькам, експертка рекомендує звернутися до районного управління освіти, місцевого департаменту освіти. Паралельно Парфьонова радить писати скаргу освітньому омбудсмену. За її словами, ця інституція має вплив та великі повноваження.

Нагадаємо, прикарпатські посадовці організували схему «відкатів» на придбанні техніки для шкіл (ФОТО).


04.12.2020 1699
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

641
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1909
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3396
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1242
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1253
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1319 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1321

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

394

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1044

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1211
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

419
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2581
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1308
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1415
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

616
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15274
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7558
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

416
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1090 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

550
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

453
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

535