Як подолати побори в українських школах - поради експертки

Співголова громадської організації "Батьки SOS" Олена Парфьонова розповіла, чому в навчальних закладах процвітає корупція та як діяти батькам, коли дитину цькують за "борг" перед фондом класу.

За словами Олени Парфьонової, далеко не поодинокими є ситуації, подібні до випадку в Кропивницькому, де в шкільному чаті багатодітній матері пригрозили залишити дитину без подарунка на День святого Миколая, якщо вона не сплатить борг до фонду класу, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

"У багатьох школах України таке відбувається. Подібне цькування батьків – це дискримінація за майновим станом дитини у комунальній безкоштовній школі. Побутова корупція просто заполонила заклади освіти. Деякі адміністрації закладів вважають це нормальною практикою і популяризують тези, що держава не фінансує заклади освіти, тому лише на батьківських внесках тримається вся освіта України. Але це маніпуляція", – переконана експертка.

За її словами, регулювання таких ситуацій здійснює виключно керівник освітнього закладу, і там, де він чітко забороняє збирати кошти, конфліктів не виникає.

"Такі школи теж є. Ще років п’ять тому заклади освіти не фінансувалися так, як вони фінансуються зараз. Причин в цьому багато – і децентралізація, і відповідальність місцевих бюджетів. Але якщо школа не звітує і популяризує думку, що держава нічого не виділяє, отам відбуваються такі випадки", – пояснила Олена Парфьонова.

Також експертка прокоментувала діяльність шкільних батьківських комітетів та оцінила їхню законність.

"Ця практика набула популярності у 2000-х роках. У 90-х було дуже важко з фінансуванням закладів освіти, коли кошти здавали на якісь дуже нагальні потреби, наприклад, крейду. Але після трансформацій у суспільстві та державотворенні школи почали фінансуватися, а "звичаєве право" залишилося. Почалася мода на додаткові друковані зошити, свята із залученням аніматорів тощо. Окремі комерційні пропозиції, які надходили, мотивували вчителів пропонувати це батькам", – розповіла вона.

При цьому, за словами експертки, вчитель міг отримувати до 20% коштів від проданих зошитів.

"Ці «відкати» дуже вкорінилися у закладах освіти. Коли з 2015 року через систему "Прозоро" стали відкритими ці бюджети та закупівлі, які здійснюють заклади освіти, ми побачили, що з батьків часом збираються кошти на вікна, які фінансуються з бюджету міста. Тобто, коли це все почало відкриватися, усі зрозуміли, що батьківські комітети – це мильна бульбашка. З 2017 року будь-якого юридично оформленого формування такого як "батьківський комітет" не існує", – наголосила вона.

Відтак, переконана Парфьонова, батьки можуть уникнути сплати грошей.

"Перше, що негайно потрібно зробити – це повідомити адміністрацію закладу про ситуацію в класі. Якщо вимагає вчитель – це одна ситуація, якщо батьки – це інша ситуація. Не можна вірити, що адміністрація закладу не дотична до цих ситуацій. Це все в правовому полі проходить через адміністрацію закладу", – стверджує правозахисниця.

У разі ж, якщо адміністрація не надасть підтримку батькам, експертка рекомендує звернутися до районного управління освіти, місцевого департаменту освіти. Паралельно Парфьонова радить писати скаргу освітньому омбудсмену. За її словами, ця інституція має вплив та великі повноваження.

Нагадаємо, прикарпатські посадовці організували схему «відкатів» на придбанні техніки для шкіл (ФОТО).


04.12.2020 1611
Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

1671
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4570
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1143
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1282
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1723
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2715 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

177

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

342

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1226

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1344
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1826
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26890 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1053
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

311
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7964
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3329
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1574
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1098
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

476 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

677
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

722
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4701