Діри у фундаменті та обшарпаний фасад: на Рожнятівщині діти навчаються в холодних переповнених класах (ФОТО/ВІДЕО)

Школа з величезними дірами у фундаменті та обшарпаним фасадом. Туалети надворі, або в іншому корпусі, що через дорогу. В класах пічне опалення та проблема в тому, що тепло з приміщень тікає моментально. Дітям вчитися в таких умовах складно, але діватися нікуди.

Прикарпатське село Небилів. Тут є три корпуси школи, в яких всі приміщення задіяні в шкільному процесі. Вік одного з них вже перевалив за сто років, його ще в 1903 році звели в оселі священник. В 1978 до нього громада добудувала ще один корпус. А через дорогу в 1956 збудували будинок вчителів, з невеликими кімнатами, пишуть Версії.

Сьогодні ж класи в Небилівській школі максимально наповнені, там навчається по 25-30 учнів і народжуваність в селі продовжує зростати. Тож старий будинок вчителів переформатували під навчальні приміщення. Та і цього недостатньо.

В старій хатині цього року замінили дах та утеплили підлогу. Там навчаються два четверті та два десяті класи й групи продовженого дня.

«Ця будова з 1956 року, капітальних ремонтів тут ніколи не робилося. Це все, що ми можемо власними силами зробити – підтримувати її в такому стані», – розповіла Ірина Соломчак, вчителька.

«В приміщенні навчається четвертий клас. Минулого року ми постелили лінолеум, провели батареї, але поки що у нас пічне опалення в класі. Також поміняні двері та вікна. Зусиллями батьків, школи, місцевої влади ми підтримуємо косметичний ремонт в даному приміщенні», – додала педагогиня.

Найскладніше дітям взимку. Опалення на дровах, групки накалюють максимально та тепло втікає вже до третього уроку. Відмовитися від цього корпусу не можуть, дітей просто на просто нема куди подіти.

«Штукатурка зі стін з роками повністю відпадає. Фундамент треба обливати обов’язково тому, що там внизу пусто. Іде холодне повітря, через яке холодна підлога і в класах холодно взимку. Якщо не зробити обливку і не відремонтувати фасад, то штукатурка не утримує тепло. Тому потрібно утеплити. Ми віримо, що цей корпус прослужить ще багато років і ми від нього не відмовимося, він нам потрібен. А подвір’я дозволяє зробити добудову, я думаю, що колись нам на вісім класів зроблять цю добудову. Це не так багато грошей коштує і наші діти будуть себе почувати дуже добре», – розповіла Надія Семкович, директорка Небилівської школи.

В приміщенні є електричні котли та запустити їх не можуть – потрібні кошти на підключення і тепла все одно не буде, поки дірявий фундамент і фасад. Дирекція переконує, що попри те, що корпус старий – його варто латати. Але дуже сподіваються на побудову нового приміщення.

«Якщо б десь на 100 учнів добудувати корпус – ми б повністю помістилися. Хочеться щоб діти мали можливість і харчуватися тут, і звичайно туалети облаштувати. Не так багато грошей треба. Як я подумаю, скільки ми вже вклали в цей старий корпус – то спокійно вже б звели новий. Просто проектно-кошторисна документація дороговартісна. Папір коштує дорожче, ніж сама робота», – додала директорка.

В районі про проблему Небилівської школи знають. Обіцяють підключити котельню до електромережі, провести воду й облаштувати теплі туалети, щоб діти не бігали через дорогу в інший корпус вже цього року. Решта – з часом.

«Я думаю, із початком весни ми утеплення фасаду проведемо. Бо зараз закінчення року і проводити зовнішні роботи занадто пізно. У першочергові завдання цей об’єкт буде включено і реалізовано. Там стоїть питання з коштами обласного бюджету. Ми підведемо воду і облаштуємо внутрішні туалети в старому корпусі, щоб діти не бігали через дорогу. Зведення нового корпусу я не виключаю. Зараз відбувається утворення громад, думаю, що це питання вирішиться так само. Добудова корпусу потрібна, бо село розвивається», – відзначив Роман Стоцький, начальник управління освіти, молоді і спорту Рожнятівської РДА.

Чиновники обіцяють наступного року включити проєкт будівництва нового корпусу школи. Кажуть, на це потрібно близько 50 мільйонів гривень. А поки в районі крім Небилівської школи є ще 33 навчальні заклади, яким теж потрібні немалі кошти.

Фотогалерея


08.10.2019 3026
Коментарі ()

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1928 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1301
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5099
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

14573 9
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3462 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3286

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1131

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2489

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2414

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2972
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

244
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1402
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1175
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

656
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

565
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

909
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

874
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21840
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

393 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

855 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

654
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

1124