Бракує грошей: на Верховинщині три роки не можуть вивезти сміття з полігону (ФОТО)

На березі гірського потоку в селі Бережниця на Верховинщині досі продовжують лежати відходи на сміттєзвалищі, яке сільська рада закрила 3 роки тому.

Більше ніж десять років селяни вимагали закрити цей полігон площею 1 гектар, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Люди писали скарги, перекривали дорогу та цілодобово чергували. У 2018 році з обласного екологічного фонду спрямували гроші на рекультивацію сміттєзвалища. Роботи почали минулого року восени, проте цього року грошей знову не вистачає.

Сміття зі всього Верховинського району 35 років звозили у село Бережниця. Так утворилося найбільше високогірне стихійне сміттєзвалище, розповідає місцевий житель Петро Харук.

"Річки забруднені. Все сміття стікає у річку Бережниця. Ці всі відходи, коли вітри, осінь-весна – усе розкидане було по деревах. Ми, коли прикрили сміття, 3 місяці чергували. Потім зробили рампу, закрили це, і сміття вже припинили сюди вивозити".

Через сміттєзвалище в село перестали приїжджати туристи, розповідає староста Криворівнянського округу Дмитро Ілійчук. У 2018 році рішенням сесії сільської ради полігон офіційно закрили. У 2020 році з екологічного фонду на рекультивацію відходів спрямували 2 мільйони гривень. Проте, за проєктом на виконання робіт, необхідно більше ніж 14 мільйонів. Далі провели тендер та обрали підрядника.

"Провели перед сесією громадські слухання, щоб надати дозвіл їм працювати. Вони розказали людям, як будуть це хоронити, який процес, які роботи вони виконуватимуть. На даний час профінансовано 14 %. От бачимо, яка є картина на даний момент", — каже Дмитро Ілійчук.

Підрядник Андрій Спринюк розповідає, що минулого року його підприємство виконало роботи вартістю 2 мільйони гривень. Закупили частину бентонітових матів, облаштували дамбу висотою 4 метри та захоронили частину сміття. На решту робіт грошей не вистачає.

"Ми тільки настелили на низ бентонітові мати, шар землі і піску, заклали сміття і на цьому наші роботи закінчилися. Для того, щоб був ефект, треба їх накрити: теж шар землі і захоронити від річки. Тому що там річка близько, там ліс близько. То все треба позакривати, щоб не було доступу", — каже Андрій Спринюк.

Екологиня Людмила Архипова сказала, що підрядник правильно виконує роботи. Бентонітові мати стелять для того, щоб відходи не просочувалися у ґрунт і воду. Проте, за її словами, проблему потрібно вирішувати якомога швидше.

"Ми знаємо, що в гірських районах Карпат більшість населення бере таки воду з поверхневих вод: з джерел, з потічків. І тут, скажімо, таке навіть часткове забруднення є досить небезпечним. Якщо, наприклад, відбудеться паводок, відбудеться велике підняття води, тоді там взагалі така велика кількість може змитися в річку, і це може спричинити навіть катастрофу у сусідній Чернівецькій області".

Начальник відділу економіки природоохоронної діяльності управління екології ОДА Петро Кульба каже, що неготовий дати відповідь на запитання, коли зроблять рекультивацію сміттєзвалища. Адже грошима розпоряджаються депутати обласної ради.


Читайте також:

В центрі Івано-Франківська містяни влаштували смітник (ВІДЕО)

Наступного року полігон ТПВ у Рибному прийматиме сміття лише від двох громад (ВІДЕО)

Село на Франківщині оточують сім стихійних сміттєзвалищ (ВІДЕО)

Половина мешканців Франківська не підписують договори на вивіз сміття, щоб не платити за послуги

Виконком визначив, хто вивозитиме сміття з сіл Франківської ОТГ (ВІДЕО)


05.06.2021 1572
Коментарі ()

23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

131
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1012 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

842
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1660
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2285
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4272 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

253

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

487

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

433

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

895
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8013
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

672
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

712
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1127
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

712
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6298
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1785
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

238
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

271
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1603
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

799 1