Дослідниця українського походження отримала «стипендію для геніїв» у США (ФОТО/ВІДЕО)

За словами лауреата щорічної премії Мак-Артура Поліни Лішко, майже 40% жінок припиняють вживання протизаплідних таблеток протягом року, підкреслюючи важливість розробки негормональних контрацептивів (UC Berkeley фото Марка Джозефа Хенсона).


Поліна Лішко, фізіолог українського походження, робота якої в Каліфорнійському університеті в Берклі вже призвела до розробки нових негормональних контрацептивів для жінок і можливо, й для чоловіків або унісекс-контрацептивів.

У жовтні 2020 року науковець отримала премію Мак-Артура, нагороду, яку називають «грантом для геніїв».

"Стипендія" складає 625 000 доларів США і виплачується впродовж п’яти років, які Лішко, доцент молекулярної та клітинної біології, використає для продовження своєї роботи з репродуктивної фізіології. Дослідження охоплюють вивчення руху сперми, її орієнтування в репродуктивній системі та наслідки старіння на репродуктивну систему жінки.

Поліна Лішко була серед 21 стипендіата, прізвища яких оголосили у Фонді Мак-Артура 6 жовтня.

“Протягом кількох останніх років я подавала численні заявки на гранти, оскільки наша лабораторія опинилася у складній фінансовій ситуації, і коли мені зателефонували й сказали, що я отримала стипендію Мак-Артура, моя перша реакція була:“ Це помилка, я не подавала заявку. Звичайно, ви не подавали заявку: хтось номінував вас!", - сміється жінка.

Попри те, що Лішка дуже зраділа добрій новині, їй дозволили розповісти про це лише одній людині, її чоловікові. Двоє дітей та колеги з лабораторії нічого не знали.

Доцент університету Берклі в галузі молекулярної та клітинної біології, Лішко вивчає клітини сперми та яєчників, щоб зрозуміти клітинні етапи, які дозволяють спермі рухатися через репродуктивний канал, щоб знайти та запліднити яйцеклітини. Зосередившись на іонних каналах, які розміщують клітинні мембрани сперматозоїдів, вона визначила кілька потенційних препаратів, які можуть перешкоджати руху сперми та запобігати заплідненню без використання гормонів, які мають побічні ефекти для багатьох жінок.

Її відкриття були дозволені стартапом YourChoice Therapeutics, який сподівається продати негормональний контрацептив, який жінки можуть використовувати під час статевого акту, а також, можливо, його застосовуватимуть й чоловіки. Хоча дослідниця є співзасновником компанії, з того часу вона покинула стартап, щоб зосередитися на своїх дослідженнях в університеті Берклі.

Поліна Лішко коментує свою роботу у відео, яке створене Фондом Мак-Артура


Хоча Лішко заявила, що існує нагальна потреба у кращих контрацептивах для запобігання небажаної вагітності без небажаних побічних ефектів, її все більше засмучується нездатність залучити федеральне фінансування для роботи. Значну частину її досліджень щодо контрацептивів підтримали приватні фонди, включаючи нещодавню стипендію Бакара через UC Berkeley та Ініціативу чоловічої контрацепції (MCI). За її словами, вона почала впадати у відчай, щодо того, що мало кого цікавить, як нормальне розмноження людини працює на клітинному, молекулярному та генетичному рівнях. Такі дослідження можуть мати наслідки для жінок, які зволікають зі створенням сімей до 30-ти років, сподіваючись згодом завагітніти за допомогою технологічних засобів, таких як запліднення in vitro.

"Стипендія Мак-Артура змінила життя. Психологічно це величезний поштовх - не тільки для мене, але і для команди, оскільки це свідчить про визнання важливості галузі репродуктивної фізіології", - сказала Лішко. "Впродовж років постійних відмов у федеральному фінансуванні мали трохи негативні наслідки. Я думала: "Нікого це не хвилює".

Лішко також переживала, що її підопічні, які бачили її боротьбу за фінансування, вирішать покинути роботу. Дехто так і зробив. Але Лішко була наполегливою. Як вона наголошує під час викладання для своїх студентів на курсі фізіології ссавців, розмноження має важливе значення для виживання кожного виду.
"Дивно, що ця нагорода існує. Це було величезним сюрпризом, але також і великою вдячністю: громада говорить вам, що ваша робота важлива", - сказала дослідниця. "Це, мабуть, одна з найбільш приємних речей для дослідників".

Хімія з дитинства
46-річна Лішко виросла у Києві, в Україні, у сім'ї двох хіміків, які працювали в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Поліна Лішко. Фото надано Фондом Джона Д. та Кетрін Т. Мак-Артур

"Моє дитинство пройшло в хімічних лабораторіях", - розповіла дослідниця. "Звичайно, мене убезпечили від усіх горючих та токсичних хімічних речовин".
Лішко закінчила той самий університет за спеціальністю спеціаліст у 1996 році та вступила до аспірантури Інституту фізіології імені Богомольця НАН України, в якій отримала ступінь доктора філософії в біофізиці у 2000 р. Її дисертація була присвячена регуляції іонних каналів у нейронах, для чого вона вивчила прийоми патч-затискачів, які використовуються для вимірювання хвилинних електричних струмів в окремих клітинах. Іонні канали дозволяють зарядженим частинкам проникати в клітини, викликаючи величезну різноманітність клітинної діяльності.
Лішко та її чоловік Юрій Киричок, з якими вона познайомилася та вийшла заміж ще в час навчання в аспірантурі, переїхали до Гарвардського університету на докторантуру. Коли Киричок був призначений асистентом кафедри університету Сан-Франциско у 2006 році, Лішко прийняли на роботу в UCSF як спеціаліста та одночасно співпрацювала з Киричком для адаптації методів затискачів патчів під час роботи на клітинах сперми людини, найменших клітинах в тілі людини.
"Сперматозоїди протягом десятиліть вважалися єдиними клітинами, не здатними застосувати цю техніку, — сказала вона. Сперматозоїд — це найменша клітина в організмі людини, яка енергійно рухається. Оскільки для дослідження потрібно зловити клітинку скляною піпеткою, сформувати ущільнення та записати електричні струми від неї, це було визнано технічно неможливим".
Перебуваючи в Гарварді, Киричок досяг успіху завдяки вивченню клітин сперми миші, які вдвічі більші за клітини сперми людини. У UCSF, поки Киричок зосередився на мітохондріях — електростанціях клітини, Лішко продовжувала дослідження іонних каналів людської сперми та зуміла захопити та вивчити їх за допомогою техніки патч-фіксації. Вона продовжила цю роботу після того, як обійняла посаду викладача в університеті Берклі у 2012 році, і відтоді успішно вивчала сперму биків, кабанів, мавп, щурів та коней, які всі значно відрізняються від людської сперми.
Її дослідження привело у 2016 р. до відкриття перемикача — білкового рецептора на сперматозоїдах — який викликає енергетичний удар, який сперматозоїди використовують для проникнення та запліднення людської яйцеклітини. У 2018 році, коли вона знайшла дві природні хімічні речовини, які блокують цей рецептор, Лішко стала співзасновником YourChoice Therapeutics, щоб розробити на основі цього контрацептив.
Минулого року у спільній роботі з Киричком вона виявила препарат, який по-різному впливає на сперму: він блокує мітохондрії та дає стільки енергії, що сперматозоїди не можуть наблизитися до яйцеклітини. Препарат, вже затверджений Управлінням з контролю за продуктами та ліками для лікування стрічкового черв'яка і вважається надзвичайно безпечним, також розробляється компанією як потенційний контрацептив.
"Коли ми даємо сперматозоїдам цю сполуку, вони починають сповільнюватися, і вони не можуть подолати в'язку слизову в репродуктивному каналі", - сказала вона. "Це як лосось, що йде по річці, і там величезна дамба, яку він не може пройти. Ідея протизаплідних засобів для людини така ж: препарат потрапляє в репродуктивну систему жінки, де впливатиме на сперматозоїди, не вбиваючи сперму і не поглинаючись клітинами, що вистилають тракт".
Нещодавно вона почала співпрацювати з дослідниками з Інституту досліджень старіння Бака в Новато, штат Каліфорнія, щоб зрозуміти взаємозв'язок між старінням яєчників та нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера. Цю роботу підтримав висновок про те, що дівчата, у яких затримка менархе та жінки з ранньою менопаузою мають підвищений ризик цих захворювань. Оскільки такі гормони, як прогестерон та естроген, які виробляються яєчниками та різко зменшуються під час менопаузи, впливають на фільтрування спинномозкової рідини, Лішко досліджує, чи знижує рання менопауза фільтрацію токсинів у мозку та сприяє нейродегенерації у літніх жінок.
"Ми розглядаємо цей дуже цікавий механізм — що стероїдні гормони можуть безпосередньо впливати на вироблення ліквору — і ми хочемо зрозуміти, як і чи взагалі ми можемо фармакологічно полегшити цей процес, щоб допомогти", - сказала Лішко.
Вона також є доцентом Центру репродуктивного довголіття та рівності Бака, який фінансує дослідження щодо старіння яєчників та його впливу на здоров’я жінок. Мета Лішко — знайти шляхи для затримки старіння репродуктивної системи у жінок дітородного віку.
Лішко визнає, що її засмучує термін «геніальна» премія, який Фонд Мак-Артура використовує для опису щорічних нагород.
"Усі, хто працює в науці, мають дуже великий інтелектуальний потенціал. Надто самовпевнено заявляти, що ми генії; кожна людина є певним чином генієм", - сказала вона. Проте, також додала, "я б сказала, що це знамення для розвитку моєї кар'єри та нагорода, яка також визнає важливість репродуктивної біології".

за матеріалами Вerkeley


03.11.2020 8378
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1640
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3782 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33891
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2861

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

370

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1724

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1086
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1512
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283