Більше, ніж торік. Скільки людей постраждали від укусів змій та як вберегтись?

Від початку року в Україні зареєстрували 26 звернень по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою.

Про це журналістці Фіртки повідомили у Центрі громадського здоров'я.

Серед постраждалих чотири дитини до 17 років і десять жінок.

Звернення надходили зі Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Запорізької, Полтавської та Чернівецької областей. Летальних випадків не зафіксували. 

Зокрема, за аналогічний період 2021 року зареєстрували 24 звернення через укуси змій, з них шестеро дітей до 17 років і сім жінок, а у 2020 році — 11 звернень, з них чотири дитини до 17 років і п’ять жінок.

Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх — у квітні–травні, під час шлюбного періоду. Другий пік — восени, у вересні.

Цьогоріч холодна весна та військові дії внесли свої корективи. Проте, зараз, у літню гарячу пору змії найбільш активні.

Місцями проживання змій є узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри й балки, степові схили з чагарниками. У сонячний день вони можуть вигріватися на стежці, на пнях.

Відтак, рятувальники наголошують, що людям влітку потрібно бути особливо обережними. Адже при спеці плазуни стають малорухливими, через що збільшується шанс наступити на них.

Окрім того, в цей період люди частіше бувають на природі, а отже, зростає ймовірність отримати укус змії. Та, якщо все ж таки уникнути укусу змії не вдалось, панікувати не варто.


  • Не руками, а ціпком: не торкайтеся невідомих предметів руками.

Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сіножаті, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та степах.

Ці тварини часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

  • Перевіряйте: не сідайте, якщо не перевірили місце.

Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, прошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають якомога далі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.

  • Не наближайтеся і не торкайтеся: змії агресивні у відповідь.

У більшості випадків змії, які мешкають в Україні, намагаються втекти, щойно помічають людину; агресію проявляють лише в разі небезпеки.

Гадюки активні в денний час: як усі холоднокровні, вони полюбляють грітися на осонні. Зазвичай люди зазнають укусів, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на рептилію.

Однак буває, що змія стає об’єктом своєрідного полювання з боку людини. Якщо ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів: безпечна відстань — 1,5–2 м. Не намагайтеся зловити чи вбити змію — саме так і відбувається більшість укусів.

  •  Одягайтеся відповідно: підготуйтеся до походу.

Якщо вирушаєте до місцевості, де потенційно можуть мешкати плазуни, надягайте одяг, що захистить від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики.

Найголовніша допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні. Вже у медзакладі можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише у важких випадках.

Якщо транспортування до лікарні займає багато часу, варто надати домедичну допомогу постраждалому:

  • забезпечте спокій та мінімум рухів;
  • давайте багато води;
  • місце укусу обробіть антисептиком;
  • зніміть з ураженої кінцівки одяг, прикраси, взуття;
  • дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії;
  • прикладіть до рани лід, обмотаний тканиною;
  • у разі транспортування зафіксуйте уражену кінцівку;
  • не висмоктуйте отруту — це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
  • не накладайте джгут;
  • не припікайте рану;
  • не можна вживати алкоголь.

Докладніше — у брошурі про змій України і правила безпечної поведінки з ними.

Нагадаємо, за добу 8 червня медики двічі виїжджали на виклики для надання допомоги після укусу змій. Так, перший випадок відбувся в Білоберізькій територіальній громаді Верховинського району. Травму у вигляді укусу руки отримав 44-річний чоловік.

Також вкусила змія 63-річного чоловіка у селі Струпків Коломийського району. В обох випадках, після надання медичної допомоги, потерпілі доставлені до Коломийської центральної районної лікарні. Наразі їх стан задовільний.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Де на сьогодні на Івано-Франківщині можна знайти інсулін — перелік аптек

«Захистити себе, щоб підтримати країну». Де на Прикарпатті щепитись проти COVID-19?


Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2021
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1883
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1882
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5590 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2177 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1535

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

777

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

848

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1051

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1025
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1798
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3704
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10296
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26187
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10216 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7744
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

923
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

270
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

303
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

408
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1308
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

910