Дослідниця українського походження отримала «стипендію для геніїв» у США (ФОТО/ВІДЕО)

За словами лауреата щорічної премії Мак-Артура Поліни Лішко, майже 40% жінок припиняють вживання протизаплідних таблеток протягом року, підкреслюючи важливість розробки негормональних контрацептивів (UC Berkeley фото Марка Джозефа Хенсона).


Поліна Лішко, фізіолог українського походження, робота якої в Каліфорнійському університеті в Берклі вже призвела до розробки нових негормональних контрацептивів для жінок і можливо, й для чоловіків або унісекс-контрацептивів.

У жовтні 2020 року науковець отримала премію Мак-Артура, нагороду, яку називають «грантом для геніїв».

"Стипендія" складає 625 000 доларів США і виплачується впродовж п’яти років, які Лішко, доцент молекулярної та клітинної біології, використає для продовження своєї роботи з репродуктивної фізіології. Дослідження охоплюють вивчення руху сперми, її орієнтування в репродуктивній системі та наслідки старіння на репродуктивну систему жінки.

Поліна Лішко була серед 21 стипендіата, прізвища яких оголосили у Фонді Мак-Артура 6 жовтня.

“Протягом кількох останніх років я подавала численні заявки на гранти, оскільки наша лабораторія опинилася у складній фінансовій ситуації, і коли мені зателефонували й сказали, що я отримала стипендію Мак-Артура, моя перша реакція була:“ Це помилка, я не подавала заявку. Звичайно, ви не подавали заявку: хтось номінував вас!", - сміється жінка.

Попри те, що Лішка дуже зраділа добрій новині, їй дозволили розповісти про це лише одній людині, її чоловікові. Двоє дітей та колеги з лабораторії нічого не знали.

Доцент університету Берклі в галузі молекулярної та клітинної біології, Лішко вивчає клітини сперми та яєчників, щоб зрозуміти клітинні етапи, які дозволяють спермі рухатися через репродуктивний канал, щоб знайти та запліднити яйцеклітини. Зосередившись на іонних каналах, які розміщують клітинні мембрани сперматозоїдів, вона визначила кілька потенційних препаратів, які можуть перешкоджати руху сперми та запобігати заплідненню без використання гормонів, які мають побічні ефекти для багатьох жінок.

Її відкриття були дозволені стартапом YourChoice Therapeutics, який сподівається продати негормональний контрацептив, який жінки можуть використовувати під час статевого акту, а також, можливо, його застосовуватимуть й чоловіки. Хоча дослідниця є співзасновником компанії, з того часу вона покинула стартап, щоб зосередитися на своїх дослідженнях в університеті Берклі.

Поліна Лішко коментує свою роботу у відео, яке створене Фондом Мак-Артура


Хоча Лішко заявила, що існує нагальна потреба у кращих контрацептивах для запобігання небажаної вагітності без небажаних побічних ефектів, її все більше засмучується нездатність залучити федеральне фінансування для роботи. Значну частину її досліджень щодо контрацептивів підтримали приватні фонди, включаючи нещодавню стипендію Бакара через UC Berkeley та Ініціативу чоловічої контрацепції (MCI). За її словами, вона почала впадати у відчай, щодо того, що мало кого цікавить, як нормальне розмноження людини працює на клітинному, молекулярному та генетичному рівнях. Такі дослідження можуть мати наслідки для жінок, які зволікають зі створенням сімей до 30-ти років, сподіваючись згодом завагітніти за допомогою технологічних засобів, таких як запліднення in vitro.

"Стипендія Мак-Артура змінила життя. Психологічно це величезний поштовх - не тільки для мене, але і для команди, оскільки це свідчить про визнання важливості галузі репродуктивної фізіології", - сказала Лішко. "Впродовж років постійних відмов у федеральному фінансуванні мали трохи негативні наслідки. Я думала: "Нікого це не хвилює".

Лішко також переживала, що її підопічні, які бачили її боротьбу за фінансування, вирішать покинути роботу. Дехто так і зробив. Але Лішко була наполегливою. Як вона наголошує під час викладання для своїх студентів на курсі фізіології ссавців, розмноження має важливе значення для виживання кожного виду.
"Дивно, що ця нагорода існує. Це було величезним сюрпризом, але також і великою вдячністю: громада говорить вам, що ваша робота важлива", - сказала дослідниця. "Це, мабуть, одна з найбільш приємних речей для дослідників".

Хімія з дитинства
46-річна Лішко виросла у Києві, в Україні, у сім'ї двох хіміків, які працювали в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Поліна Лішко. Фото надано Фондом Джона Д. та Кетрін Т. Мак-Артур

"Моє дитинство пройшло в хімічних лабораторіях", - розповіла дослідниця. "Звичайно, мене убезпечили від усіх горючих та токсичних хімічних речовин".
Лішко закінчила той самий університет за спеціальністю спеціаліст у 1996 році та вступила до аспірантури Інституту фізіології імені Богомольця НАН України, в якій отримала ступінь доктора філософії в біофізиці у 2000 р. Її дисертація була присвячена регуляції іонних каналів у нейронах, для чого вона вивчила прийоми патч-затискачів, які використовуються для вимірювання хвилинних електричних струмів в окремих клітинах. Іонні канали дозволяють зарядженим частинкам проникати в клітини, викликаючи величезну різноманітність клітинної діяльності.
Лішко та її чоловік Юрій Киричок, з якими вона познайомилася та вийшла заміж ще в час навчання в аспірантурі, переїхали до Гарвардського університету на докторантуру. Коли Киричок був призначений асистентом кафедри університету Сан-Франциско у 2006 році, Лішко прийняли на роботу в UCSF як спеціаліста та одночасно співпрацювала з Киричком для адаптації методів затискачів патчів під час роботи на клітинах сперми людини, найменших клітинах в тілі людини.
"Сперматозоїди протягом десятиліть вважалися єдиними клітинами, не здатними застосувати цю техніку, — сказала вона. Сперматозоїд — це найменша клітина в організмі людини, яка енергійно рухається. Оскільки для дослідження потрібно зловити клітинку скляною піпеткою, сформувати ущільнення та записати електричні струми від неї, це було визнано технічно неможливим".
Перебуваючи в Гарварді, Киричок досяг успіху завдяки вивченню клітин сперми миші, які вдвічі більші за клітини сперми людини. У UCSF, поки Киричок зосередився на мітохондріях — електростанціях клітини, Лішко продовжувала дослідження іонних каналів людської сперми та зуміла захопити та вивчити їх за допомогою техніки патч-фіксації. Вона продовжила цю роботу після того, як обійняла посаду викладача в університеті Берклі у 2012 році, і відтоді успішно вивчала сперму биків, кабанів, мавп, щурів та коней, які всі значно відрізняються від людської сперми.
Її дослідження привело у 2016 р. до відкриття перемикача — білкового рецептора на сперматозоїдах — який викликає енергетичний удар, який сперматозоїди використовують для проникнення та запліднення людської яйцеклітини. У 2018 році, коли вона знайшла дві природні хімічні речовини, які блокують цей рецептор, Лішко стала співзасновником YourChoice Therapeutics, щоб розробити на основі цього контрацептив.
Минулого року у спільній роботі з Киричком вона виявила препарат, який по-різному впливає на сперму: він блокує мітохондрії та дає стільки енергії, що сперматозоїди не можуть наблизитися до яйцеклітини. Препарат, вже затверджений Управлінням з контролю за продуктами та ліками для лікування стрічкового черв'яка і вважається надзвичайно безпечним, також розробляється компанією як потенційний контрацептив.
"Коли ми даємо сперматозоїдам цю сполуку, вони починають сповільнюватися, і вони не можуть подолати в'язку слизову в репродуктивному каналі", - сказала вона. "Це як лосось, що йде по річці, і там величезна дамба, яку він не може пройти. Ідея протизаплідних засобів для людини така ж: препарат потрапляє в репродуктивну систему жінки, де впливатиме на сперматозоїди, не вбиваючи сперму і не поглинаючись клітинами, що вистилають тракт".
Нещодавно вона почала співпрацювати з дослідниками з Інституту досліджень старіння Бака в Новато, штат Каліфорнія, щоб зрозуміти взаємозв'язок між старінням яєчників та нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера. Цю роботу підтримав висновок про те, що дівчата, у яких затримка менархе та жінки з ранньою менопаузою мають підвищений ризик цих захворювань. Оскільки такі гормони, як прогестерон та естроген, які виробляються яєчниками та різко зменшуються під час менопаузи, впливають на фільтрування спинномозкової рідини, Лішко досліджує, чи знижує рання менопауза фільтрацію токсинів у мозку та сприяє нейродегенерації у літніх жінок.
"Ми розглядаємо цей дуже цікавий механізм — що стероїдні гормони можуть безпосередньо впливати на вироблення ліквору — і ми хочемо зрозуміти, як і чи взагалі ми можемо фармакологічно полегшити цей процес, щоб допомогти", - сказала Лішко.
Вона також є доцентом Центру репродуктивного довголіття та рівності Бака, який фінансує дослідження щодо старіння яєчників та його впливу на здоров’я жінок. Мета Лішко — знайти шляхи для затримки старіння репродуктивної системи у жінок дітородного віку.
Лішко визнає, що її засмучує термін «геніальна» премія, який Фонд Мак-Артура використовує для опису щорічних нагород.
"Усі, хто працює в науці, мають дуже великий інтелектуальний потенціал. Надто самовпевнено заявляти, що ми генії; кожна людина є певним чином генієм", - сказала вона. Проте, також додала, "я б сказала, що це знамення для розвитку моєї кар'єри та нагорода, яка також визнає важливість репродуктивної біології".

за матеріалами Вerkeley


03.11.2020 8446
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

917 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

815
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1630
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2264
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4241 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3247

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

233

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

468

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

408

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

875
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

650
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

692
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

976
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1103
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

690
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6274
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1766
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31784 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1575
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

773 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

739