Бракує грошей: на Верховинщині три роки не можуть вивезти сміття з полігону (ФОТО)

На березі гірського потоку в селі Бережниця на Верховинщині досі продовжують лежати відходи на сміттєзвалищі, яке сільська рада закрила 3 роки тому.

Більше ніж десять років селяни вимагали закрити цей полігон площею 1 гектар, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Люди писали скарги, перекривали дорогу та цілодобово чергували. У 2018 році з обласного екологічного фонду спрямували гроші на рекультивацію сміттєзвалища. Роботи почали минулого року восени, проте цього року грошей знову не вистачає.

Сміття зі всього Верховинського району 35 років звозили у село Бережниця. Так утворилося найбільше високогірне стихійне сміттєзвалище, розповідає місцевий житель Петро Харук.

"Річки забруднені. Все сміття стікає у річку Бережниця. Ці всі відходи, коли вітри, осінь-весна – усе розкидане було по деревах. Ми, коли прикрили сміття, 3 місяці чергували. Потім зробили рампу, закрили це, і сміття вже припинили сюди вивозити".

Через сміттєзвалище в село перестали приїжджати туристи, розповідає староста Криворівнянського округу Дмитро Ілійчук. У 2018 році рішенням сесії сільської ради полігон офіційно закрили. У 2020 році з екологічного фонду на рекультивацію відходів спрямували 2 мільйони гривень. Проте, за проєктом на виконання робіт, необхідно більше ніж 14 мільйонів. Далі провели тендер та обрали підрядника.

"Провели перед сесією громадські слухання, щоб надати дозвіл їм працювати. Вони розказали людям, як будуть це хоронити, який процес, які роботи вони виконуватимуть. На даний час профінансовано 14 %. От бачимо, яка є картина на даний момент", — каже Дмитро Ілійчук.

Підрядник Андрій Спринюк розповідає, що минулого року його підприємство виконало роботи вартістю 2 мільйони гривень. Закупили частину бентонітових матів, облаштували дамбу висотою 4 метри та захоронили частину сміття. На решту робіт грошей не вистачає.

"Ми тільки настелили на низ бентонітові мати, шар землі і піску, заклали сміття і на цьому наші роботи закінчилися. Для того, щоб був ефект, треба їх накрити: теж шар землі і захоронити від річки. Тому що там річка близько, там ліс близько. То все треба позакривати, щоб не було доступу", — каже Андрій Спринюк.

Екологиня Людмила Архипова сказала, що підрядник правильно виконує роботи. Бентонітові мати стелять для того, щоб відходи не просочувалися у ґрунт і воду. Проте, за її словами, проблему потрібно вирішувати якомога швидше.

"Ми знаємо, що в гірських районах Карпат більшість населення бере таки воду з поверхневих вод: з джерел, з потічків. І тут, скажімо, таке навіть часткове забруднення є досить небезпечним. Якщо, наприклад, відбудеться паводок, відбудеться велике підняття води, тоді там взагалі така велика кількість може змитися в річку, і це може спричинити навіть катастрофу у сусідній Чернівецькій області".

Начальник відділу економіки природоохоронної діяльності управління екології ОДА Петро Кульба каже, що неготовий дати відповідь на запитання, коли зроблять рекультивацію сміттєзвалища. Адже грошима розпоряджаються депутати обласної ради.


Читайте також:

В центрі Івано-Франківська містяни влаштували смітник (ВІДЕО)

Наступного року полігон ТПВ у Рибному прийматиме сміття лише від двох громад (ВІДЕО)

Село на Франківщині оточують сім стихійних сміттєзвалищ (ВІДЕО)

Половина мешканців Франківська не підписують договори на вивіз сміття, щоб не платити за послуги

Виконком визначив, хто вивозитиме сміття з сіл Франківської ОТГ (ВІДЕО)


05.06.2021 1648
Коментарі ()

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1226
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6872
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14908 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1825
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1074
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6547

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

875

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1668

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1471

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1337
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

439
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

700
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

859
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

671
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1762
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

787
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1088
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34920 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

266
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

441
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

752
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

667