Як подолати побори в українських школах - поради експертки

Співголова громадської організації "Батьки SOS" Олена Парфьонова розповіла, чому в навчальних закладах процвітає корупція та як діяти батькам, коли дитину цькують за "борг" перед фондом класу.

За словами Олени Парфьонової, далеко не поодинокими є ситуації, подібні до випадку в Кропивницькому, де в шкільному чаті багатодітній матері пригрозили залишити дитину без подарунка на День святого Миколая, якщо вона не сплатить борг до фонду класу, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

"У багатьох школах України таке відбувається. Подібне цькування батьків – це дискримінація за майновим станом дитини у комунальній безкоштовній школі. Побутова корупція просто заполонила заклади освіти. Деякі адміністрації закладів вважають це нормальною практикою і популяризують тези, що держава не фінансує заклади освіти, тому лише на батьківських внесках тримається вся освіта України. Але це маніпуляція", – переконана експертка.

За її словами, регулювання таких ситуацій здійснює виключно керівник освітнього закладу, і там, де він чітко забороняє збирати кошти, конфліктів не виникає.

"Такі школи теж є. Ще років п’ять тому заклади освіти не фінансувалися так, як вони фінансуються зараз. Причин в цьому багато – і децентралізація, і відповідальність місцевих бюджетів. Але якщо школа не звітує і популяризує думку, що держава нічого не виділяє, отам відбуваються такі випадки", – пояснила Олена Парфьонова.

Також експертка прокоментувала діяльність шкільних батьківських комітетів та оцінила їхню законність.

"Ця практика набула популярності у 2000-х роках. У 90-х було дуже важко з фінансуванням закладів освіти, коли кошти здавали на якісь дуже нагальні потреби, наприклад, крейду. Але після трансформацій у суспільстві та державотворенні школи почали фінансуватися, а "звичаєве право" залишилося. Почалася мода на додаткові друковані зошити, свята із залученням аніматорів тощо. Окремі комерційні пропозиції, які надходили, мотивували вчителів пропонувати це батькам", – розповіла вона.

При цьому, за словами експертки, вчитель міг отримувати до 20% коштів від проданих зошитів.

"Ці «відкати» дуже вкорінилися у закладах освіти. Коли з 2015 року через систему "Прозоро" стали відкритими ці бюджети та закупівлі, які здійснюють заклади освіти, ми побачили, що з батьків часом збираються кошти на вікна, які фінансуються з бюджету міста. Тобто, коли це все почало відкриватися, усі зрозуміли, що батьківські комітети – це мильна бульбашка. З 2017 року будь-якого юридично оформленого формування такого як "батьківський комітет" не існує", – наголосила вона.

Відтак, переконана Парфьонова, батьки можуть уникнути сплати грошей.

"Перше, що негайно потрібно зробити – це повідомити адміністрацію закладу про ситуацію в класі. Якщо вимагає вчитель – це одна ситуація, якщо батьки – це інша ситуація. Не можна вірити, що адміністрація закладу не дотична до цих ситуацій. Це все в правовому полі проходить через адміністрацію закладу", – стверджує правозахисниця.

У разі ж, якщо адміністрація не надасть підтримку батькам, експертка рекомендує звернутися до районного управління освіти, місцевого департаменту освіти. Паралельно Парфьонова радить писати скаргу освітньому омбудсмену. За її словами, ця інституція має вплив та великі повноваження.

Нагадаємо, прикарпатські посадовці організували схему «відкатів» на придбанні техніки для шкіл (ФОТО).


04.12.2020 1501
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

322
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

445
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2301
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1701
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1995
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5601 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1105

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1119

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1633

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1107
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

861
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

718
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14538
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

517
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10382
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6053
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

605
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7480
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2723
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

504
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

604
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

439