ГО "Поступовий гурт франківців" запрошує на презентацію проекту "Велика війна: поховання та історична пам’ять", яка відбудеться 21 червня 2018 року о 14.00 год. в 500 залі обласної ради.
Під час Першої світової війни 1914-1918 рр. Карпати стали ареною постійних боїв. В арміях Антанти і Четверного союзу воювали і гинули тисячі українців, поляків, чехів, словаків, угорців і росіян. Й по сьогодні в українських Карпатах можна знайти залишки фортифікаційних споруд, окопів, траншей, зброї та набоїв. У гірських нетрях покояться тлінні останки вояків, військові цвинтарі забуті й не дочекалися належного впорядкування. На сьогодні, через 100 років після Великої війни, досить важко знайти уніфіковану інформацію про військові меморіальні місця та поховання солдатів у регіоні, немає карт або доступної бази даних цих місць для тих, хто досліджує європейську історію чи шукає родичів.
Завдяки методичній підтримці Відділу з питань міжнародних зв'язків інвестицій та проектної діяльності Івано-Франківської обласної ради та грантовій підтримці Міжнародного Вишеградського фонду Поступовий гурт франківців разом з партнерами проекту:
Польська гуманітарна команда (ПГК), Польща;
Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület, Угорщина;
Угорський культурно-освітній центр, Україна;
Komunitná nadácia Bardejov, Словаччина
отримав можливість зібрати інформацію про загиблих солдат, військові цвинтарі, одиночні та братські могили в країнах-партнерах. Ми сподіваємося спільно з закордонними партнерами і комунальним підприємством обласної ради «Пам’ять» створити інтернет-сайт, який буде містити мартиролог загиблих в тій війні та інтерактивну карту військових меморіалів і солдатських поховань. Крім того в рамках проекту буде видана карта поховань, розміщено біля військових кладовищ 20 інформаційних стендів з загальною інформацією про події часів Великої війни та тих, хто похований, упорядковано два військових цвинтарі, а також проведена підсумкова міжнародна конференція.
Усвідомлення того, що ти, дбаючи про пам’ять чийогось прадіда, можеш розраховувати на аналогічне ставлення до твого пращура, котрий спочиває в одному з тисяч військових некрополів десь на узбережжі Північного моря, Альпах, Карпатах чи під Барановичами, повинно змусити кожного з нас долучитися до впорядкування цих скорботних місць. Надто нині, коли звитяга захисника Вітчизни в Україні знову стала цілком реальною категорією. У зв’язку з цим закликаємо органи місцевого самоврядування та небайдужих громадян допомогти в пошуках військових поховань періоду Першої світової війни та ідентифікації загиблих.